Přípravy naruby
Datum v kalendáři i ranní teploty, občas i ojíněný trávník, už ani já neumím přehlédnout. Vánoce se pomalu blíží. S manželem si občas připadáme jako mimozemšťani, protože se na různé události, včetně Vánoc, chystáme odlišně než většina lidí z okolí. Pojďme si dnes popovídat o přípravách na různé příležitosti a změny z trochu jiného úhlu pohledu.
Začneme VÁNOCI. Nebudu psát o vymýšlení a nákupech dárků. I když různé nápady na dárky bych s vámi na sociálních sítích ráda sdílela. Dnes na to půjdeme z druhé strany. Neˇž začnete zběsile nakupovat a diktovat Ježíškovi svá přání, udělejte novým věcem prostor. Ano, preventivně. Před tím, než dárky dostanete. Chcete nový spotřebič do kuchyně? Kam ho uložíte? Nevíte? Vaše linka praská ve švech? Dokud nebude na nového pomocníka místo, ani přání nevyslovujte. Zbavte se duplicitních a nepoužívaných věcí a opravdu najděte konkrétní místo pro vysněnou věc. Stejně můžete připravit s dětmi i jejich pokoje. Vytřiďte hračky, se kterými si už nehrají, knížky, které už si neprohlíží a udělejte prostor nadílce. Poprosili jste maminku o nové povlečení? Které staré dosloužilo a půjde ještě před Štědrým dnem z domu? Kosmetika bývá častým dárkem. Proto před Vánoci nedělejte velké zásoby sprchových gelů a deodorantů, jestli víte, že teta si nedá pokoj a vždycky s podobným dárkem dorazí. Přála jste si od sestry svůj oblíbený krém? Nekupujte si teď náhradní. Požádal jste manželku o holící strojek? Nekupujte si břitvy do původního, pokud si nejste jistý, že budou sedět i do nástupce. Takovou přípravou na Vánoce nejen ušetříte dost peněz, ale po nadílce si budete blahořečit, protože všechny nové věci rychle najdou svá místa a nevznikne chaos a nepořádek typický pro přelom roku.
STĚHOVÁNÍ je událost ještě o kus náročnější než Vánoce. Věřím, že většina z nás už stěhovací finty a úskalí zná. Nebo ještě chcete začínat nákupem nového nábytku, záclon, koberců a jiného vybavení? Pusťte se nejdřív do velkého odlehčení původní domácnosti. VELKÉHO ODLEHČENÍ! Bude se vám mnohem snadněji balit i vybalovat. Navíc v novém domově snadno nastolíte pořádek hned od začátku.
NOVÝ ČLEN RODINY. Ať má kolik chce nohou, srst, šupiny nebo peří, potřebuje nový člen rodiny prostor. Než se rozeběhnete do obchodů s výbavou pro miminka nebo zvířata, zastavte! Stejně jako před stěhováním začněte odlehčováním. Zbavte se tolika věcí, abyste se s novým přírůstkem domů vešli všichni pohodlně. Často máme pocit, že akutně potřebujeme větší byt nebo dům. Ne vždycky je to ale splnitelné a ne vždy nutné. Dost často umíme současný domov ,,nafouknout" díky zbavení se zbytečností.
VELKÉ ZMĚNY. Chystáte se do úplně nové práce, nastupujete do původní po rodičovské dovolené, jde vaše dítě poprvé do školy? To jsou velké zásahy do režimu rodiny. Minimálně na začátku budete mít méně času na úklid. Připravte se na to předem. Preventivně si uklízení zjednodušte. V tomto případě vás nenutím věci posílat úplně z domu, ale co nejvíce jich uložit někam, kde nebudou překážet běžnému úklidu a nebude se na ně prášit. Zredukujte na úplné minimum množství dekorací. Vytvořte si maximální možnou plochu volné podlahy, ať s vysavačem a mopem můžete tančit plynule. Skliďte věci z kuchyňské linky, ať je přelet hadříkem otázkou vteřin a špína nemá šanci. Snižte počet druhů čističů, ať netrávíte vzácný čas rozhodováním, který zrovna použít. Nekupujte nové vychytávky na úklid, které neumíte okamžitě zařadit do svého úklidového kolotoče a museli byste se s nimi zdlouhavě sžívat a učit zacházet. Novinky počkají, až budete mít čas si je užít. V ,,kritických" obdobích se držte svých vyzkoušených a osvědčených pomocníků.
Jste taky tým chystačů naruby nebo nejdřív nakupujete a potom hledáte prostor?
vaše Veronika