Úklidová K2

28.05.2023

Asi vás ani nenapadlo, že bych se pustila do horolezectví. Klepu se i ve chvíli, kdy vylezu na židli! Ano, při mytí oken zažiju nejeden okamžik hrůzy, ale radost z nablýskaných skleněných tabulí dokáže překonat strach z výšek .

Vyšplháme dnes společně na nejnáročnější místa na údržbu čistoty. Naši domácí K2. Kuchyň a koupelnu. Nepořádek se může vytvořit po celém domě, to vůbec nepopírám. Ale ve většině místností zabere úklid věcí na místo, vysavač a prachovka. V tu chvíli je vyhráno a kocháme se, jak to doma prokouklo. Jenže kuchyň s koupelnou se špiní mnohem víc. Mastnota a vodní kámen straší hospodyně ve snech. Budí se s výkřiky hrůzy při představě hromad špinavého nádobí a zatuchlých ručníků. I tyhle záludnosti jdou překonat, i když to stojí trochu přemýšlení a práce. Nemusí to ale být dramatické dobývání vrcholu osmitisícovky v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Nepotřebujete lana ani cepíny. Jak zdolat K2 s grácií?

KOUPELNA 

ZJEDNODUŠENÍ: Masochisté můžou tento odstavec přeskočit. Lenoši (včetně mě) zbystří. Věřte mi, že každý člen rodiny nepotřebuje mít pět rozdělaných šamponů, sprchových gelů a tělových mlék. Ideál je od každého jeden kus. Někdo rád střídá vůně, dobře, tak střídejte dvě. Taky mám ráda změnu, ale obvykle vydržím, než spotřebuji jednu lahvičku. O to víc se těším na novou. A to, že nezvedám a neomývám tisíc lahviček, je velká motivace k tomu, abych vydržela. Stane se i to, že mi třeba šampon nevoní a jeho používání tak je pro mě trochu za trest. Skoro to vybízí k tomu, otevřít druhý s tím, že smraďocha budu průběžně zpracovávat. Nebudu. Smraďoch zůstane ležet. To se s ním radši rovnou rozloučím a mám o flašku na údržbu míň. Příště si dám při výběru o to větší pozor, abych nesáhla zase vedle a neutrácela za něco, co vyhodím.

RUČNÍKY: Přiznám se, že hrozně nerada očichávám vlastně jakýkoli textil, pokud není zrovna vypraný. Zvlášť po letošním Covidu si ze mě můj čich dělá dobrý den a pouští mi nosem spíš zápachy, takže pořád sháním vůně na prádlo, větrám a nadávám, že je všude smrad. Ručníky tak měním spíš podle kalendáře a pohledu. Minimálně dvakrát týdně.

RUTINA: Hurá! Zase je tady! Holka moje nejmilovanější! Rutina v koupelně zabere pár minut a ušetří hodiny a ruce. Když zvládnete každý den fofrem přejet vanu a umyvadlo, nebudete muset shánět extra silné odstraňovače vodního kamene a různé jiné zázraky. Budete si moci dopřát luxus vlastního výběru čističů podle vůně a toho, jak jsou sympatické právě vám. Já střídám Frosch a Mytí v kostce. Občas koupelně dopřeju trochu octa a lesk drží už šest let.

OBKLADY A DLAŽBA:  I tady vás může zachránit častější zásah. Vím, že to zní jako plýtvání časem, ale věřte, že čas takhle ušetříte. Radši obklady pětkrát po deseti minutách otřu hadříkem, než abych je dvě hodiny pracně drbala. Koupelna obvykle nepatří k největším místnostem, proto není problém, každou chvíli osvěžit podlahu mopem. Často se dá rychle zvládnout i ručně. A je po kapkách!

KUCHYŇ 

Tady se vyplácí trocha důslednosti a překonání lenosti.

ZJEDNODUŠENÍ: Zlaté pravidlo zní: Méně věcí, méně práce. Platí na 100%. Když nebudete mít zavalenou pracovní plochu, bude se vám mnohem lépe otírat a udržovat čistá. Když odoláte lákadlům a novým vynálezům, nebudou vaše skříňky přetékat a jejich úklid a údržba nebudou noční můrou. Snažte se mít tolik věcí, kolik se vám jich do kuchyně POHODLNĚ vejde. Stojí to trochu přemýšlení. Často zahlédnete pomocníka, kterého hned chcete a je těžké odolat. Promyslete ale, jestli ho opravdu využijete a jestli ho máte kam uložit. Víte, že by vám nový mixér ulehčil život a sloužil skoro denně, ale nevíte, kam s ním? Vymyslete, čeho se zbavíte a místo pro mixér vytvořte. Není to úplně jednoduché, ale praktické.

RUTINA: Jo! dnešní článek se mi líbí! O rutinách prostě píšu ráda! Skvělé je, když pořádek a čistotu udržujeme průběžně. Omyjeme nádobí po snídani, obědě, večeři. Nenecháme všechno na večer. Myčka je v tomhle super pomocník, tak na ni nekašlete a bez brblání z ní čisté nádobí vždycky co nejdřív vykliďte, abyste mohli použité dávat rovnou dovnitř a ne ho válet po lince. Když tenhle trik zvládnete, zdolávání kuchyně pro vás bude najednou hračka. Večer už vše jen lehce doladíte, otřete dřez, pošlete mi fotku a se skvělým pocitem půjdete spát. A to ráno! Vlézt do kuchyně, kde to nepáchne, kde máte prostor, čistou plochu a kde si můžete vybrat, ze kterého hrnečku si dáte svou první kávu, to je k nezaplacení! A nezapomeňte! Nemusíte být vždy a ve všem dokonalí! Počítá se každý krok! Je skvělé, když se vám podaří zkrotit nádobí! Je super, že otřete pracovní plochu, i když myčku vyklidíte až po návratu z práce. Je báječné, že nemávnete rukou nad skvrnou od čaje ve dřezu! Majitelé světlých granitových dřezů vědí, jak taková skrvnka umí potrápit, když ji nezlikvidujete včas.

TECHNIKA: Lednice, trouba, mikrovlnka, konvice...To je přístrojů! A o všechny se musíme starat. Umýt lednici pohodově? Před nákupem s octem v rozprašovači! Mikrovlnka snadno? Ocet do misky, dvě minuty ohřát, nechat působit a potom stačí hadříkem vytřít. Teplý ocet využijete ještě na další očistu pracovní plochy nebo dřezu. Konvice? Zbytečná slova! Vyvaříme ocet, necháme trochu zchladnout a můžeme ho použít ještě na vyčištění wc. Konvice i mísa budou jen zářit. Trouba není bubák! Většinou ji zhruba jednou týdně otřu jarovou vodou a hvízdám si, jak jí to sluší. Sporák otřu každý den. Po každém vaření nezapomenu otřít ani desku za ním (svislá plocha, kde bývají často obklady), aby nebyla zacákaná.

Je mi jasné, že tyhle úklidové velehory nejsou jen tak. Ale při troše snahy a tréninku je zvládnete zdolat! Když budete mít pocit, že byste to raději zapíchli na úpatí hory a jen brečeli, vzpomeňte si, že Mount Everest také podlehl už mnoha odvážlivcům!

vaše Veronika