Pilíře a kotvy

07.11.2021

Slibovala jsem další ,,rutinérský" článek. Tady je! Když řekneme rutina, povinnost, každodenní úkoly, není to nic, po čem by naše srdce prahlo, viďte? Pokud si ale všechny ty otravnosti vezmeme jako své pomocníky a držáky domácí pohody, hned se nám bude kmitat veseleji. Na jakých pilířích stojí moje domácnost? Jaké kotvy mě drží v klidných domácích vodách?

PILÍŘ ČÍSLO JEDNA zní primitivně. Je ale opravdu základním stavebním prvkem pořádku. Jmenuje se KAŽDÁ VĚC MÁ SVOJE MÍSTO, KAM JI VŽDY VRACÍME. Když se naučíte dodržovat toto pravidlo, máte už skoro vyhráno. Domov bude vypadat stále upraveně. Ano, vím, že to není jednoduché. Ano, mohou se to naučit i členové vaší nepořádné rodiny. Neslibuji snadný začátek, ale jakmile věcem najdete jejich místa a naučíte se je tam hned vracet, celá péče o domácnost se neuvěřitelně zjednoduší! Počáteční úsilí se vám stokrát vrátí.

ZAKOTVIT S VYZNAMENÁNÍM můžete první pilíř díky různým organizačním vychytávkám. Praktickým boxům, dekorativním krabicím, košíkům... Do hezkých úložných prostor se budou věci vracet jedna báseň. Fantazii se meze nekladou. Sama nejdu úplně s proudem a větší radost mi často udělá hezky složený komínek ručníků a ušetřené místo ve skříni, než nové organizéry.

PILÍŘ, KTERÝ VÁM ZACHUTNÁ. Tím je uklizená kuchyň. Když se naučíte uklidit kuchyň každý večer, zajistíte si rána k nezaplacení. Čistý prostor na přípravu snídaně. Žádné bitevní pole hned po rozlepení očí. To si zasloužíme!

KOTVIČKA BLÝSKAVÁ je v kuchyni jasná! Je jí dřez. Každý večer hezky čistý, ideálně naleštěný. Granit se mi stále nepodařilo rozleštit :-) Nenutím nikoho leštit, i když vřele doporučuji. Dřez se díky lesku stane zářivým bodem celé kuchyně. Čistý dřez má ale i praktický význam. Myjeme v něm přece nádobí, ze kterého jíme! A chceme degustovat špínu z minulého týdne? 

RANNÍ PILÍŘ. To je pro mě ustlaná postel. Jakmile je ustláno, jsem naplno vzhůru, připravená pustit se do práce.

MĚKKÉ KOTVENÍ stlacího pilíře si můžete zajistit různými polštářky a přehozy. Jak je libo.

VŠICHNI U JEDNOHO PILÍŘE. Stoly a stolky jsou často společenskými místy. Scházíme se u nich na porady, jídlo, dobroty, milé popovídání. Udržujme na nich pořádek, aby tato setkání probíhala v klidu a hezkém prostředí. Pořádek na pracovním stole nám zase zjednodušuje plnění všemožných úkolů. Práce, domácí úkoly, placení účtů, tvoření...

MOKRÝ PILÍŘ. Čistá koupelna. Myslím, že není potřeba víc dodávat. Království čistoty a vůně se ,,musí" udržovat čisté. Nejsnadněji to jde, když je údržba pravidelná.

KOTVA MÉHO SRDCE. Ano, když je koupelna nejen čistá, ale i v plném lesku, cítím se opravdu šťastná. 

vaše Veronika