Postřehy z odborné literatury

03.11.2019

Knížky o uklízení čtu ráda a beru je jako studijní materiál pro zdokonalování své práce. Zajímavé je, že k úklidu mě motivuje jakákoli četba o této báječné činnosti. I internetový článek, který se mi opravdu nelíbil, mě donutil vzít do ruky hadr a otřít prach. Protože návod na to, jak obalamutit návštěvu tím, že stříknete leštěnku do vzduchu, mi přijde víc než hloupý.

Poslední knížka, kterou jsem četla, bylo Uklizeno! Jednou provždy... od Toni Hammersleyové. Líbí se mi její systematičnost. Radí každou místnost důkladně celou vyklidit a vytřídit do kategorií: 1. Nechat si, 2. Na charitu, 3. Vyhodit/recyklovat a 4. Do jiné místnosti. Člověk se tak zbaví opravdu všech zbytečností a dá věcem jejich stálé místo. Jen si neumím takovou čistku představit v malinkém bytě. Tam prostor dovoluje úklid sotva po jedné skříňce. Rozhrabání celé místnosti by asi způsobilo demotivující spoušť.

Pasáže o udržování koupelny a kuchyně v čistotě jsou téměř doslovným popisem mých rutin, které prostě fungují! Potvrzeno.

Kavárenský koutek v pracovně mě donutil nesouhlasně vrtět hlavou. Jak velký dům bych musela mít, aby byl problém si kávu do pracovny donést z kuchyně? ( I teď zde šálek mám.) Jako smysluplné řešení bych koutek na přípravu malého pohoštění asi chápala v pracovnách, kde se odehrávají schůzky s klienty.

Trochu jinak přistupuji i k pořizování košíků, boxů a organizérů. Autorka koupi nějakých nezapomíná doporučit téměř v každé místnosti. Moje minimalistická nátura radí počkat, až projdete celý dům. Díky tomu, že se zbavíte hromady věcí, získáte určitě nějaká vhodná uložiště a dokoupíte už jen to, co Vám opravdu chybí. Nikde tak nezbydou nevyužité bedýnky, krabičky a podobně.

Celkově je ale knížka motivující a  přehledně zpracovaná. Věřím, že Vám může pomoci pohnout se v úklidu správným směrem.

Vaše Veronika