Uberte!

21.03.2021

Řeknu Vám, letos je zima nekonečná a bere mi spoustu síly. Už jsem byla naladěná na jarní nášup slunce a energie a za okny se prohání jedna sněhová vánice za druhou. Mám dost, a proto si dnes napíšu článek, co s tím hodlám dělat. Třeba v něm i Vy najdete inspiraci. 

Tentokrát jdu cestou brzdy, minimalizace a ubírání. Kde se dá ubrat, abychom ustáli poryvy zimy?

Tempo! Pro hyperaktivního potřeštěnce jako jsem já je to těžké! Chci všechno stíhat, všude být, mít rychle hotovo a moje otrávená mysl mě brzdí. Včera jsem zažila šok. Rozhodla jsem se kašlat na plány a výkony, jen si proplouvat dnem a udělat to nejnutnější. Ale! Všechno tak krásně plynulo a šlo mi od ruky! Cítila jsem se jako úchvatná hospodyně. Uvařeno, upečeno, uklizeno, administrativa vyřízená a jako bonus jsem se věnovala i organizaci knihoven, do které se přemlouvám už hezkých pár měsíců. Stihla jsem i rozkošnou kafe pauzičku slaměné vdovy s knížkou a večer s manželem i film! Neuvěřitelný kontrast oproti minulé sobotě, kterou jsem si naplánovala akční, lítala jsem jako dívka na koštěti a byla na muže milá jako hřebík v botě. Budu se teď v metodě ,,nehrotit" trénovat.

Úklid! Samozřejmě nechci přežívat v nepořádku, to by mi náladu rozhodně nevylepšilo. Dokud se mi ale elán nevrátí, budu se držet svých nejdražších rutin a větší úklidy přizpůsobím svému aktuálnímu rozpoložení. Když nebudu mít náladu, opravdu se to jednou nezblázní a věřím, že příště zvládnu mnohem víc práce, protože budu odpočinutá a dobře naladěná. Pro dobrý pocit si udržím standard a budu si vychutnávat, jak moje dlouho vylaďované systémy jednou fungují pro mě, ne já pro ně. Pravidelný úklid zrovna v takových krizích přináší své ovoce. Nikde mě nestraší ,,požáry", a tak si můžu dopřát ten pocit pohodového domova.

Jídlo! Nebudu Vám kecat, sladké si neodpustím. Nikdy! Ale je pravda, že se mi teď docela často daří krotit. Sice bych nejraději vykoupila celou sekci sladkostí v obchodě a pak to všechno spráskala už cestou domů v autě ( na nervy přece! ), ale odolávám. Mnohdy si vystačím s několika kostičkami dobré čokolády, pár bonbony nebo i sušeným ovocem, ořechy v čokoládě, ... Samozřejmě, stane se, že se mi do cesty přimotá sem tam nějaký dokonalý zákusek, ale to přeci vyběhám :-) Dobrý trik na mlsnou je taky vlastní výroba dobrot. U pečení člověk určitě spálí dost kalorií, výtvor není ihned k snědku a taky ho nesežeru (pardon) okamžitě, protože je mi líto zlikvidovat za dvě minuty hodinovou práci. Dlouhodobě ubírám na vyhazování jídla. Propracovali jsme se k tomu, že prakticky nevyhazujeme. Jídlo plánujeme a tomu přizpůsobujeme i nákupy. 

Dekorace! Čekala bych pravý opak a je možné, že Vy to budete cítit jinak, já ale letos ubírám i tady. Velikonoční zdobení nemám v lásce už dlouho, letos ho budu ignorovat naprosto a je mi to milé. Dnes jsem si při běhání, když začínalo ledově foukat a opět proletovat sníh, uvědomila, jak bych byla naštvaná ( mírně řečeno ), kdybych přiběhla a vítali mě zajíčci, kraslice, kuřátka, káčátka a jiná drobotina. Fakt by mi to přišlo jako výsměch. Jako připomínku jara jsem si pořídila jeden petrklíč a asi víc nepřibude. Spíš mám choutky ještě odebírat a odlehčovat, kde se dá. Držím se osvědčené terapie krbem a svíčkami. 

Nákupy! Je lákavé, zajít do obchodu a ,,udělat si něčím radost", jenže to na mě letos nefunguje. Spíš mám potom výčitky svědomí a blbý pocit, že zahlcuji dům věcmi, které jsme nepotřebovali. Učím se radovat i z koupě běžných věcí. V tom mi hodně pomáhá třeba můj přechod k přírodní kosmetice. Dámy, povím Vám, teď je pro mě i obyčejný hydratační krém požitek. Když mě popadne splín a nutkání ho zahnat utrácením, řeším to kreativně. Buď neutrácím a dopřeju si rychlou radost v podobě oběda při svíčce, někdy i šálku kávy v křesle. Jednou jsem se ale nemohla udržet a do krámku jsem POTŘEBOVALA! Velice chytře jsem to vyřešila dárkem pro svou spřízněnou známou. Sice má svátek za dva měsíce, ale kdo by byl v tomto ohledu hnidopich? Třeba tak letos nakoupím na Vánoce už v dubnu :-)

A kde se učíte ubírat a brzdit Vy, abyste si zpříjemnili pochmurnější dny?

Ve fotogalerii najdete pár mých radostí, třeba potěší i Vás.

Vaše Veronika