Uklízet s chutí

01.10.2023

Pořádek máme rádi snad všichni. Kdo ale může říct, že opravdu rád uklízí? Já! Ale nebylo to tak vždycky. Po uklizeném domově jsem toužila hned v první garsonce. A tak jsem lítala, stresovala se, nadávala, nesnášela jakýkoli drobek. Neuklízela jsem pro svou radost, ale abych měla byt tak, ,,jak má být". Studovala jsem, měla dost brigád a o zábavu jsem taky nechtěla přijít, ale v každé volné chvíli jsem šudlala hadrem svých pár metrů čtverečných. Bylo mi devatenáct a potřebovala jsem všem ukázat, že jsem dospělá a mám svůj život pod kontrolou. Nenapadlo mě, že se dá uklízet jinak než jsem byla zvyklá z domova u mamky. A s mamkou jsme to měly hezky nalinkované. Ve středu leštění nábytku, v pátek vysávání,... Taky jsem si nalinkovala jízdní řád a nebyla jsem schopná v klidu odjet na prodloužený víkend, protože v bytečku se přece měl v sobotu otírat prach. Jímala mě hrůza, co se bude dít, když se vrátím v neděli. Čekala jsem, že se na mě hned u dveří vysype kýbl prachu. Mým vysněným cílem byla dokonale sterilní domácnost bez kompromisů. Díky, starobo, že jsem se z téhle vystresované fáze vyhrabala. Dopracovala jsem se k tomu, že vím, jak je pro mě hezké a čisté prostředí příjemné a důležité. Vím ale taky to, že když se nadělá, umím to rychle uklidit. Z úklidu jsem si udělala sport i terapii. Jak přemluvit hlavu, aby začala mít uklízení ráda?

UKLÍZEJTE PRO SEBE a podle sebe! Sami nejlíp víme, co se nám líbí, kde je naše laťka. Někdo nesnese jedinou kapičku na vodovodní baterii, jinému stačí otřít ji večer. Jeden šílí ze dvou neomytých hrnečků od kávy, druhý s nádobím klidně počká, až ,,po o". Čerpejte inspiraci na sociálních sítích, ale berte si z každého profilu jen to, co je pro vás užitečné a milé. Nemusíte mít holobyt ani urban jungle. Klidně zvolte zlatou střední cestu. Když si totiž najdete svou míru pořádku, budete přesně vědět, kdy už je potřeba se pustit do uklízení a budete vědět, jak má vypadat výsledek. Úklid tak získá jasné obrysy a nebude to strašák velikosti slona.

UKLÍZEJTE ČASTO! Ne! Neříkám buďte otroky uklízení a prouklízejte celé své životy. Naopak! Pravidelný úklid vám čas ušetří. Je přece o mnoho snadnější udržovat čistotu než drhnout zašlou špínu. Když s úklidem ,,mým lenivým stylem" začínáte, může vám připadat zbytečné, otírat celkem čistou kuchyň, mýt troubu po dvou pečeních, když není viditelně a hnusně špinavá. Když ale první rozpaky nad ,,uklízením uklizeného" překonáte, zjistíte, že už to ani jinak nechcete. Slibuji, že se vám nebude stýskat po drbání trouby od půlročního nánosu připečené směsi všeho možného. Podlahy budete mít zářivé po rychlém zásahu mopem, protože z nich nebudete muset seškrabovat bramborovou kaši z května. Jak se donutit? Dneska je pro vás otření povrchu kuchyně práce na dvacet minut. Nikde není nic extra přischlého, vršky skříněk nezdobí černý mastný prach. Za měsíc strávíte stejnou prací hodinu. Už se vám chce víc? 

UDĚLEJME SI TO PĚKNÝ! Píšu a mluvím o tom často, protože to funguje. S písničkou nebo audioknihou v uších bude čas strávený uklízením příjemnější a ještě lépe využitý. Se šikovnými pomocníky a voňavými čističi bude radost pracovat. Když se oblečete pohodlně, ale ,,slušně", upravíte si vlasy, použijete svou oblíbenou vůni, nebudete si při úklidu připadat jako zmuchlaný hadr, ale jako vládkyně domácnosti. Zapálené svíčky na zlepšení nálady fungují vždycky. A proč by vám nemohlo být fajn, když uklízíte? 

ZJEDNODUŠENÍ! I to je moje oblíbené téma. Nejvíc si práci usnadníte, když se zbavíte zbytečností. Je to obrovské kouzlo. Když má každý předmět svoje místo, úklid je hračka. Nestávám se minimalistkou proto, že bych snad měla pocit, že zachráním planetu. Ano, je příjemné, když člověk ví, že šetří přírodu. Já jsem ale sobecký a líný minimalista a myslím hlavně na to, abych se zbytečně nepředřela. Nejsem ochotná několikrát ročně mýt broušené sklo z vitríny, a tak žádnou vitrínu nemám. Nejsem ochotná na každé roční období měnit dekorace, a tak dekoruji nadčasově. Vaše věci a váš domov mají sloužit vám, ne vy jim. A pokud si můžete ještě nadiktovat, jak bude vaše domácnost vypadat, zkuste se zamyslet nejen nad módními trendy a designem, ale i nad údržbou. Volte takové materiály a barvy, které se vám budou snadno udržovat čisté. Předejděte vzniku zákoutí, do kterých se hadrem nedošťouráte. Opravdu potřebujete otevřené police? Bude se vám chtít z nich otírat prach? Nejsou pro vás vhodnější uzavřené skříně? Jste ochotni správně pečovat o choulostivou podlahu? Dokážete udržet černé baterie stále stejně krásné? Výběrem věcí, které se vám budou dobře udržovat si ušetříte mnoho trápení.

Která dnešní rada se vám nejvíc líbí? Zkuste se jí řídit a dejte mi vědět, jestli už se ve vás klube trocha lásky k uklízení.

vaše Veronika