Snadnější uklízení

22.01.2023

Pomalu začínám mít pocit, že v úklidu už jsem ledacos vyzkoušela a uklidila už hodně hektarů domovů. Troufnu si dnes na pár rad, které vám zjednoduší a zpříjemní uklízení. Bohužel nepůjde o vychytávky, které veškerou práci udělají za vás. Jsem staromilec a zpátečník, takže bomby ze světa elektroniky mě nechávají chladnou. Některé se mi dostanou do ruky, některé si prohlédnu, zamyslím se a často zjistím, že se zázraky nedějí. Skeptická jsem k přístrojům 250 in 1, které slibují, že vám vymalují, zametou, setřou podlahu, upečou koláč a na závěr vyvenčí psa. Obvykle je opravdu lepší, stanovit si priority a koupit si jeden přístroj specializovaný na jednu funkci. Čím si tedy pomáhám já, aby úklid nebyl úmorná dřina?

  • Máme tolik věcí, o kolik se dokážeme starat, máme je kam uložit, používáme je a máme z nich radost. To je nejdůležitější a asi i nejtěžší bod k cestě za snadným úklidem. Nemyslete, ani já nejsem dokonalá, ale když jsem se při spřádání článku zamyslela, uvědomila jsem si, že jsem udělala velký pokrok. V bytě, do kterého jsme se nastěhovali po mojí mamce, zůstalo dost dekorací, které mě provázely celým životem. Mamka se přestěhovala do menšího a mě ani nenapadlo protestovat proti ,,pár hrnečkům na ozdobu". Vůbec mi nedošlo, že k těm věcem nemám žádný vztah, jen jsem na ně zvyklá. A tak s námi žily a přestěhovaly se do domku. Přidalo se pár nových kousků a já si tím nelámala hlavu. Ani jsem ale cíleně nevymýšlela, jak chci, aby náš domov vypadal. Slepovaly se nám tak nejrůznější styly. Něco, co se mi prostě líbilo, něco, co jsem dostala. Ale žádné srdcovky. Požár mě těchto serepetiček nemilosrdně zbavil a musím říct, že jsem zrovna tyhle věci nijak neoplakala. V novém jsme začali s čistým štítem. Bez poliček, bez obývákové stěny, kam by se pracholapače daly ukládat. Díky nedostatku prostoru jsem byla donucena opravdu pečlivě vybírat každý kousek. A je to skvělé. Dekorace mám opravdu jen takové, které mám ráda. Kromě pohárů ze psích závodů, ty jsou manželským kompromisem a mně trnem v oku. Domečky jsou mojí stálou vášní a na obměnu mám svíčky. Koupím si vždy takovou, která mě zrovna láká, svítím si s ní a nestihne mě omrzet. Květiny jsou naprosto nadčasové.  Ty obměnuji podle životnosti, ale občas nějakou daruji, aby udělala místo nové. Řezané květiny u nás nejsou moc často k vidění. Mám velkou radost, když květinu do vázy dostanu, ale sama si je nekupuji. O čistkách v kuchyni, šatníku a dokumentech už jsem psala taky několikrát. Snažím se mít všeho tak akorát, abychom to užili a měli kam uložit. Nemusím tak při úklidu přesouvat hromady věcí, přeskakovat překážky a vztekat se, jak mi to trvá. Teď jsem ale narazila! Jako obvykle v lednu mám minimalistické a ,,vyhazovací" choutky. A letos chodím, koukám a nacházím zoufale málo věcí, kterých bych se měla zbavit. Přitom mám pocit, že dům je zbytečně plný. Zkusím koukat důkladněji a zpytovat svědomí. Možná bych měla být pyšná, že jsem se do této fáze dopracovala, ale zatím jsem spíš rozmrzelá, odlehčování mi chybí. Proto jsem se rozhodla, že i letos si naordinuji suchý únor. Komplice vítám!
  • Častěji = snadněji. Potvrzuje se mi to na všech frontách. Sice neexistuje naprosto univerzální návod, kolikrát do týdne umýt umyvadlo, vysát nebo vytřít podlahy, ale jeden tip bych pro vás měla. Mějte oči na stopkách, a když se vám něco přestane zdát čisté a krásné, hned to napravte. Pokapané umyvadlo v rychlosti opláchněte, drobky z podlahy zameťte nebo vysajte. Tento postup opravdu šetří čas při důkladnějším úklidu. Nemusíte drhnout zašlou špínu a vysavač si taky libuje, že ho nepřekrmujete. ,,Dělejte si to doma hezký", kdykoli máte pocit, že je to potřeba. Pro sebe, pro vlastní radost a pokochání. Jestli tápete, co a jak by bylo pro váš domov vhodné, zkuste moje články o rutinách. Chcete-li se místo čtení hned pustit do akce, pusťte si jako doprovod epizodu mého podcastu Rutiny. V té jsem vám články přečetla.
  • Rychle a s úsporou vody. I to je styl úklidu, který mě baví. Nemiluju putování domem s kbelíkem a hadrem, a tak co nejvíc úkolů deleguji rozprašovači. Prach mi pomáhá likvidovat Frosch, který nemastí a hezky voní. Čističe na koupelnu i kuchyň mám taky v rozprašovačích.
  • Nehltám velká sousta. U dortů se mi to tedy občas nedaří, ale úklid jsem se naučila důkladně porcovat. Není nutné strhnout celý týdenní úklid na jeden zátah. Pro mě by to byly asi tři hodiny a tolik času v kuse nemívám. Týdenní úklid mám rozdělený na více dnů. Jeden den otřu prach, jeden den zaliju kytky, jindy povleču, další den dám do pucu podlahy. Stejně si krájím i opravdu velké úklidy a moc mi to vyhovuje.
  • Pomocníci. Nad výběrem čisticích prostředků a pomůcek trávím spoustu času. Ano, baví mě to, ale vraťme se k prvnímu bodu. Chci mít jen věci, které mi slouží a dělají radost. Na prvním místě je samozřejmě funkce. Čistič musí fungovat. V posledních letech se snažím dávat přednost ekologičtějším variantám a mile mě překvapuje, že často fungují skvěle. Vůně je velkou výhodou. U pomocníků oceňuji jednoduchost používání. Nechci si před vytíráním podlah dodělávat dvouletý kurz k obsluze mopu. Ráda si připlatím i za kvalitu. Nepotřebuji každý měsíc vyhazovat nefunkční věci. Design není prioritou, ale potěší mě, když se mi houbička nebo smetáček i líbí.
  • Bonusy! Uklízení si zpříjemňuji, jak se dá. Uvařím si dobrý čaj (aspoň zároveň zvládnu dodržovat pitný režim), zapálím svíčku a zalehnu na gauč? Neee! Pustím se radostně do práce. Fakt radostně! Nejmilejším společníkem k úklidu jsou mi už asi půl roku podcasty. Vybudovala jsem si na nich hezkou závislost a do úklidu se občas pustím jen proto, abych už si mohla poslechnout další epizodu.

Máte nějaké svoje triky, jak uklízet snadněji a veseleji?

vaše Veronika