Prázdniny!

02.07.2021

Žádné letní romance z mládí, žádné sáhodlouhé vyprávění o milovaných dovolených na Rozkoši. Kam se hrabe Korsika, kam jsem se s rodiči podívala už v devadesátých letech?! Nikdo nechce číst, jak si puberťačky užívaly svobody, když mohly spát ve stanech a rodiče v chalupě, že jo? Můj blog je o pořádku a moje prázdniny byly vždy samozřejmě  plné dobrodružného uklízení.

Prázdniny začínaly vlastně už koncem školního roku. Když jsme odevzdali učebnice a nafasovali nové, trapně vzorňácky jsem si je hned obalila. Důležitou tečkou za školním rokem byl vždy úklid stolu. Staré sešity ,,archivovat" nebo vyhodit, uložit nové učebnice a nemít tyhle starosti celé prázdniny v hlavě. Mamka nás naučila skvělou věc! Nakupovat pomůcky nejpozději v srpnu. Díky tomu jsme se sestrou nikdy nezažily fronty v papírnictví, i když tenkrát jsme to ještě neuměly ocenit.  Jen tak mimochodem, pamatujete na Opakuji si o prázdninách? Tyto sešity mě naučily, co znamená milovat a nenávidět :-) Učení mě vždycky celkem bavilo, ale Opakuji si o prázdninách bylo něco úplně jiného. Ve škole jsme dělali jiná cvičení, některou látku jsem ani neznala a hrozně mě rozčilovaly nevyplněné pasáže. Některá cvičení byla ale naopak mnohem zábavnější, než co jsme kdy dělali ve škole.

Když měla mamka pocit, že nám hrozí nuda, dostávaly jsme i úkoly z běžného chodu domácnosti. Ve vysávání a otírání prachu jsme přebornice od raného mládí. Vždycky jsem chtěla mít tyhle drobné nepříjemnosti za sebou, a tak jsem se jich snažila zbavit dřív, než se mamka vrátila z práce. Nemusím vám vykládat, kolik klidu a pohody to k nám domů vnášelo. Mamka byla ráda, že je hotovo a já jsem neměla při plnění úkolů její ostříží zrak v zádech.

Zhruba od května se u nás doma začalo podezřele často skloňovat slovo špajz. Někdy jsme ho dostaly jednoduše ,,příkazem", jindy se mamce trochu hodilo, když jsme malinko zazlobily a mohla nám úklid špajzu zadat jako trest. Asi netušila, že pro mě to byla téměř odměna. Jako správně střelená dospívající rozervaná duše jsem klid mezi sklenicemi džemu a okurek uvítala a mohla jsem se věnovat svým převratným životním filozofiím. Brzo jsem ale našla i velmi užitečnou výhodu tohoto krutého trestu. Mohla jsem ukrýt všechna ta leča a čalamády, které jsem nenáviděla. Dopředu jsem krásně narovnala marmelády, kompoty, kyselé okurky a houby. V temných koutcích se krčilo lečo. Kupodivu mi tato strategie procházela.

S blížícím se návratem do školy nás čekávala ještě velká akce ,,šatník". Celé prázdniny v kraťasech, plavkách, maximálně teplákové soupravě byly tak pohodlné! A do školy zase v džínách. Hotová svěrací kazajka! A často jsme přes prázdniny záhadně vyrostly, takže bylo nutné roztřídit, co půjde mladším dětem z okolí, co vyhodit a co potřebujeme doplnit. Nesnášela jsem celý ten proces! Vždycky jsem se nenacpala do něčeho, co jsem milovala a ségře to padlo jako ulité a nové věci už nebyly tak báječné. 

Mívali jste o prázdninách taky sem tam nějakou povinnost, nebo jste se ze sna probouzeli až s prvním zvoněním v září?

vaše Veronika