Pěti smysly

24.04.2022

Úklid beru velmi vážně, to už jistě dávno víte. Snažím se být pečlivá a stále se zlepšovat. Proto vás nemůže překvapit ani fakt, že při úklidu zapojuji všech pět svých smyslů.

ZRAK Tady je to jasné jako facka! Koukám, co můžu, aby všechno hezky lícovalo. V oku mám pravé úhly, rovnoběžky, záhyby na textiliích... Můžete mě nachytat, jak s hlavou u podlahy koukám proti světlu, jestli je vše opravdu tak, jak má být a nikde nezůstalo ani smítko. Nepříliš fotogenicky se tvářím při mytí oken, kdy na ně zírám ze všech možných a nemožných úhlů. Často vyloženě cítím, jak na tabule skla šilhám. Omluvte mně prosím, nedá mi to, potřebuji najít každou skrytou vadu, i když při tom vypadám jako pako. 

ČICH jsem dostatečně docenila až po jeho covidové ztrátě. Chyběl mi opravdu hodně! Vůně u zákazníků nijak nevybírám, tam je výběr na nich. Kromě octa! Pamatujete Mokré bandity ze Sám doma? Tak já jsem Octomilka. Po mém zásahu většina domácností opravdu zavání octem. Ale je to pro jejich dobro! Bez octa neumím naleštit vůbec nic. I tady se omlouvám a prosím o krátké vyvětrání. Ocet, narozdíl od mnoha chemických vůní a zápachů, rychle vyprchá. Doma si voním podle nálady. V zimě se držím těžší vůně levandule, v teplejším období mi vyhovují citrusy. Minulý rok jsem objevila Chistee mint a zrovna před pár dny jsem si na něj vzpomněla. To je dokonalá letní vůně. Musím objednat. Ráda také používám esenciální oleje. Pár kapek do pračky místo aviváže, pár kapek na sáček vysavače. Nově také využívám super tip. Pár kapek oleje na vnitřní stranu roličky toaletního papíru. Řeknu Vám, to je paráda!

HMAT využívám taky, i když je mi jasné, že ani u této procedury nevypadám jako inteligentní žena. Hladím totiž podlahy.Ne, že bych se s nimi potřebovala mazlit a budovat dobré vztahy, ale kontroluji tak, jestli jsem dobře vysála. Kouzelný pocit vrzajícího skla je pro mě balzámem pro duši. I vrzavě čisté nádobí mi dokáže vylepšit náladu. 

SLUCH O vrzavé čistotě jsem se zmínila o řádek výš. Je to vlastně potěšení pro dva smysly. Správný zvuk při leštění okna je klíčem k úspěchu. I podlaha umí čistotou zavrzat pod pantoflemi. Horší je, když se z podlahy ozývá křupání drobků a nánosu prachu (nebo písku) ze psích kožichů. Přiznávám, že zvuk vysavače mi žádné blaho nepůsobí, ale jsem s ním smířená. Vysavači odpouštím za jeho služby úplně všechno. Sluch při úklidu využívám i jinak. Někdy si pouštím hudbu nebo audioknihy. A spoustu z nich mám spojenou s tím, co jsem při jejich poslechu zrovna dělala. Čtyři dohody s drhnutím naší staré koupelny, Pátou dohodu s úklidem na jedné chalupě, Deset malých černoušků sahá ještě hlouběji do historie. Ty jsem poslouchala při noční směně v poměrně staré fabrice a nikdy nezapomenu, jak jsem se bála.

CHUŤ Že úklid doslova žeru, to už dávno není tajemství. A když mě chytne slina, umím se do úklidu pořádně zakousnout a vychutnat si ho s grácií. Co když ale chuť na uklízení schází? Pomůžu si ostatními smysly. Kritickým okem se rozhlédnu kolem sebe, sáhnu do svědomí, pustím si hudbu, vyberu si za odměnu ty nejlépe voňavé prostředky a pustím se do práce. S chutí!

vaše Veronika