Uklízení v létě

13.06.2021

Žádné strachy! Jsem sice blázen do úklidu, ale ani já netrávím léto zavřená doma s hadrem. Jak ale při všech letních aktivitách a tropických teplotách udržet domácnost pěknou a sebe svěží? Mám pro vás pár tipů.

  • Malá sousta Když je vedro, když máme spoustu jiných plánů a zábavy (a to je skvělé), těžko se hledá čas na uklízení. Ale kdo chce, poradí si! Snažím se úklid rozdělit na co nejmenší úkoly, které nezaberou mnoho času a nevysají ze mě mnoho sil. Vůbec mi nevadí, že jeden den dopřeji péči podlahám v patře a na přízemí se dostane až o den později. Klidně omyju jedno wc ráno, druhé v polední pauze a vysávání si nechám na večer, kdy můžu do domu pustit chladnější vzduch a při práci se tolik nevařím. Na léto si neplánuji žádné velké úklidové maratony, abych nebyla zklamaná, že jsem svá předsevzetí nesplnila. Snažím se dát domácnost do pořádku během jara a v létě jen udržovat. Když v létě přijde ošklivý den a mám chuť si zauklízet, beru to jen jako milý bonus. Mým spolehlivým parťákem pro údržbu čistoty a pořádku jsou rutiny, o kterých ráda a často píšu a připomínám je stále dokola. Naposledy jsme si je zopakovaly (žádný muž umyvadlo neleštil) během tohoto týdne ve skupině Gráciov a článků o těchto malých pomocnících najdete na blogu několik.
  • Osvěžení Všichni víme, že máme dostatečně pít a určitě jste si už všimli, jak příjemná je v horkých dnech vlažná sprcha. O tom vás nebudu poučovat. Samotnou mě ale stále překvapuje, jak moc na nás působí vůně. V létě mě to táhne k citrusům a lehčím květinovým vůním. Vůni levandule si přes léto radši užívám ,,doopravdy", než z čistících prostředků. K mátě si hledám cestu pomalu. Asi to bude tím, že jsem v pubertě měla pocit, že je cool vypít hektolitry mátového čaje a trochu jsem se mátou přesytila. Postupně si ale lístky máty v létě do pití zase s chutí přidávám. Když se dopustím dietní chyby (čti: přecpu se sladkostmi), vracím se k mátovému čaji s pokorou a  vděčností :-) Letošní mátovou novinkou u nás doma je Chistee. Koupila jsem si jednu láhev na zkoušku a trochu jsem se bála, že ji pošlu dál nebo spotřebuji z povinnosti. Po prvních zkouškách jsem ale nadšená. To, že Chistee opravdu funguje, vím už dlouho, ale vůně mint mě překvapila. Je nevtíravá a opravdu osvěžující. Ideální na letní úklid.
  • Kouzlo slunce a vzduchu Voňavý ranní vzduch a sluneční paprsky jsou mými zdroji energie, ze kterých čerpám minimálně do ledna a v únoru už chytám každý náznak jara a slunce, abych vydržela do dalšího léta. I když máme rekuperaci, v létě jsou u nás ráno okna dokořán. Pouštím si všechny vůně domů, chladím vzduch a poslouchám letní koncerty ptactva nebeského, jak říká můj děda. Je pravda, že prádlo venku nesuším, sušička mi ušetří hodně práce, ale letní luft ráda využívám na deky, které ani ze sušičky tak krásně nevoní. Sušení a větrání bot v létě je taky mnohem příjemnější. Stačí chvilka na terase a boty jsou na pohled i ,,počuch" dokonalé.
  • Štědrá zahrada Nejsem pěstitelka! Jsem kozlík! Nechápu, že mi na zahradě přežívají tulipány, narcisy, pivoňky , jasmín a šeřík se asi taky v příští sezóně zase pustí do kvetení. Vše se o sebe stará samo a vydrželo mnoho přehrabování ( usazování nového septiku, stavba domu a s ní spojené terénní úpravy...). Skleník úplně samostatný není a jsem velmi hrdá na každé rajče, okurku a papriku, které nám daruje. Letos experimentuji s cuketou, tak jsem zvědavá! O truhlíky mám postaráno díky dědovi, který vyvinul dokonale odolné muškáty. I přes moji chabou péči jsou každý rok krásné, silné a pohled na dům je díky nim během léta o mnoho krásnější.

Jak osvěžujete sebe a svůj domov vy? Necháváte v létě vše ležet ladem a na podzim se vrhnete do uklízení, nebo se vám daří základní pořádek udržovat? 

vaše Veronika