Puzzle

24.05.2020

Máte málo času? Nemáte síly na velký úklid? Nebo jednoduše nechcete trávit hodiny gruntováním? Poskládejte si uklízení jako puzzle! Nemusíte přece zvládnout všechno najednou. Když Vám ale zapadnou jednotlivé dílky pěkně do sebe, nikdo nepozná, že ve Vaší domácnosti právě neproběhla generálka. Tady je pár kostiček z mojí skládačky:

  • Častěji = snadněji. Opakuji se, viďte? Ale pravidelnost je v uklízení základním předpokladem k dlouhodobému vítězství nad nepořádkem. Co čistím často, nezanese se, a proto je mytí snadné a rychlé.
  • Dílky času. Nikde není psáno, že musíte stihnout uklidit celý dům na jeden zátah. Rozdělte si úklid podle svých časových možností. Máte sotva dvacet minut denně a myslíte si, že na takovou chvilku nemá cenu ani natahovat rukavice a s něčím začínat? Zkuste týden každý den těch 20 minut využít na různé úklidové úkoly a výsledky posuďte sami. Za tu dobu je kuchyň schopná důstojného provozu. Z podlah se odporoučí hromady drobků, i když vysátí nebude dokonalé. Můžete otřít prach, omýt sprchový kout, wc, umyvadlo, ... Každý kousek práce se počítá, a když se složí dohromady, puzzle se nám začíná hezky rýsovat.
  • Sektory ;-) Je pro Vás Váš domov příliš velké sousto? Rozdělte si ho na více menších částí a střídejte jednotlivé sektory. V jednom týdnu věnujte více pozornosti kuchyni, v dalším obýváku, ... Při pravidelném střídání se Vám ustálí kolečko a Vy se ve stejných intervalech dostanete na stejná místa, která budou čím dál míň zaneřáděná.
  • Náhlá inspirace. Vytvořili jste si skvělou strategii a harmonogram, který šlape jako hodinky, ale občas je to trochu stereotyp a nuda? Dovolte si občas být rebelem :-). Na Instagramu zahlédnete úchvatně uklizenou a naleštěnou kuchyň, ale Váš rozkaz zněl jasně. Máte čistit koberec... Ale zrovna se Vám chce omýt dvířka linky a srovnat ovoce podle barev. Buďte pružní a naučte se svůj kolotoč občas trochu měnit. Aspoň Vás neomrzí.

Přeji Vám spoustu kreativity a radosti ze skládání Vašich vlastních dílků puzzle.

Vaše Veronika