Podzimní úklid

16.10.2022

Dnes se můžu chlubit splněním dvou slibů, které jsem vám dala. Vzpomínáte, jak jsem minule skoro přísahala, že určitě brzo zlikviduji skleník? Tedy, mrtvoly rostlin v něm, samozřejmě. Hlásím, že úkol jsem splnila, nebolelo to a cítím se jako hvězda, protože mě ty zombie rajčata a okurky nebudou děsit celou zimu. Také jsem vám na Instagramu a Facebooku slíbila článek o podzimním úklidu, kterému se budeme společně věnovat celý příští týden. Tady je! Nelekejte se předem, nejde o velké gruntování, ale vymyslela jsem pět úkolů, na které se přes léto možná trochu pozapomnělo. A já to úplně chápu. Sice jsem úklidový maniak, ale v létě taky trávím víc času venku se psy a na zahradě, takže doma se držím hlavně rutin, které mi pomáhají, abych se na podzim nezděsila příliš. Myslím, že úkoly zvládnete do čtvrthodiny, pokud nebudete mít zrovna chuť se do úkolu zabrat důkladněji. Co nás čeká?

 V PONDĚLÍ Dopřejeme očistu obkladům v koupelně. Pilnější z nás se plni elánu klidně můžou pustit do obkladů v celé koupelně. Ti, kteří mají opravdu jen oněch patnáct minut, se pustí do okolí vany a obkladů ve sprchovém koutu, které trpí nejvíc. Stěny, na které se voda nedostane, se nešpiní zdaleka tak rychle. Obklad za umyvadlem otírám každý večer během rutin. Stojí to asi pět vteřin mého vzácného času.

V ÚTERÝ se pustíme do výškových prací. Vyšplháme na kuchyňskou linku a otřeme úplný vršek skříněk. Přemotivovaní jedinci zvládnou otřít i celý její povrch (dvířka, šuplíky zvenku). Otření celé mojí linky mi trvá něco málo přes dvacet minut, a proto se zkusím zařadit ke šprťácké skupině. Jestli nemáte vršek skříněk příliš zanesený, myslím, že i vy stihnete otřít i dvířka. Šplhací úkol ale zvládneme opravdu všichni. 

VE STŘEDU přizveme na pomoc Krtka. Nemusíte mě brát doslova. K vyčištění odpadů si zvolte jakýkoli prostředek a způsob, který je vám sympatický. Myslím, že je to úkol velmi jednoduchý. Čas vám zabere jen působení čističe.

VE ČTVRTEK se ponoříme do hloubek toalety. Vydrbeme mísy opravdu důkladně a pokusíme se dosáhnout co nejhlouběji a vycídit každý záhyb. Jednou za čas si takovou pečlivou očistu zaslouží každé wc. Můžete si šikovně přidat ještě bonusový úkol. Vyvařte konvici octem, nechte trochu vychladnout a nalijte teplý ( opravdu pozor, aby nebyl horký!) ocet do mísy, nechte chvíli působit a kámen se bude odstraňovat snadněji.

V PÁTEK opět zamíříme vysoko. Chopíme se vysavačů nebo smetáků, co komu vyhovuje víc, a zbavíme se pavučin u stropů. Jako vždy vám nebráním v rozmachu, klidně se pusťte do všech koutků. Musím říct, že pavouci se letos činí víc než obvykle. Vidím to ve všech domácnostech. I u nás, kde míváme pavouků úplné minimum, je sem tam nachytám. 

A o víkendu už se můžeme radovat, že jsme i během pracovního týdne dokázali pohnout s úklidem. Bezbolestně a bez dlouhých hodin s hadrem v ruce. Pamatujte, že každý krůček se počítá a každá čtvrthodina věnovaná domovu je znát. Tentokrát se těch čtvrthodinek sejde pět, to už je pěkný krok kupředu k čistému a uklizenému domovu. Moc se těším, jak si budeme v týdnu dodávat kuráž, abychom se k jednotlivým úkolům dokopali. Tuším, že účastnice budou jen ženy, ale pořád chci nechat šanci pořádkumilovným mužům.

Uvidíme se od zítřka na mých sociálních sítích.

vaše Veronika