Už nikdy nebudu...

21.12.2023

Pít? O alkoholu vánoční článek opravdu nebude, ale srovnání kocoviny a stavu spousty lidí po vánočních přípravách se vyloženě nabízí. Přiznejme si, kdo patří mezi šťastlivce, kterým se kocovina vyhnula obloukem? Nebo snad mezi moudré, kteří kocovinu nikdy nedopustili? Já bez ní žiju spokojeně už skoro čtyři roky. Vím, kdy mám dost a to je obrovská pomoc. Víte ale, kdy máte dost lítání, zařizování, gruntování, shánění, pečení a všeho toho prosincového šílenství? Neopíjíte se jím natolik, že vám na Štědrý den opravdu zbyde jen nemilá kocovina?

DÁRKY Tak! A příště budu dárky nakupovat hezky průběžně celý rok. Kolikrát jste si tohle řekli při vyzvedávání dárků v Zásilkovně 22.12. po nervydrásajícím čekání, jestli balíček stihne přijít? Už nejsem naivní holka a vím, že tohle mi nikdy nevyjde. V lednu se léčím z nákupní horečky, v únoru už je předsevzetí zapomenuté. Pojďme zkusit metodu ,,od září". V září začít aspoň sepisovat a sondovat. V říjnu nakupovat, v listopadu doladit. Letos mi to docela vyšlo. Sice jsem ladila i v prosinci, ale nechala jsem si jen věci, u kterých jsem si byla jistá, že v pohodě seženu. Zkuste to taky. Už nikdy nebudu nechávat nákupy dárků na poslední chvíli!

CUKROVÍ Sladké je moje životní vášeň a ráda si domov provoním. Ale žádné závody. Pár druhů, abychom měli co mlsat ke kávě, bohatě stačí.Na konci listopadu beru diář a rozepisuji si možné termíny přípravy cukroví. Fakt. Před Vánoci nevím, kde mi hlava stojí, telefony s prosbami o SOS úklid zvoní a já musím vidět, kdy mám volný prostor na pečení, abych nenaslibovala zákazníkům extra úklidy a nepekla po nocích utahaná a protivná. Letos jsem tedy měla mnohem více prostoru na improvizaci. Limitovaly mě jen moje síly. Nesnášíte pečení, ale cukroví chcete? A všimli jste si, kolik nabídek na cukroví z kvalitních surovin dnes je? Proč si cukroví nekoupit? Nesnášíte cukroví? Tak se na něj vykašlete! Pořád mě překvapuje, kolik lidí drží tradice pro tradice. Zdržuje je to, vyčerpává, štve, ale prostě se to tak dělá… Už nikdy nebudu držet tradice, které mi nedávají smysl a naučím se využívat dostupná ulehčení!

ÚKLID A jsme u mého tématu! Ani letos jsem nevzala vánoční úklid v klasickém pojetí na milost. Velký úklid jsme s kurzistkami zvládly do adventu a měly jsme na něj spoustu času. Žádné mnohahodinové směny s hadrem. Tento týden už společně na sítích jen zachraňujeme to nejhorší, probíhá SOS úklid, který se dá snadno využít i jako běžný údržbový. SOS úklid není dokonalý, hloubkový a kompletní, ale není to hra na schovávanou. Vyčaruje vašemu domovu mnohem přívětivější tvář. Jste rozmrzelí, že doma nemáte pořádek podle svých plánů a představ? Teď už to rozhodně nenapravíte. Minimálně ne bez už zmiňované kocoviny. Tak jako já jsem se naučila, že dvě deci vína jednou za čas mi neubližují, naučte se vy, že vyžahnout celou láhev s názvem Velký úklid, taky není žádná hitparáda. Když ji otevřete častěji a upijete jen trochu, bolehlav vás mine, ale úklid zdoláte taky. Letos to nevyšlo? Co se dá dělat. Máte předsevzetí na příští rok. UKLÍZET S GRÁCIÍ! Už nikdy nebudu uklízet do úmoru, protože vím, že mi potom nezbývá energie ani na radost z výsledku!

Moc vám děkuji za další společný rok. Ať jsme se potkali díky kurzům, sociálním sítím, blogu nebo podcastu. Moc mě těší každá milá zpětná vazba, raduji se s vámi nad úklidovými pokroky a poznáními, že to jde dělat jinak, bez dřiny a vlastně i s chutí. V příštím roce budu ve své misi za uklizenější a radostnější domovy pokračovat a moc se těším, že v tom nebudu sama.

Užijte si kouzelné Vánoce a už nikdy se nenechte strhnout davem k něčemu, co sami nechcete.

Vaše Veronika