Úklid bez dudlíku aneb jak uklízí velké holky

13.05.2023

Mamka a všechny její kamarádky mi celý život vyhrožují, že časem v úklidu polevím, že mi bude ledacos jedno. Nemyslím       si. Ale jak mi přibývají zkušenosti (nestárnu), učím se uklízet s grácií, klidem a bez křečí. Jak uklízí dospělé úklidové                     nadšenkyně?

 • Velké holky si už připustily, že uklízení k životu patří. Nepořádek se tvoří, prach usedá, nádobí se špiní. Nečekají ani, že po sobě budou všichni uklízet podle jejich představ. Naučily se ale jít příkladem a samy nepořádek zbytečně netvoří. Zjistily, že hysterie, nadávání i pláč jsou zbytečné plýtvání energie. Taky vědí, že se tím akorát ztrapní a stejně nedosáhnou toho, že bude špinavé prádlo ve správném koši. Umí se nadechnout a znova a znova vysvětlovat, ukazovat a pomáhat svým milým se zvládáním údržby pořádku.

 • Dospělé ženy dobře vědí, že na domácnost nemusí být samy. Dokážou si říct o pomoc. Umí si taky přiznat, že uklízením nechtějí trávit svůj čas a nestydí se pořídit si profíka. Umí rozdávat úkoly tak, aby je všichni zvládli splnit.

 • Dámy v nejlepších letech ( 30 - 100) vědí, jak si úklid zpříjemnit, aby jim šel od ruky. Některé volí rafinovaný doping vůněmi, jiné dokážou mistrně oblafnout svou hlavu muzikou nebo podcastem. S něčím příjemným v uších totiž tolik nevnímáte, co se zrovna kolem děje. Naučila jsem se tak běhat. Pustila jsem si něco do sluchátek a díky tomu nevnímala, že mám jazyk na vestě a plíce v ohni pekelném. Časem jsem přestala u běhu umírat a raději běhám v tichu. K úklidu naopak poslouchám podcasty moc ráda. Nejen doma, ale i v práci.

 • Staré moudro o novém koštěti známe všichni. Protřelé úklidové matadorky moc dobře vědí, jak dokáže nový mop namotivovat k vytírání podlah. Citlivějším bytostem stačí k rozparádění i čerstvá houbička na nádobí a nová prachovka.

 •  Ale! Zkušené hospodyně se nenechají opít rohlíkem. Neskočí na špek každé teleshopingové blbině. Používají vlastní rozum, aby si rozmyslely, jestli nejde jen o předraženou dávno známou vychytávku. Vědí, že zázraky nevídáme tak často, jak nám chtějí reklamy nabulíkovat.

 • Průvanem z trouby ošlehané amazonky dobře vědí, že nejde o to být dokonalá nebo za každou cenu lepší než ta hubená mladá (potvora) od vedle. Cení si svého duševního zdraví a umí si práci rozvrhnout nebo přesunout tak, aby ji nedělaly z posledních sil a se slzami na krajíčku. Dávno už totiž zjistily, že když zoufalé a vysílené šůrují za každou cenu, výsledky nebývají dobré. Když si ale dopřejí chvíli odpočinku, naberou síly a předvedou strhující uklízecí show, ze které zbledne závistí kdejaká sotva zletilá krasotinka.

 • Pokročilé úklidářky si za roky praxe dokázaly najít svůj styl a systém. Nikomu ho ale nevnucují jako jediný správný. Vědí taky, že je potřeba systém občas aktualizovat a přizpůsobit novým podmínkám. Proto ode mě bohužel nemůžete očekávat bombastickou a inovativní metodu, která váš domov za tři dny promění v dokonalý a už navěky uklizený. Moc ráda s vámi podebatuji a popřemýšlím nad tím, jak si uklízení zjednodušit a zpříjemnit, ale univerzální návod už vynalézt nechci.

 • Senior manažerky domácnosti nikdy neohrnují nos nad základními metodami a pravidly úklidu. Při promluvě o čistém dřezu neodfrknou, že to mají dávno v malíku a není třeba se o tom zmiňovat. Hlavní pilíře úklidu je totiž žádoucí a skvělé připomínat stále. Díky tomu se tyhle úžasné triky naučí používat i děvčata na juniorských pozicích. A co si budeme povídat, paměť se věkem nezlepšuje, takže opakování pro archivnější ročníky není vůbec na škodu.

 • My, které pamatujeme minulé století, máme velkou výhodu. Můžeme srovnávat. Máme možnost porovnat styl našich babiček se stylem nastupující generace a z obou si vybrat to nejlepší. Náš úklid je pak výběrem z bobulí a je radost pohledět, jak nám vše krásně klape. 

  V kolika bodech dnešního článku jste se našly? Ke kterým jste ještě nedospěly? Sama vidím, že mám stále na čem pracovat, ale těší mě to. Nemusím se ještě bát, že už jsem kousek od uklízecího starobince.

  vaše Veronika