Tabulka velikostí

11.09.2022

Zatím jsem ve svém podnikání nepřišla na přesnější a spravedlivější tvorbu cen než podle odpracovaného času. Během našeho malování mě ale napadlo, že i úklidům se dá přiřadit velikost. Berte tuto tabulku velikostí jako pilotní projekt, který se zatím neodrazí v mém ceníku, ale zkusím začít zařazovat číslování do svých článků i do debat s kurzistkami. Přijde mi fajn, že bych řekla: ,,Tento kurz se bude zabývat úklidem velikosti M." a všichni už by věděli, co se v kurzu bude dít. Protože čísla nejsou obor, ve kterém bych si byla jistá v kramflecích, použila jsem velikosti podle písmen. Úklidy jsem roztřídila od velikosti XXL po XS. 

XXL je vlastně životní úklid, který neprovádíme mnohokrát. Jde o úklid novostavby nebo domu po celkové rekonstrukci, kde se ale během rekonstrukce nežilo. Výhodou této velikosti je rozhodně to, že uklízíte nevybavený prostor a nic vám tak nebrání v rozmachu. Přítěží je všudypřítomný prach a skvrny různého původu, které nám často dají opravdu zabrat. Při tomto eXtra eXtra veLkém úklidu nám nezbývá nic jiného, než vyčistit opravdu vše. Od oken přes obklady a podlahy po novou kuchyňskou linku. Je to fuška, ale pro mě byla vždy plná těšení. A to těšení jsem cítila, i když jsem uklízela domy úplně cizí. Novotou vonící budoucí domov se mi postupně klubal do plné krásy a nikde se netvořil hned nový nepořádek v podobě drobků a poházeného oblečení. Výsledek je opravdu oslňující.

XL znamená úklid po částečné rekonstrukci, během které se v domácnosti stále bydlí. Pro mě je XL úklid snad nejhorší velikostí ze všech. To už radši zaberu při XXL než zažívat chaos při rekonstrukci kuchyně. Hrnce pod postelí, potraviny na gauči a mikrovlnka na pračce, to není nic pro mě. Výsledek je také zářivý a přináší do života velkou změnu a radost, ale práce je asi náročnější na zorganizování i co se rozsahu týče. Kvůli bourání v koupelně máte stejně prach až ve skříních v ložnici, takže se nevyhnete gruntování ani v ,,nezasažených" částech domu.

L Uff! Přesně takový úklid zažilo naše přízemí. Je to úklid po malování. Můj muž a správná volba barvy mi práci velmi usnadnili, protože cákanců bylo opravdu minimum. Už ověřeným trikem je, že snad lepší než mravenčí práce s přikrýváním všeho, je jít hned za malířem a případné kapky okamžitě otřít. Vůbec výhodné to je, pokud používáte omyvatelnou barvu, ta po zaschnutí vůbec nechce dolů. Klasická barva umýt jde. Stačí ocet a je po nehodě. U nás bylo asi nejnamáhavější stěhování knih. Několik stovek jsme jich nanosili do pokoje o patro výš a po malování zase hezky snesli zpátky do obýváku. Tím trochu povadlo moje původní nadšení z toho, jak si knihovny zorganizuji. Ano, zlepšila jsem přehlednost, sektory jednotlivých autorů a témat začínají být opravdu spolehlivé, ale původní představa byla ještě hezčí. Jen síly na splnění nezbyly. 

M je velikost úklidu, který probíhá jednou nebo dvakrát do roka. Klasicky před Vánoci a na jaře. Vánoční úklid z tvrdohlavosti ignoruji. Ten si odbudu vždy po částech během léta a podzimu. Jarní úklid mi přijde přirozenější a logičtější. Navíc mě sluneční paprsky stáhnou z výšin gauče zase na zem a vidím všechny nedokonalosti. Tyto úklidy zahrnují často mytí oken, otevírání a vymývání skříní, včetně těch kuchyňských, praní záclon, mytí světel, obměnu dekorací. Při příležitosti ,,emkového" úklidu často vyplují na povrch věci, které už doma nepotřebujeme a někdy se jich dokážeme i zbavit. Patří sem i důkladné mytí obkladů a podlah v koupelnách, i když se k němu obvykle dostaneme víckrát než jen dvakrát do roka. Metodu mytí podlah ,,na kolena" taky řadím k velikosti M. Nedostanu se k ní obvykle víc než dvakrát za rok s výjimkami schodiště, koupelny a wc, tam jsem na kolenou častěji.

S A jsme u snesitelné velikosti úklidu. :-) ,,Esko" označuje běžný (týdenní) úklid. Utřeme prach, vysajeme, vytřeme podlahy, patří sem i převlékání postelí, i když povlékáte třeba po dvou týdnech. V kuchyni se zbavíme zbytečností na lince a povrch otřeme důkladněji než při denním ,,přelíznutí". Patří sem i omytí celého povrchu linky, vymývání lednice a jiných spotřebičů. Ano, i trouby. Rozhodně doporučuji čištění trouby zařadit do tabulky k velikosti S. V koupelně důkladně umyjeme umyvadla, vany, sprchové kouty, zrcadla a otřeme skvrny od pasty a mýdla na obkladech za umyvadlem a vanou. S jednoznačně vyzývá i k vynesení odpadů, výměně ručníků, utěrek a ubrusů...

XS Moje oblíbená velikost, ze které jsem ve světě oblečení vyrostla kvůli práci. Ve světě úklidu mi ale pasuje čím dál víc. Jasně, mluvím zase o RUTINÁCH. Moje milé rituály! Vyklepání dek z gaučů, rychlé vysátí podlah (zabere mi asi 20 minut), přeleštění koupelny, omytí toalet (u nás stačí ob den), každodenní revize kuchyně, kontrola povalečů, stlaní a v posledním roce i rychlé vytření podlah v přízemí. Tato velikost úklidu je pro mě královnou úklidu. Díky ní dokážete udržet domácnost velmi elegantní a šmrncovní.

Máte svoji oblíbenou velikost úklidu i tu, které se děsíte?

vaše Veronika