Se smečkou doma

15.05.2022

Myslím, že se nemusím dlouze rozepisovat o tom, že s námi doma bydlí tři psi. Chlubím se tím často a ráda. A stejně často dostávám dotazy, jak se psy doma udržovat pořádek, jak zrovna já můžu snést zvířectvo v domě? Můžu, protože chci! Na Arnoštovi jsme prováděli experiment ,,venkovní pes", Arnošt byl v pohodě, mně to nevyhovovalo. Chybělo mi pomazlení na gauči, pes věčně stojící zrovna tam, kam potřebuji jít a kafe rozlité drcnutím čumáku, když nedrbu... 

Dvakrát měř! O výběru štěněte a chovatelské stanice psát nebudu. Neuměla bych být stručná ani slušná. Prosím, tuto fázi ale rozhodně nezanedbejte! A když už uvažujete o pořízení psa do bytu, připravte se na to, že už nebudete mít dokonale vypulírováno. Ale nemusíte žít v chlívku, i se psy se dá udržet domov hezky pod kontrolou. Dovolím si dnes sepsat pár vlastních zkušeností. Určitě nebudou všechny tipy použitelné všeobecně, každá rasa a velikost psa obnáší trochu něco jiného. Věřím ale, že ledacos by se hodit mohlo. 

Velká výzva pro puntičkáře! Pro perfekcionisty je opravdu těžké, něco udělat rychle a tak, jak to zrovna jde, i když to není dokonale. Jenže zrovna tento systém se mi se smečkou nejvíce vyplácí. Je mnohem lepší denně vysát obstojně, než dvakrát týdně perfektně.  Denně vytírám jenom přízemí a taky ne zrovna přepečlivě. Ale i tak je to velice znát. Na preciznější úklid najdu čas obvykle jen jednou týdně, ale to bychom se brodili v hromadách chlupů a podlahy by byly samá psí šlápota. Když podlahám věnuji zběžnou péči denně, vypadá to u nás stále jako u lidí. 

Maskování není zrovna designová vychytávka. Jestli ale dovolujete psům na gauč, krytí se hodí.  My ano a není to proto, že bychom nevěděli, jak jim to zakázat. Existují různé potahy na gauč, které vypadají lépe než deky, ale jsem lakomá do nich investovat. Není to otázka pár korun, potřebovali bychom nejméně dvě sady a bojím se, že by časté praní dlouho nevydržely. Deky nebo přehozy jsou ošklivější, ale výrazně lacinější řešení. Dlouho jsem se trápila tím, že po vyprání a složení do koše (prodyšného) začaly deky po pár dnech nehezky zavánět. Vyřešila to aviváž, kterou kvůli sušičce už pár let nepoužívám, a tak mě nenapadlo, že by mohla opravdu tolik pomoci. Deky jsem začala sušit na sušáku a díky aviváži opravdu dlouho voní.

Prevence! Každý chlup, který ze psa dostanete mimo domov, se počítá! Naši psi nemají dlouhou srst, a tak se mi osvědčila kombinace furminátoru a jelenice! Opravdu, otírám psy jelenicí. Možná se mi víc osvědčila umělá od Viledy (tato). Kromě chlupů ze psů krásně otře i prach. Možná budete v šoku, ale naši psi se nekoupou, pokud se nevyválí v nějaké dobrotě. A není to proto, že bych byla líná a nechtěla je tím otravovat. Časté šamponování není ideální pro žádného psa. U předchozích psů jsem taky zjistila, že čím víc koupu, tím víc pes zavání.

Packu na to! Jak čistit packy, když pes přijde z procházky? Vyzkoušela jsem toho mnoho. Ani tady se neosvědčilo mytí na mokro. Dlouhá léta jsem používala suché ručníky. To byla spotřeba, ale opravdu nebylo tak naťapáno. Před pár týdny u nás ale proběhla obrovská revoluce. Dlouho jsem se bála své nadšení zveřejňovat, protože jsem k zázrakům hodně skeptická, ale tenhle zázrak už obstál v mnoha zkouškách.  Jde o tento ,,mokrý ručník". Stačil by jeden pro všechny tři psy, ale často venčíme i otíráme s manželem, a tak máme dva. Otřu psa, vyklepu a na řadě je další. Báječně saje a z pacek setře hodně nečistot. Suchý ručník zůstával kolikrát čistý, ale tahle revoluce vždycky ukáže pravdu. Otře i krásně blátem nahozené podvozky. A stačí propláchnout vodou, vyždímat a funguje znovu a znovu. Jednou se nám stalo, že začal páchnout, když jsme ho pár dnů nepropláchli, ale kdo ví, co jsme otřeli... Opláchnutí čistou vodou stačilo a zápach se už neopakoval. 

Ty jsi má levandulová! Další objev posledních dnů. Sice používáme antiparazitika, ale nerepelentní, a tak mě napadlo zkusit kapku levandulového esenciálního oleje, zda by neodradila klíšťata. To zatím nemůžu moc potvrdit, ale jeden skvělý vedlejší účinek kapka měla. Psiska krásně voní tím, jak pochodují po celém domě, voní nám to všude. Jen dávejte opravdu pozor a používejte jen oleje, které jsou určeny pro přímý styk s kůží, ať svému parťákovi neublížíte. Zkoušeli jsme kdysi i psí parfémy, ale to nebyl takový šlágr.

Psy mám už tak dlouho, že mi mohla nějaká kapitola o úklidu s nimi uniknout, spoustu věcí už asi ani ,,nepejskařským" způsobem dělat ani neumím, a proto se klidně ptejte, co by vás ještě o soužití se psem a uklízení po něm zajímalo. Jestli máte vlastní vychytávky, sem s nimi!

vaše Veronika