Sklizeň

01.10.2022

Zase? Zase se cpu do cizího oboru? A zrovna do pěstování? Já? Ne, zahradník jsem skutečně z leknutí a na baterky. V úklidu si naštěstí vedu líp, i když i jako kozlík se zlepšuji. Letos jsem úrodu úspěšně zpracovala. Jen skleník smutně čeká na velkou generálku před zimou. Tímto ale veřejně slibuju, že provedu. Jen co dochrchlám.

Uklízím ale už dost dlouho na to, abych se mohla těšit tím, co díky tomu sklízím. Jaké dobroty si díky uklízení užívám doma a jsou stejné jako u zákazníků?

DOMA mám pocit, že uklízím čím dál méně, ale nevidím, že by někde přibývala špína nebo nepořádek. Z mých sociálních sítí víte, jak ráda se večer kochám uklizenou domácností. Je to pro mě každodenní dávka sladkého ovoce. Ale doma je pro mě i cesta k uklizenému domu radostí. Asi i proto, že už mám v uklízení svůj grif, baví mě čím dál víc. Není to námaha, ale skoro meditace. Zahnat smečku, nasadit sluchátka a už jsem ve svém světě. Otřít linku, vycídit dřez, vyklepat deky a při té příležitosti vyvětrat a nadechnout se večerního vzduchu. Stihnu do konce epizody i vysát v přízemi? Závěrečný tanec s mopem je voňavý rituál. Potom už jen blažený pohled na to, že ,,jsem zase doma" a pokračuji ve své proceduře. Na řadě jsem já. Sprcha, péče o pleť, důkladné čištění zubů. Takto osvěžená nemám žádný problém dát koupelnu hezky do pucu. Naleštit zrcadlo, omýt umyvadlo, vanu, vyleštit baterie a na závěr vytřít vanu do sucha. Blaho! Od té chvíle, kdy si svoje rutiny takhle vědomě užívám, usínám bez problémů. Dny, kdy je čas a síla na velké uklízení letos považuji za svátek, ale pochopila jsem, že nemá cenu jít hlavou proti zdi. Když jsem unavená nebo nemocná, žádná radostná práce by to nebyla a ani výsledek by za moc nestál. O to víc si ale těchto svátků čistoty vážím a vychutnávám si drhnutí na maximum. Všechny letošní neduhy byly opravdu i k něčemu dobré. Vrátily mému uklízení jiskru a vzácnost. 

V PRÁCI Výběr oboru se mi opravdu povedl, i když občas jsem si taky kousla do kyselého jablíčka. Bylo to ale mojí nenasytností. Snažila jsem se ukousnout víc, než jsem byla schopna strávit, a tak nastaly i těžké chvilky loučení. Musela jsem si nechat jen tolik práce, kolik jsem schopná zvládnout kvalitně a s radostí. Přišly totiž i chvíle, kdy únava začínala přehlušovat radost z práce. Musela jsem se okřiknout a hlasitě si připomenout, proč jsem se do svého podnikání pustila. Nechtěla jsem ani zbohatnout, ani se strhat. Chtěla jsem si práci užívat. Uvědomila jsem si to asi za pět minut dvanáct, ale zpomalení zabralo a už se zase cítím ve své kůži a chuť do práce nezmizela. Nejšťavnatější úrodou jsou ale moje zákaznice. Jak mě těší každý záblesk radosti, každá zpráva s díky! Nepotrpím si na plácání po zádech, ale obrovsky mě těší, když svou prací můžu ulevit, pomoci a potěšit. Mám pocit, že se daří. A úroda v podobě zákusků a jiných dobrot? Ta mi nikdy nezevšední. Vždycky jsem znovu a znovu mile překvapená, i když na některých adresách jsou tyhle bonusy pravidelné. Nevím, jak za ně děkovat jinak než prázdnými talířky a dobře odvedenou prací.

INTERNETOVÝ SVĚT je pro mě pořád neprobádanou oblastí a nevnímám ho ani jako příležitost k opravdové práci. Raduju se z každé reakce na článek, moc ráda píšu články na přání a jako koření jsem si teď vymyslela podcast, který je ještě vlastně novorozenec, a tak nemůžu o sklizni vůbec mluvit. Pokud ale články a podcasty budou přinášet inspiraci, motivaci a budou vám pomáhat k vylepšení vztahu s uklízením, budu tvořit. A díky KURZŮM, hlavně tedy účastnicím kurzů, vím, že opravdu všechno jde. Snažím se ,,svým skupinám" dodávat elán, praktické rady a zjednodušovat jim práci v tom, že ji za ně aspoň naplánuji, když už jim nemůžu s úklidem pomoci fyzicky.

Když jsem zasela to mrňavé semínko čistoty (zakládala blog i živnost), netušila jsem, co mi z něj vyroste. Tenkrát jsem čekala ,,jen" uklízení, ale nalezla jsem nové spřízněné duše a sama si nacházím úplně jiné cestičky a přístupy k úklidu a údržbě pořádku. V domácnostech zákazníků jsem nestihla zažít nudu. Každý domov je jiný a v každém mi fungují jiné styly uklízení. Ještě jsem nenalezla dvě domácnosti, kde bych uklízela úplně stejně. A to je skvělé!

vaše Veronika