Proč dát rutinám šanci?

24.01.2021

Celý leden se na sociálních sítích věnuji rutinám. Už jsme jich mnoho vyzkoušeli a debaty kolem nich byly často velmi čilé. Proto jsem se rozhodla sepsat, jaké výhody Vám mohou rutiny přinést domů, když jim dáte možnost. ,,Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody." To platí i o plnění základních a jednoduchých prací v domácnosti. Nemám čas, rodina mi to kazí, ... Neberu! A taky Vám tyto mýty kolem rutin vyvrátím.

ČAS dodržováním rutin naopak získáte. Každá z rutin zabere pár minut, díky kterým ale můžete ušetřit hodiny. Kuchyň, kterou denně udržujete v čistotě pouhým omytím nádobí, dřezu a pracovní plochy se uklízí jako po másle. Když necháte vše dva dny ležet ladem, nejen, že se přidá další nádobí a další skvrny, ale vše krásně přischne, takže mytí bude trvat mnohem déle. 

ZÁŠKODNÍCI nejsou důvodem, proč se na rutiny vykašlat, naopak. Chápu pocity zmaru, když vyleštíte koupelnu a za deset minut do ní vletí potomek a po použití samozřejmě žádné leštění neproběhne. Jenže... Nevypadala by koupelna po záškodníkovi ještě hůř, kdyby před jeho útokem nebyla nablýskaná? A o to hůř by se Vám potom čistila. Mnohokrát se mi taky potvrdilo, že když se jeden člen rodiny obuje do rutin, neremcá, nenadává a jde příkladem, zbytek rodiny své ničivé zásahy zmírní, někdy dokonce začnou spolupracovat a pomáhat.

PENÍZE Ano, i ty můžete díky rutinám ušetřit. Protože nikde nebude stoletá a zažraná špína, obejdete se bez hektolitrů čistících prostředků všemožných specializací. Při pravidelné údržbě čistoty vystačíte s málem. S trochou nadsázky si troufám tvrdit, že bych přežila na octu a prostředku na nádobí. Není to jen ekonomické, ale i ekologické. Není třeba používat agresivní čističe, když neexistuje agresivní znečištění.

ČISTÁ HLAVA ,,Veroniko, jsi blázen, vždyť musíš pořád myslet na uklízení! Kuchyň, koupelna, povaleče..." Ha! Vůbec nemusím! Díky rutinám je toto vše tak automatické, že už skoro nevnímám, že něco dělám. Často při těchto automatických činnostech vymyslím i téma článku, námět do diskuze s kurzistkami, nové téma na sociální sítě, jídelníček na další týden. Chce to trochu cviku, než se Vám rutiny zaryjí pod kůži, ale vyplatí se to. Stejně jako si dvakrát denně čistím zuby a nenapadne mě hloubat nad tím, jestli se mi chce, popadnu po večeři houbičku na nádobí a za pár minut není co řešit.

LEPŠÍ DOMOV Jakmile se stanou rutiny Vašimi pomocnicemi a přítelkyněmi, uvidíte, jak se Váš domov proměnil k lepšímu. ,, A přitom, taková blbost!" Je možné, že díky tomu dostanete chuť pustit se i do většího úklidu a zvelebování domácnosti. 

POJĎTE DÁL budete moci říct kdykoli, protože už Vám nebude hrozit tragický stav domácnosti. Je to jen malá třešinka na dortu, ale přiznejme si, milá.

A jaké výhody přináší rutiny Vám?

Vaše Veronika