Předvánoční kuchyně

28.11.2021

Přeji vám krásnou první adventní neděli. Samy jste si odhlasovaly (Muži se ankety kupodivu nezúčastnili.) společné adventní uklízení. Je tady! Nebojte se, už nebudeme dohánět celoroční resty a lítat jako hadry na holi. Můj styl adventního úklidu je pohodový a rozdělený na malé krůčky, které vám také usnadní přípravy na Vánoce. Pojďme spolu advent prožít pomaleji, než jsme možná zvyklé, ale přesto se věnovat zlepšování domácnosti.

Začneme v kuchyni, která je před svátky ještě vytíženější než po zbytek roku. Mnohé z nás se chystají péct cukroví, Hujerovi už mají napečeno, ale drobné úpravy kuchyně jistě uvítají.

PROSTOR bývá v kuchyni nedostatkovým zbožím a často si za to můžeme samy. Jednou za čas vše zbytečné z pracovní desky sklidíme, ale postupně a nenápadně se to tam zase vrátí, že jo? Proto je vyklizení zbytečností z pracovní plochy jen část úkolu. Ukliďte všechno na svá místa. Čím méně věcí, tím méně starostí a více prostoru pro práci! Pracovní desku důkladně otřete a... DŮSLEDNĚ VRACEJTE VĚCI STÁLE NA SVÁ MÍSTA! Nenechte si brát prostor, buďte důsledné. Nechci slyšet remcání, že to všechno rodina. Přiznejme si, že samy taky umíme přispět. Aspoň do Vánoc vydržte a uvidíte zázraky. Třeba i to zlaté prasátko. 

TROUBA před Vánoci také zažívá perné šichty. Pokud jsem vás svým neustálým upomínáním nedonutila k její pravidelné údržbě, máte úkol trochu náročnější. Prvním krokem je důkladné vydrhnutí trouby. A nešpačkujte, já vím, že je to makačka, ale mohly jste se jí vyvarovat. Dejte si předsevzetí, že tohle drbání je poslední! A teď už jen udržujte. Dokonalé hospodyně vytřou troubu po každém pečení, my smrtelnice po dvou, maximálně po třech. Nehody se řeší hned. Na tuhle údržbu stačí jarová voda.

MYČKA je naše pomocnice, tak si jí važme! Dopřejte jí očistu a přestaňte se vztekat, že zase musíte vyklízet čisté nádobí. Zkuste to jinak. Taky jste to nádobí mohly mýt a utírat. S myčkou máte jen zlomek téhle nudné rutinní práce.

KONVICE se často rády převtělují v kamenolom. Proto je vyčistíme, otřeme i povrch a za odměnu si uvaříme dobrý čaj nebo kávu.

LEDNICE Pro mě je nejsnadnější lednici vytřít jednou týdně před větším nákupem. Je to i dobrá prevence nemilých překvapení v podobě zkažených potravin. Nezapomeňte ani na povrch plný usvědčujících otisků prstů.

 BONUS = RUTINY! Zase!! Nepřestanu s nimi! Zvlášť při větším provozu v kuchyni oceníte jejich velký význam. Nepřikazuji, kdy během dne má být kuchyň jako ze škatulky, ale snažte se každý den dosáhnout stavu, kdy je omyté ( případně naskládané v myčce) všechno nádobí, čistý dřez, uklizená a otřená pracovní plocha. Děkovat mi můžete i opakovaně :-) 

První díl adventního úklidu je za námi. A víte, co je skvělé? Nemusíte splnit všech pět bodů hned. Klidně si je rozložte do celého týdne. Každý den vám jeden z bodů připomenu na sociálních sítích a ráda odpovím i na vaše dotazy k nim.

vaše Veronika