Rýžování zlata

07.07.2024

Stojíte v průzračné chladivé vodě, v ruce máte síto a noříte ho do vody. Naberete dávku kamínků, písku a dalších pokladů ze dna. A hurá! Už se to třpytí! To je moje romantická představa o rýžování zlata. V horkých dnech velmi osvěžující. Budete se asi divit, ale našla jsem podobnosti mezi úklidem a rýžováním zlata.

Hned v úvodu si nalijme čistého vína. Ani jedním v dnešní době nezbohatnete. Do obou podniků musíte jít s velkým nadšením a zápalem.

Vysněný výsledek rýžování je pořádný valoun zlata. Výsledek úklidu je dokonale vycíděná celá domácnost. Obojí je docela utopie a takový jackpot padne jen výjimečně.

Malá zrnka zlata se ale v sítě občas zalesknou, stejně tak se může zatřpytit nějaký kousek vašeho domova.

Každý malý splněný úklidový úkol je jako zrnko zlata. A zrníčka se sčítají. S trochou trpělivosti si po kouscích můžete narýžovat stejné množství zlata jako váží celý valoun.

Jak si rozdrobit valoun čistoty, abychom si nestrhli celou vahou záda?

VRACÍME VĚCI NA SVÁ MÍSTA. Tato třpytka je jednou z nejdražších a nejzářivějších. Když má každá věc svoje místo a umíme ji tam vracet, domácnost je díky tomu o poznání krásnější.

ČISTÝ DŘEZ je zrnko, které svým leskem láká i další zrníčka. Zkuste to. Naučte se každý den vydrhnout dřez do vysokého lesku. Jednou za den dokonalý požitek z pohledu na dokonalý dřez. V kuchyni se úplně rozsvítí a vy najednou vidíte, že by bylo fajn sklidit zbytek nádobí do myčky, tu zapnout a můžete i otřít pracovní plochu, která se vám uvolnila. Slyšíte, jak zrnka zlata cinkají v plecháčku? Jak nenápadně přibývají?

UKLIZENÉ STOLY. To je kousíček zlata, který vidíte na první pohled. A přitom je jeho získání dost snadné. Když vstávám od stolu, hned ho po sobě uklidím. Toto pravidlo platí pro všechny stoly. Jídelní, konferenční, pracovní i psací. Zkuste to taky. Než odejdete, ukliďte, co jste natropili.

USTLANÁ POSTEL je další zrnko, které svítí celou místností. Stačí v ložnici vyvětrat a srovnat peřiny a máte pocit, že jste se ocitli v úplně jiné galaxii.

KOUPELNA k rýžování vyloženě vybízí. Za málo práce získáte spoustu blýskání. Když si zvyknete na pravidelnou údržbu, během pár minut vykouzlíte zářivé zrcadlo, umyvadlo, vanu, sprchový kout i vodovodní baterie. Z takové koupelny budete odcházet svěží a sami taky zazáříte.

Pár odstavců a plecháček se nám krásně plní zrnky. Jak se ale poprat s balvanem minimalismu? Taky neumíte hurá akce? Vlézt do místnosti, všechno vykramařit a důkladně a přísně vytřídit a pustit z domu? Vždyť takový úkol váží nejmíň metrák. Zkusme ho odnosit bez trápení postupně.

NAKUPOVÁNÍ S ROZMYSLEM je to nejmenší zrnko, které pro minimalismus ve svém domově můžete vyrýžovat. Než si cokoli donesete domů. Uvažte, kam to uložíte a jestli to dostatečně využijete. Jakákoli nejistota je stopka. Toto domů nechceme. Výrazně tak zpomalíte příval věcí domů a budete mít klid a prostor na odlehčování toho, co už jste doma nasyslili. Budete dokonce lépe vidět, co je pravé zlato a co je jen blýskavé bezcenné cosi. Určete věcem ohraničený prostor a nenechte je z něj přetéct. Co se nevejde, to domů nepatří. Nenechávejte zbytečně moc místa věcem, které nemají žádnou hodnotu. Typicky tříděný odpad. Nenechte si ho přerůst přes hlavu. Nechte každé surovině jednu tašku. Když ji naplníte, vyrazte na procházku ke kontejneru příslušné barvy. Oblečení patří do šatny nebo do skříní. Nepotřebujete další hory po celém domě. Teď si kopnu do vlastní holeně. Knížkám je určena knihovna. Nenechte je rozšířit se všude možně. Au! Naštěstí hodně titulů kupuji v podobě audioknih, které nezabírají místo v poličkách. Učte se dávat přednost kvalitě. Kvalitní věci vám budou lépe sloužit, užijete si luxus bezchybných funkcí a delší životnosti. Neutrácejte ale bezhlavě vysoké sumy za značkové věci a funkce, které nevyužijete. Promýšlejte, do čeho se vám vyplatí investovat a na čem si můžete dovolit trochu šetřit. Už tohle přemýšlení vás na chvíli zdrží od nákupu a dalšího zavalování domu.

Kolik zrnek si dnes odnesete od křišťálově čistého potůčku? Který valoun je pro vás nejtěžší?

Vaše Veronika