Úklidové pochutnání

29.05.2022

Jak mě dort inspiroval k sepsání článku?! Kdo mě zná líp než moje sestra? Kdo ví lépe, že na návštěvu ráda dorazím, když na stole potkám dostatek sladkého? A tak jezdím poctivě gratulovat svým krásným neteřinkám k narozeninám a vždycky se můžu těšit na uměleckou kreaci své šikovnější ségry. Zrovna minulý týden jsem seděla u pořádné porce dortíku a dobré kávy, když mě políbila múza. Vždyť úklid je vlastně jako dort! A tak jako si každý vychutnává dort svým stylem a tempem, tak se stavíme i k úklidu.

Jaké jsou mezi námi typy úklidových jedlíků?

Otesánci Přiznávám, co se dortů i úklidu týče, umím být dost neomalená a naložit si porci jako pro dřevorubce. Celý den strávit úklidem od podkroví k přízemí, naládovat se půl kilem dortu... Ale jaký je výsledek? Člověk leží na gauči a sotva oddechuje. Trochu pozdě si uvědomuje, že přecenil svoje síly. Přeje si jen jediné. Chvíli nevidět hadr nebo dezertní vidličku... Časem se apetit zase vrátí a chyba se opakuje... Styl ,,dřevorubec" proto nemůžu moc doporučit, protože je to pořádná horská dráha. Chvilku slast z dobroty / odvedené práce, ale přijde obvykle i hezká ,,kocovina" v podobě namoženého těla nebo přecpaného břicha.

Geometři Moje duše plesá, když je všechno důkladně naplánované a přesně rozdělené. Jak je krásný pohled, když v kavárenské vitrínce vidím dokonale stejné dílky dortů, které jsou velké tak akorát. Jak ráda mám úklid doma naplánovaný div ne na minuty! Miluji seznamy úkolů vypsané v diáři, harmonogramy práce promyšlené do posledního detailu, aby ani koutek nezůstal neuklizený. Byly časy, kdy se mi to dařilo. Měla jsem pravidelnou pracovní dobu, nenáročnou smečku a koníčky jsem pustila k vodě, protože jsem v hlavě neměla nic jiného než zvelebování a drhnutí našeho domova. Ale časy se mění a uznávám, že tenhle strojový úklid je i dost nuda. Proto jsem se pomalu ale jistě stala...

slepicí! Nejsem k sobě přehnaně kritická. Hned vysvětlím. Se slepicí nás spojuje zobání. U dortů je to užitečná taktika, když máte možnost výběru více druhů a nevíte, který si dát. Dám si od každého menší kousek. Přejedená jsem sice stejně jako po svém obvyklém obřím kusu, ale ochutnala jsem všechno. I při uklízení se toho dá takovým zobáním zvládnout hodně. I když mám jen pár minut, naučila jsem se je využít a takhle po malých kouscích udržovat domácnost v lati. Je to docela dobrodružné, ale funguje to. Nejsem už upnutá na to, že musím strávit minimálně půl den o víkendu uklizením, aby to stálo za řeč. Raději jsem půl den venku a během celého týdne průběžně zobnu tam a zobnu tady... Stačí otřít prach v obýváku, zalít kytky, vyměnit ručníky, hlídat si rutiny. Každý den malý kousek práce mi přináší mnohem víc svobody.

A jaký typ gurmána jste vy?

Vaše Veronika