Přešlapy

07.07.2019

Všemi dobře známý a uznávaný renesanční člověk Jára Cimrman byl pionýrem slepých uliček. I já jsem již nějaké objevila a některé úklidové přešlapy jsem i sama udělala. Třeba Vám dnešní článek pomůže a sami se jich vyvarujete.

  • Zátěžový koberec vypadá stále stejně, špína na něm téměř není vidět, ale!! Vezměte vysavač a budou se dít věci. Ten prevít drží chlupy a vlasy jako suchý zip. Je téměř nemožné, dostat z něj všechen nepořádek. Varuji tudíž předem všechny, kteří si naivně myslí, že tento typ koberce je snadný na údržbu. Opak je pravdou!
  • Světlá, matná dlažba - zde jsem tedy chybovala ve jménu úspor a nevyplatilo se. Možná je to především kvalitou dlažby, protože si nenamlouvám, že za tak výhodnou cenu jsem vybrala top produkt. Odměnou mi jsou denně dokonalé otisky psích tlapek, které není úplně snadné otřít. Stačí šlápnout vlhkou nohou a flek je na světě. Pozor tedy i při výběru dlažby.
  • Špatně přístupná okna - kolikrát už jsem viděla nádherné okno u dřezu a div se nerozplynula při představě, jak báječně se tam paní domu musí mýt nádobí. Ta panorámata!! A ta krásná, vysoká baterie! Tak prrr! To je pekelná kombinace. Když odmyslím neustále zacákané okno, vyvstává mnohem větší problém. Jak okno otevřít, když tam zaclání ta baterie? Ano, existují prý i baterie, které jdou snadno oddělat, či sklopit (nezkoumala jsem systém zneškodnění tohoto nepřítele, jen jsem zaslechla, že s tím něco provést jde), ale narazila jsem zatím jen na baterie pevně ukotvené na svých místech. Pokud není k oknu přístup zvenčí, je mytí okna skutečně kumšt! Totéž platí u fixních oken. Dejte si pozor, aby byla z vnější strany dobře dosažitelná. Já jsem si nepřesně prohlédla projekt a jedno okno teď za trest myju z parapetu. Cítím se u toho vždy jako mim předvádějící, že stojí za skleněnou stěnou. Bohužel, já tam tu stěnu mám a skoro metr hloubky pod sebou.
  • U oken ještě chvíli zůstaneme. Přesněji u stínící techniky. Žaluzie jsou noční můrou každého úklidového nadšence. Otírání každé lamely zvlášť je skutečná láhůdka. Navíc lamely s chutí tančí všemi směry... Existuje sice vynález, který má zvládnout umýt více lamel najednou, vypadá jako ,,třínohá" pinzeta s hadříky na konci. S pocitem vítěze jsem si ji také zakoupila, ale než se mi povedlo zkoordinovat roztančenou žaluzii s nožkami pinzety, skoro jsem vytáčela telefonní číslo nejbližší psychologické poradny.
  • Jeden úklidový překlep se mi podařil docela nedávno. Tedy o Vánocích. Nadšena z nové kuchyňské linky, chtěla jsem si atmosféru k prvnímu pečení cukroví v našem domečku ještě vylepšit. Požádala jsem manžela o pomoc při instalaci voňavých smrkových větviček na vršek skříněk. Volně jsme je tam položili a vypadalo to velmi přirozeně a vánočně. Do toho pár žlutých světýlek. Žádná blikající divočina. Teď už jen pěkně zatopit v krbu, rozpálit troubu a během dvou dnů jsme měli veškerá jídla kořeněná jehličím. Byly ho tuny!
  • Z chemie jsem mívala dobré známky, ale praxi jsme se na gymnáziu příliš nevěnovali. No co, jsem dospělá, chytrá a zvědavá. Zkusím si menší pokus sama. Když je RinGO přírodní a Savo dezinfekční, smícháním vznikne směs zvaná zlatá střední cesta, ne?  Tento nápad jsem dostala před x lety, když jsem objevila RinGO, ale Sava jsem se nechtěla vzdát. Doufala jsem, že tyto dva prostředky zkamarádím, možná i vynalezu úchvatný a revoluční prostředek nový! Jaké štěstí, že nic nevybuchlo! Ovšem vůně, která se z kbelíku linula, nebyla vůbec svěží a příjemná.

A jaké úklidové hlouposti se povedly Vám? Pochlubte se mi a užívejte prázdnin i přes to, že všichni občas uděláme chybu.

Vaše Veronika