Proč?

13.03.2022

Dnešní článek je ambiciózní. Moc by mě potěšilo, kdyby vám pomáhal ve chvílích, kdy se vám do uklízení nechce, kdy jste unavení, ale zasáhnout potřebujete. Měla bych radost, kdybyste se k němu vrátili vždycky, když se budete ptát, proč vlastně uklízet. Věřte mi, důvod se vždycky najde!

  • ZDRAVÍ je na prvním místě. To známe, viďte? Už dávno jsem vyrostla z názoru, že sterilní prostředí = nejzdravější prostředí. Většina z nás tak dokonalou čistotu ke zdraví opravdu nepotřebuje. Druhý extrém je ale taky nebezpečný. Proto je dobré, zabránit vzniku plísní a nebrodit se v hlubokém prachu... Udržujme běžné základy hygieny. Je fajn, hlídat si wc, měnit ručníky, povlečení, mít čisto tam, kde pracujeme s potravinami... Není to žádná žhavá novinka, ale je dobré si toto hledisko občas uvědomit. Umí nakopnout k očistě domova.
  • FYZIČKA Všichni nejsme zarytí sportovci a každý pohyb se počítá. Myslete na to, až se vám nebude chtít vysávat. Pro pány by možná mohla být motivací moje vlastní zkušenost. Díky mytí oken mi vyrostly svaly na rukou tak, že jsem se musela zbavit svých nejmenších triček! Takže chlapi, jestli nemáte fitko v dosahu, kýble a stěrky do rukou! Přinese vám to nejen nárůst svalové hmoty, ale jistě i mnohem lepší atmosféru doma. Vaše drahé polovičky budou paf! Z obojího. Z vašich bicepsů i zářících oken.
  • ČAS Ano, díky úklidu ušetříte spoustu času, který byste strávili hledáním věcí, různě poházených po domě. Uložit věc zpátky na místo, kam patří, trvá pár vteřin. Najít totéž, když nevíte, v jakém sektoru pátrat, to jsou minuty i hodiny promrhaného času. 
  • PENÍZE ušetříte vlastně stejným způsobem. V nepořádku je hledání někdy marné, někdy zapomeneme, co doma máme, a tak nakupujeme. Zjišťuji také, že čím uklizenější domov, tím méně toho člověk najednou potřebuje. Nesnaží se hledat radost v nákupech věcí, které ani nepotřebuje, raduje se z toho, co má.
  • PROSTOR Často slyším stížnosti na nedostatek úložných prostor. ,,Já bych tak ráda uklidila, ale nemám ty věci kam dát." Prvním krokem je důkladné třídění. V drtivé většině vám vyčaruje hodně prostoru. Až dalším krokem je doplnění polic, skříněk, komod... Ano, úklid vám zajistí více prostoru, vzduchu a světla doma. Fakt!
  • DĚLÁNÍ, DĚLÁNÍ... Stává se vám to taky? Jste rozpoložení na gauči, ale nějak to není ono. Místo pohody a uvolnění se vám do hlavy vkrádá spousta nepěkných myšlenek, často vzpomínek a strachů z toho, co bude, když... Místo uvolnění začínáte být rozmrzelí, knížka ani film vás nebaví a ze zírání do mobilu už se vám motá hlava. Vstávat a uklízet! Často stačí jen málo. Naládovat pračku, vynést odpadky, zamést drobky... a je líp!
  • JÁÁÁ! Poslední, ale jeden z nejdůležitějších motivačních bodů. Třeba se mnou nebudete všichni souhlasit, ale pro mě platí na 100%. V uklizeném a čistém prostředí je mi dobře, dokážu si odpočinout a radovat se z toho, co kolem sebe vidím. A není to o ,,vystajlovaném bejváku". Funguje to i ve starém domě, se starým nábytkem. V našem starém domku jsem se cítila doma, až když jsem uklidila, uspořádala věci a vše bylo čisté. Nic nebylo nové. Kuchyni bylo 60, nábytek v obýváku byl od jedněch rodičů, ložnice od druhých. Koupelna byla v suterénu. Proto nevěste hlavu a zkuste si i vy své starší domácnosti hezky uklidit a budou najednou krásnější a útulnější.

Doufám, že jsem vám vlila trochu uklízecí chuti do žil a už vždycky budete vědět, proč uklízení není zbytečné plýtvání časem a energií.

vaše Veronika