Pro pohodu o Vánocích

26.12.2021

Přeji vám krásný sváteční den. Ani dnes nepřijdete o pár řádků ode mě. Tentokrát o vánoční pohodě u nás. Je mi totiž jasné, že se všichni neshodneme v představě o tom, jak takové vánoční lenošení vypadá. Narodila jsem se příliš brzy na to, abych dostala nálepku ,,hyperaktivní", ale trochu té akce v životě potřebuji stále. Proto ani o svátcích nevydržím jen na gauči, i kdybych měla stále plný talíř s cukrovím. Jak pro mě vypadá ideální volno?

  • UKLÍZENÍ neumím úplně pověsit na hřebík. Pro pohodu potřebuji mít kolem sebe hezky. Chaos je mi nepříjemný a neodpočinula bych si v něm. Přiznávám, že ale i já polevuji. Nepořádám žádné hloubkové úklidy a veškeré aktivity tohoto ražení chci mít do půl hodiny z krku. Psí chlupy si dovolenou nevzaly, proto je i teď vysavač mým každodenním společníkem. Kuchyň udržuji v koukatelném a použitelném stavu průběžně a neskromně si za to blahořečím. I když je kuchyň nejvíce zasažená svátečním programem, díky celoročnímu tréninku ji i tak dokážu zkrotit bez dlouhých debat.  O koupelně se asi zmiňovat nemusím, tam moje rituály zůstávají stále stejné. Čisté toalety taky nejsou nic, co by nešlo vyčarovat za pár minut. Všechny tyhle drobnosti dělám, když je vhodná chvíle a chce se mi. Od návštěv neutíkám, poslední nok také vždy v klidu dožvýkám. Musím říct, že už ani nevnímám, že ,,pracuji". Automaticky to tady pofackuji a pokračuji v relaxaci.
  • DÁRKY nejsou nejdůležitějším bodem Vánoc, ale zatím jsem žádné bezdárkové Vánoce neprožila. Už před svátky se těším, až všechny podaruji. Ano, nejvíc se těším, že udělám radost svým blízkým. Musím ale přiznat, že se těším i na to, až ,,se jich zbavím". Jsou to věci, které mám doma ,,navíc" a nemají své místo, tak mě po chvíli už malinko rozčilují. Dárky, které dostaneme, se snažím začlenit do našeho domova co nejrychleji. Všechny poukazy, patří na jedno místo. Mimochodem, poukazy jsou super dárek, který umí udělat opravdovou radost a nepřidělává nepořádek. Hmotné dárky rozmístím, tam, kde je budu využívat, tam, kde jim to bude ,,slušet". Mami, domeček do mojí vesnice mi udělal takovou radost! 
  • DEKORACE jsou v našem monkovském doupěti skromné. Držím si svou celoroční výzdobu a přidávám jen minimum. Adventní věnce už jsou sklizené, přibyly dva malé stromky, dřevěný betlém po pradědovi a trochu vánočně jsem vyladila stůl. Víc u mě nehledejte a po Třech králích nenajdete už žádné pozůstatky.  Nikomu ale svůj minimalistický systém nevnucuji. Pokud vám výzdoba dělá radost, tvořte, užívejte si ji, kochejte se. Buďte ale soudní a uznejte, že v březnu už je opravdu nevánoční čas.
  • HLAVA. Neděste se, nečeká vás esej o mých duševních pochodech, to bychom se dostali do úplně jiného literárního žánru. Chci jen sdílet svou radost z toho, že právě o Vánocích jsem schopná si udělat čas na krásné procházky za světla a bez ,,sprintování", protože za hodinu už musím letět do práce. Scházíme se na etapy s rodinou, jsou to milá setkání, ale já jako introvert mezi jednotlivými návštěvami potřebuji vydechnout. A to jde v lese báječně! Zatím jsem se ,,dokopala" jen k procházkám, ale ráda bych i popoběhla.

Jak trávíte Vánoce vy? Potřebujete si také trochu udržet režim nebo umíte opravdu všechno hodit za hlavu a ponořit se do sladkého nicnedělání?

vaše Veronika