Pomocníci? Jedině na míru!

05.03.2023

Máme kliku, protože existuje neuvěřitelné množství pomocníků a vychytávek na úklid. Občas jsme ale bezradní a nevíme, co vybrat. Zkusím vám sepsat pár tipů, které vám nákupy usnadní. Nejde o reklamu, nebudu ani doporučovat, ať si kupujete všechno, co mám já.

VLASTNÍ HLAVA Nedejte na vtíravou reklamu ani na sousedku Blážu. Nejdřív zapojte vlastní hlavu a rozmyslete si, co od pomocníka očekáváte. Nastavte si vlastní kritéria. Cenu, barvu, hmotnost... Podle nich potom vybírejte konkrétní typ. Když už máte představu, co byste chtěli, klidně se s Blážou poraďte. Klidně se ptejte na zkušenosti ostatních, ale vše si vztáhněte na vlastní domácnost. 

KRÁSA AŽ NA POSLEDNÍM MÍSTĚ Vím, že je někdy těžké odolat svodům designových fešáků, ale zkuste se držet na uzdě a upřednostnit praktické vlastnosti před vzhledem. když najdete dva stejně funkční pomocníky a jeden se vám bude líbit víc, je jasné, že si koupíte ,,hezouna". U drobností se můžete urvat ze řetězu, protože ,,vyhozená" desetikoruna tolik nebolí. U větších investic ale buďte střízlivější.

VYSAVAČE jsou kategorie tak rozsáhlá, že mi jde až hlava kolem. Na co myslet?

- Chci kabel? Pokud potřebujete pomocníka vždycky připraveného k rychlé akci, ale nechcete výkony jako hrom a výdrž jako ďas, můžete se poohlédnout po aku vysavači. Já po něm toužím. Přesně totiž vím, jak by mi usnadnil práci. Na moje každodenní ( často i vícenásobné) rychlé luxování chlupů z tvrdých podlah bude skvělý. Na obrovský dům plný koberců asi nebude stačit kapacita baterie. Co jsem zatím měla možnost zkusit, tihle tyčoví hrdinové bez kabelu neuměli zajet pod všechny gauče a do všech koutků. S tím ale počítám, nežádám dokonalost. Na pečlivé vysátí jednou nebo dvakrát týdně si chci nechat klasický vysavač.

- Mám koberce? Ne všechny typy vysavačů koberce dobře zvládnou. Na tvrdé podlahy zase různí výrobci dodávají různé hlavice. Stále trvám na tom, že nejde o reklamní článek, ale parketovou hlavici od Miele nemůžu nepochválit. S ní je luxování požitek.

- Se sáčkem? Bez sáčku? Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Sáčky stojí další peníze. Někdy nemálo peněz. Tato investice u bezsáčkového vysavače odpadá, ale péče o něj a jeho čištění je trochu náročnější. 

- Váha není jenom číslo! Zvlášť, jestli se chystáte lux tahat po schodech. Při každodenním používání a nošení po schodech jsou deka navíc opravdu cítit.

- Co na to sousedi? Bláža by mohla závidět, ale to nám nevadí. Horší je, když Bláža bydlí za papírovou stěnou. Jestli nemáte kliku jako já a sousedi vaše orgie s luxem slyší, sáhněte po tišším modelu. 

MOPY bych mohla popisovat tak dlouho, až by mi vznikla kniha jako od Aloise Jiráska. Zkusím to stručně a jasně.

- OBYČEJNÉ TŘÁSŇOVÉ jsou obvykle za pár korun a jejich funkce tomu odpovídá. Třásně jsou klasické ,,provázky", násady se často zlomí. Na garáže, chodby a podobné ,,horší" prostory ale můžou posloužit.

- VYTUNĚNÉ TŘÁSNĚ odvedou o kus lepší práci. Bývají z kvalitního mikrovlákna a dokážou vytřít velmi obstojně. Manipulace s nimi bývá velmi rychlá.

- PLOCHÉ MOPY jsou asi nejoblíbenější. Opravdu umí vytírat skvěle. Někdy je ale manipulace trochu složitější. 

- Myslete při výběru mopu i na to, aby se vám vešel do všemožných mezer a zákoutí. V tom jsou někdy třásňové modely ve výhodě. Máte-li obrovské volné plochy, práci vám usnadní plochý mop velikosti XXL.

HADRY, HOUBIČKY, KARTÁČE A JINÉ DROBNOSTI V této kategorii nemáte tolik co ztratit. Špatná koupě vás nepřivede na mizinu, ale věřte, že i tady jsou znatelné rozdíly v tom, jak vám s pomocníkem půjde práce od ruky. Kvalitní mikrohadřík vám pomůže nesrovnatelně lépe než rozervané triko. Houbičky na nádobí jsou už dlouhá léta předmětem mého zkoumání. Závěr je jasný. Ty nejlacinější nevydrží a nevydrhnou nic. Užijete je ale v situaci, kdy víte, že byste zničili jakoukoli houbičku. Odepíšu radši houbičku za tři koruny než za dvacku... Houbičkou za dvacku se mi ale bude lépe mít připálený pekáč. Kartáče jsou poslední dobou komplikovaná skupina pomocníků. Občas marně hledám správný tvar a velikost, často se zlobím, že kartáče vydrží opravdu málo. Až objevím favorita, určitě se o tom dozvíte. Když chcete smetáček a netrváte na gumovém, které jsou mimochodem výborné, můžete koukat i na vzhled a nemusíte se bát přešlapů. V sadě s lopatkou si hlídejte, jak lopatka doléhá k zemi.

NA VLASTNÍ RUCE se nepřestaňte spoléhat. Ani ten nejlepší pomocník se bez nich neobejde. I roboti zatím potřebují naši asistenci. Trénujte práci tricepsů, bicepsů, prsních svalů, břišních svalů a zdokonalujte svou techniku, potom budou výsledky vašeho uklízení perfektní.

S MÍROU! Nezapomínejte na to, že všechny pomocníky musíte někde uložit. Přemýšlejte, jestli opravdu všechno nutně potřebujete a jak velké zásoby spotřebních drobností si můžete dovolit skladovat. Jinak vám totiž můžou i pomůcky určené k tomu, aby byl váš domov uklizený, způsobit hezký nepořádek.

vaše Veronika