S radostí, šmrncem a samozřejmě grácií!

02.05.2021

Letos dostávám velkou lekci! Necítím se vůbec ve své kůži, dlouhá a protivná zima mi dala na frak! Taky mám spoustu práce, DĚKUJU!!! Nezapomněla jsem si předsevzít uběhnout 1000 kilometrů za rok, což není sice nic neskutečného, ale přiznávám, že v kombinaci s fyzickou prací je to docela záhul. Od podzimu s námi je Joplinka, ze které mám obrovskou radost, konečně mám v domě ženskou! Jen úklidu a starostí samozřejmě přibylo. A já CHCI zvládat, být skvělá, super, usměvavá a svěží! Ještě jsem to nevychytala do posledního detailu, ale co se úklidu týče, pár pokroků jsem zaznamenala a ráda se s Vámi podělím.

  • Opusťte konečně Monka! Au! To je fakt těžké! Ten puntičkář v hlavě se jen tak snadno nechce vzdát. Touha po dokonalosti je pořád velká. Jenže! Přišla jsem na to, že bez snahy o dokonalost mám uklizeno lepé. A víte proč? Dřív jsem radši neudělala nic, když jsem zrovna neměla čas udělat to důkladně. Tím pádem některé práce čekaly, prach se snášel, špína usazovala a to domovu krásu nepřidávalo. Proto teď občas beru na milost i úklidové rychlovky a dílčí úkoly. S tím souvisí i třásňový mop, který se stal terčem ,,nenávisti" na sociálních sítích. Všechny jste měly pravdu, že to není špičková záležitost. Já vím a šla jsem do něj i přes to.  Hlásím se stále ke svému názoru, že je důležitější důkladně vysát, než vytřít. Pokud uklízím u zákazníků, nenechám se ukecat, abych jenom vytřela, vždycky vysaju. I doma, při týdenním úklidu, pečlivě vysaju a hned vytřu. Jenže v týdnu mám docela šrumec, tak jsem ráda, že ráno nebo v polední pauze vysaju, vytírání nestíhám. Pomáhal mi spray mop, tím jsem večer celkem bez výčitek podlahu přejela a vypadala líp. Od doby, co se smečka rozrostla, přestal spray mop zvládat. Co dál? Svůj mop se mi nechtělo denně tahat. je celkem velký, uložený v patře a nechtěla jsem ho špinit na podlaze, která není čerstvě vysátá. Proto jsem dospěla k té třásňové krásce. A zatím plní, co má. Všechno je lepší než nic!
  • Neodkládejte! To je tak jasné, že jo? Co můžeš udělat teď... Ale držíme se toho? Často se nachytám u toho, jak si říkám: ,,To udělám o víkendu, tohle bude lepší udělat zítra...." Ne! Co jde, udělejme hned! Utřít jeden flíček trvá pár vteřin. Drbat zaschlých fleků dvacet, to už je fuška. Nenechte hromadit nádobí, prádlo na žehlení, dosaďte cokoli... Najděte si vhodné chvilky a řešte tyhle úkoly včas, než vám přerostou přes hlavu. Já třeba žehlím ráda, ale s chutí asi hodinu, potom už se začínám kroutit a nudit.
  • Najděte si v uklízení radost! Jakoukoli! Všechno jde líp, když se u práce usmíváme a můžeme se třeba těšit na sladkou odměnu. Co mě dokáže nakopnout k uklízení? Třeba čtení. Knížky o domácnosti mám čím dál raději. Třeba Betty MacDonaldová psala o domácích pracích tak krásně. Nejsem ale zase tak skromná, tak si občas užívám i materiální radosti. Nová vůně čistícího prostředku, nový smetáček...Jo, i to jsou motivace :-) 
  • Změny. Čím jsem starší, tím raději náš domov proměňuji. Vymýšlím, jak to doma vylepšit a zkrášlit a postupně si své sny plním. Vůbec to nemusí být nic zásadního. Většinou mi pomůže hra na škatulata s dekoracemi. Je ale fakt, že proměna ložnice mi vlila do žil mnohem víc energie, než přemístění svíček . Ale změna stylu skládání ručníků mi udělá obrovskou radost vždycky, když se podívám na krásné komínky. Ve fotogalerii najdete návod. Třeba se vám taky bude líbit. Tuhle změnu má na svědomí Madame Chic a jsem nadšená!

Tenhle článek pro mě byl jeden z nejtěžších, protože v něm částečně popírám svou dokonalou filozofii úklidu. Ale všichni se měníme, rosteme a byla bych  falešná, kdybych nepřiznala, že jsem všechno nevěděla hned nejlíp. Snažím se vám přinášet novinky a triky tak, jak na ně sama postupně přicházím.

Vaše Veronika