Už tam budem??

20.06.2021

Jestli se dá o někom říct, že nemá trpělivost, jsem to já. Když si něco umanu, chci to nejlépe hned. Nemluvím o materiálních přáních, ale o ,,akcích" doma. Jak mě popadne démon, musím běsnit! Naštěstí už začínám chápat a respektovat, že nejde všechno najednou a okamžitě. Někdy je dokonce výhodnější zabrzdit a v poklidu plánovat. Potvrdilo se mi to při malování ložnice. První barvu jsem vybírala dvě vteřiny a sotva manžel zaparkoval auto před domem, už jsem měla váleček v ruce. A proto byl letos reparát. Tentokrát jsem vybírala pečlivě a dobře jsem si rozmyslela, které stěny chci mít zelené. Z výsledku jsem nadšená! I na úklid je potřeba jít chytře a s rozvahou. Když se vrhnete do víru hadrů a kbelíků jako velká voda, možná celkem vygruntujete, ale budete vyřízení a na udržování pořádku vám nezbydou síly, ani vlastně nebudete vědět, jak se údržby chopit. Chcete být odsouzení k nárazovým záchvatům uklizení? Já ne, proto vám zkusím ukázat pár triků, jak se nestrhat a k uklizené domácnosti se dopracovat krůček po krůčku.

Nejjednodušším příkladem je postel. Jestli jste zvyklí z domu vyletět a nechat postel rozvrtanou, asi je pro vás nepředstavitelné, že od zítřka budete používat přehozy a rovnat polštářky tak, aby lahodily oku nejpřísnějších designérů. Začněte jednoduše tím, že peřiny a polštáře srovnáte. Žádné velké obřady, ale i tento pokrok je vidět. Jestli se dopracujete k polštářkům nebo složitějším kreacím, je jen na vás. Jediné, co nedoporučuji, je zůstat u rozhrabané nory.

Kuchyň je obrovská výzva. Všude na nás vykukují fotky načančaných a naleštěných kuchyní, ze kterých skoro cítíte vůni čerstvě upečeného koláče (nejlépe nějakého, jehož výroba zabere aspoň čtyři hodiny).  Buďme k sobě laskaví a probojujme se k úchvatným výsledků postupně. Já se rovnou vzdávám snu o náročném koláči! Začněme odlehčením pro pracovní plochu. Krásně naaranžované roboty a jiné pomůcky sice na fotkách na sociálních sítích vypadají hezky, ale v praktickém životě překáží. Ukliďte co nejvíc věcí do skříněk a šuplíků, ať se vám plocha dobře udržuje v čistotě. Nemusíte vytvořit sterilní operační stůl. Vytvořte prostor, kde bude dobře vám. Potřebujete mít vařečky při ruce? Nechte si je na lince... Každou chvíli provádějte revizi, jestli je pracovní plocha ve stavu, který se vám líbí a vyhovuje vám. Možná postupem času dospějete k operačnímu stolu a budete tak šťastní. Troufám si ale říct, že vařit v chaosu a na prostoru velikosti průkazové fotografie, nevyhovuje nikomu.

Koupelna Jsem sice vášnivou propagátorkou nablýskaných koupelen a svého lesku se nehodlám vzdát, ale pro vás může být cíl jinde. Ručník nemusí viset v pravém úhlu a přeložený přesně na polovinu. Hlavně, když se nepovaluje nikde zmuchlaný a nevábně vonící. Hlídejte si, abyste si při použití umyvadla ruce spíš neumazali, jinak je jen na vás, jak moc bude zářit. Pokud vás nějaká kapka na baterii nerozhodí, nenechte se stresovat. Vana je taky vhodnější pro koupel než pěstování zeleniny, tak ji udržujte ve stavu, kdy se v ní zelenině ani houbám dařit nebude :-) Méně kosmetiky na vaně vám mytí usnadní, ale jestli potřebujete mít všechny své ,,mazlíky" při koupání u sebe, nechte je na vaně.

Podlahy jsou pro mě velká výzva. Smečka jim dává zabrat. Můj perfekcionismus mi stále našeptával, že MUSÍM vždy důkladně vysát a vytřít každý koutek. Jenže na to najdu čas jednou, maximálně dvakrát do týdne. Mezitím bychom se tady měli brodit v závějích chlupů? A tak jsem nasadila pedantce v mojí hlavě roubík a každý den rychle vysaju a večer vytřu kuchyň a obývák. Fofrem. Podlahy jsou stále ,,sjízdné" a já na nich netrávím mládí.

A co jsem vám tímto krásným, ale poněkud dlouhým povídáním chtěla říct? Najděte si svoji vlastní komfortní zónu i ve stavu domácnosti. Nekopírujte, nehruťte se z jedné neomyté skleničky, ale taky nezůstávejte sedět a vzdychat, když se váš domov dostane do stavu, který je pro vás nepřijatelný. POSTUPNÝMI zásahy si zjednejte pořádek. 

vaše Veronika