Pouťová atrakce jménem úklid

12.05.2019

Zdá se Vám to jako troufalé přirovnání? Uvidíte, že vůbec není.

Pouťová atrakce je třeba kolotoč. Uklizení je věčný kolotoč. S tím souhlasíte? Kolikrát už jste si řekli, že je to stále to samé dokola? A napadlo Vás, že je to taky zábavná jízda?

Další podobnost  mě napadla teprve před pár dny. Zábava to je, dokud vše šlape tak, jak má. Jakmile se něco pokazí, je po srandě. Kolotoč nejezdí, doma je nepořádek. Co s tím? S pouťovým kolotočem bych si rady nevěděla, ale na ten úklidový už jsem napsala mnoho manuálů. Sama pro sebe. A Vy si je dokážete napsat taky. Přesně pro ten svůj na míru.Nejdřív je potřeba si svůj ,,řetízák" rozdělit na díly, optimálně tak čtyři až šest.

Já jich mám šest:

  • koupelna + wc
  • ložnice + šatna
  • pokoj
  • obývák
  • kuchyň
  • technická místnost, předsíň, šatna/půda, ,,psí místnost" pod schody

Každý díl = jeden týden, ve kterém se příslušné části domu věnuji. A kolotoč se točí hezky a předvídatelně.

V každé části jsem si vypsala i veškeré zásahy, které tam jsou potřeba. Třeba v koupelně omýt obklady, dlažbu, uklidit skříňku pod umyvadlem, dopřát sprchu vystaveným lahvičkám, ...Vše není nutné opakovat každých, v mém případě, šest týdnů. Proto jsem si dřív tužkou psala i datum, kdy jsem co udělala. Teď už na to jdu metodou ,,přiměřeně" a práci přizpůsobuji i tomu, kolik mám času, chuti a sil. Vím totiž, že za šest týdnů jsem zpět a mám šanci případné resty dohnat.

Další výhodou je, že stále netrčím ve svých oblíbených destinacích. Ráda bych cídila koupelnu co 14 dnů, ale kuchyň bych poctila svou návštěvou až v případě nouze.

Kouzelné kolečko jsem okoukala od Fly lady, ale přizpůsobila si ho přesně tak, aby se hodilo do mého domu a bylo pro mě zvladatelné beze stresu. Stále se snažím aktualizovat a zdokonalovat, aby vše probíhalo hladce a nenastávalaly poruchy.

I Vám doporučuji vytvoření vlastního manuálu k Vaší úklidové atrakci. Protože to, co sousedce funguje na ,,labutích", na Vaší ,,autodráhu" platit nebude.

Vaše Veronika