Uklízení ve světě hudby

03.10.2021

Dnes už je nálada u nás stabilizovaná, venku je nádherně, vítr, ale úsměv stále drží. Nebudeme si ale nalhávat, že zima nebude. Nabereme si trochu úsměvu do zásoby. Berte prosím dnešní článek s nadhledem, není mířen proti žádnému hudebnímu ani uklízecímu stylu. 

Není to tak dávno, co mě napadlo, porovnat hudební žánry se styly a úrovní pořádku v domovech. Docela jsem se při vymýšlení pobavila, tak doufám, že ani vy se nebudete nudit. A kdo ví, třeba se v některém z následujících odstavců i najdete.

Uklízecí Hardcore je nejdrsnějším ze všech žánrů, které můžete v domácnostech potkat. Osobně mám pocit, že patří spíš do kategorie jednorožců a pohádkových bytostí, protože... V domácnosti se nevyskytují úklidové pomůcky a čistící prostředky. Ano, ani wc štětka není k dispozici! Kolem Vánoc a větších svátků se vám může poštěstit toaletní papír. Nic nemá svoje stálé místo, proto se nelekejte hrnců v posteli a polštářů v troubě. V domácnosti se popravdě moc nežije, je to spíš jeden velký mejdan. Na mytí nádobí dávno všichni rezignovali a po vzoru fesťáků se používá jednorázové. Z hory špinavého prádla si můžete ulovit ,,nejsjízdnější" outfit, když se ráno probudíte první. Případně se můžete cestou stavit v sekáči a raději se obléci tam. Dobře, povolila jsem uzdu fantazii, jdeme do reálnějších vod.

Punková domácnost je rebelská a veselá. Nehrají si na honoraci, na velké úklidy si příliš nepotrpí. Nejsou to ale žádná zvířátka, základy mají zmáknuté. Když se kupy prádla a nádobí začnou kymácet, pustí se do díla, chopí se houby, zapnou pračku. Na nějaké stlaní a čančaní je příliš neužije, ale z jejich peřin je občas cítit vůně čistoty. Pokud někdo z rodiny cítí přílišný příval energie a podaří se mu najít lux, i podlahy jsou vidět. Tady si můžete být jistí, že kdykoli přijdete na návštěvu, přívětivě vás uvítají, odhrnou nepořádek z gauče, ochotně nabídnou kávu a budou si s vámi povídat, co hrdlo ráčí. 

Dovolím si trochu křížení. Styl Country se špetkou Hippies hledejte tam, kde mají rádi přírodu. Vynález dezinfekce do domácností sice považují za zbytečnost, ale čistotě se nebrání. Kopce nádobí a prádla krotí pravidelně, věci mají zhruba určená místa, takže hledání nezabere příliš mnoho času. Celý prostor je uzpůsoben zvířatům a malým dětem, takže krajkové ubrusy a výstavku broušeného skla tady nehledejte. Z domova ale dýchá pohoda a fajn vztahy celého osazenstva. Posezení u čaje, často na podsedácích na zemi, je milé, hovor plyne příjemně a přirozeně, bez křečí. Dům je zdoben ,,dary přírody". Kameny (minerály, solné lampy), větve (ve váze i jako makramé), luční kvítí. 

Pop. Představte si ,,průměrnou" domácnost a máte to. Tady znají každotýdenní velký úklid i ranní stlaní. Špinavé prádlo je vždy v koši pro něj určeném, nádobí v myčce, případně průběžně myté. Trochu mi ale chybí kreativita. Obrazy z hobby marketu (často ,,triptych") nad gaučem, velká obrazovka naproti. Dokud děti neodrostou, gumový ubrus postačí. Mezi dekoracemi najdete často vonné svíčky a ulovené kousky z Pepca nebo Kik. Nic proti, ale totéž bohužel najdete u třech sousedů z pěti.

V domově, kde si potrpí na Klasiku, si budete možná připadat malinko nesví. Vše má přesně určené místo, vše je čisté a zářivé. Drží se zde kvalitních materiálů, osvědčených značek a hesla ,,V jednoduchosti je krása." Dejte ale domácím šanci, aby vám ukázali, že nejsou jen studení čumáci. Věřte, že i takto spořádaní lidé to občas umí rozjet hezky fortissimo a je s nimi zábava.

Je libo sladkou tečku? Milovníci (tady spíše milovnice) operety si potrpí na květinové vzory, pastelové barvy, krajky a volánky. I když mám sladké ráda, není toto šálek mé kávy. Nutno ale uznat, že tyto dámy si své domovy hýčkají, dekorace oprašují, porcelánovým panenkám mění šatičky, a i když jako host máte pocit přehlcení, všechno má svůj řád. Žádnou špinavou fusekli pod načechraným polštářkem na gauči nenajdete. Horký nápoj dostanete v rozkošném šálku a s paní domu jistě najdete i společné téma k hovoru. 

Našli jste se v některém ze žánrů?

vaše Veronika