První úklid

30.08.2020

Právě jste dostavěli nebo dokončili rekonstrukci a čeká Vás první úklid. Váš budoucí domov ještě stále připomíná staveniště a je na Vás, abyste to změnili.

Měla jsem už pár příležitostí si zkusit prvotní úklid a ráda bych se s Vámi podělila o zkušenosti a přispěla postupem, který se mi osvědčil.

  1. Bez výjimky je prvním úkolem vyklidit zbytky po řemeslnících. Objevíte fólie, kartony, pytle, občas i nářadí. Všechno musí z domu.
  2. Než začnete máčet, drhnout a čistič, zbavte se co nejvíce prachu. Doporučuji průmyslový vysavač (dají se dnes půjčit snad skoro všude). Náročnější je varianta koště. Projděte každý kout, vysajte i různé vodorovné plochy a vybavení domu ( povrchy umyvadel, vestavěné police, parapety...) Nepočítejte s tím, že se nějaký prach znovu neusadí, ale pokud si dáte opravdu záležet, jste z nejhoršího venku.
  3. Můj další krok jsou okna. Jejich první mytí bývá náročné s výsledky různé. Když jsou řemeslníci pečliví a okna dobře zakrývají, mohou být i po jednom mytí téměř dokonalá. Jestli dostala velký zásah, šmouhám se úplně nevyhnete. Vozím s sebou obvykle jen Jar a RinGO a nemůžu si tuto kombinaci vynachválit. Malířské barvy myjí s lehkostí! Mnohokrát už jsem ocenila plastovou škrabku na hrubší nečistoty.
  4. Z oken se dostávám do nižších sfér. Do koupelen. I tady bývají velké rozdíly. Stalo se mi, že o vysátí byla koupelna téměř čistá a stačil měkký kartáček nebo i hadr. Také jsem zažila i rýžákové hody tam, kde i chemie (opěvovaný HG čistič) zklamala. Zbavte se skvrn a zbytků prachu, nechtějte hned lesk jako blesk.
  5. Kuchyň a interiérové dveře nebývají komplikované, jen zaprášené.
  6. Na závěr prvního kola vytřu podlahy. Tam, kde to materiál dovolí, skvrny si předem postříkám octovým čističem. Citlivé ( a drahé) povrchy si obvykle investoři dobře ohlídají :-)

Tím je završen hrubý úklid. Na první pohled už je vidět, že se blížíte do fáze ,,domov". V menších domcích toto stihnu za den poctivé práce, ve větších stavbách se čas samozřejmě navyšuje. Tak jako tak, doporučuji nechat vše doschnout a sednout zbylý prach a pokračovat až další den.

S chutí do druhého kola!

Tento úklid už připomíná uklízení, které běžně znáte. Postupuji stejně jako v kole prvním, ale už kladu větší důraz na detaily. Ve dřevostavbách, se kterými mám víc zkušeností než se zděnými domy, se nezřídka  druhé kolo rovná cílové rovince. Opravdu moc záleží na preciznosti řemeslníků. Existují tací, kteří po sobě nenechají pohromu. V této fázi už nebudete potřebovat průmyslový vysavač, okna by se mohla podařit doleštit a na mytí povrchů můžete používat čističe, na které jste zvyklí.

Neděste se a netrapte se, když budete ještě nějaký čas nacházet nedokonalosti. Postupně se jich bez námahy zbavíte. Hlavní je, že máte své království nachystané k nastěhování.

Nebudu Vám lhát, tyhle úklidy nejsou žádná brnkačka a může na Vás dolehnout i pěkná krize a zoufalství. Nadechněte se, dejte si malou pauzu a vzpomeňte si, že po téhle dřině přijde obrovská odměna. Nový domov!

Vaše Veronika

PS Ve fotogalerii najdete pár fotek z hrubého úklidu. Více o úklidech na novostavbách si můžete přečíst zde