Vánoční otázky a odpovědi
25.12.2022
Přeji vám krásný sváteční den. Doufám, že si ho užíváte přesně podle svých představ. Děkuji vám za vaše otázky a věřím, že se mi podaří na všechny uspokojivě a čtivě odpovědět.
- Čím nejlépe čistit dřevěnou podlahu? Parní mop, ručně,...? Na dřevo bych s párou nešla. S vodou bych právě na dřevěných podlahách co nejvíce šetřila. Důkladné ždímání je základ. Dnešní mopy se vám povede vyždímat velmi dobře, a tak se nebojím na běžné vytírání doporučit mop. Samozřejmě, že ruční mytí je nejlepší varianta. Já mám doma dřevěné schody, které vytírám mopem i ručně. Poslední dobou ale převažuje víc a víc ruční mytí. Dostanu se opravdu do každého koutku a na 15 schodech nestrávím o mnoho víc času než kdybych použila mop. Na velkých plochách je mop velký pomocník a spořič času. Z čisticích prostředků mám asi nejradši Frosch. Hezky dřevo oživí a příjemně voní. Občas ho vystřídám Alexem na dřevo.
- Jak vyčistit odpad ve wc? Tahle odpověď vás možná zklame. Nemám žádný zázračně jednoduchý postup. Práci si můžete zjednodušit, když do wc nalijete teplý (Bacha na příliš horký!) ocet a necháte chvíli (třeba 30 minut) působit. Potom nastane ta míň záživná část. Rukavice, kartáč a drbání. Hodně jsem si oblíbila kartáč na nádobí s rukojetí, který má na konci i ,,škrabku". Opravdu pomáhá vydrhnout kámen. Vím, že představa ruky po loket v toaletě není moc lákavá, ale na lepší metodu jsem ještě nepřišla. Varuji před použitím čehokoli kovového (kovová škrabka, nůž, drátěnka)! Tuhle proceduru ale nemusíte opakovat příliš často. Udržujte wc průběžně a ocet po vyváření konvice občas preventivně vlijte do mísy.
- Žehlíte prádlo ze sušičky? Dávám si velký pozor, abych prádlo ze sušičky vytahovala ještě teplé, takže věcí žehlení mám opravdu minimum. Trika stačí hezky složit a uhladit. Nepoznám, jestli jsou vyžehlená nebo jen složená. Většina kalhot se dá po sušení taky hezky urovnat a složit. Hodně mačkavých kousků se dost často zbavuji. Žehlím košile a halenky, které se přeci jen nosí na ,,lepší" příležitosti a chci, aby byly v opravdu dobrém stavu. Bez žehlení se neobejdou ani utěrky a kapesníky. Mě ale žehlení baví, pokud je ho rozumné množství. Obvykle nežehlím ani celou hodinu.
- Nemáte toho uklízení (v práci i doma) dost? Podobně jako kuchařky? Fyzicky toho mám občas víc než dost, ale... Asi už jsem psala, jak jsem se vlastně k uklízení dostala. Uklízení mě baví a moje vlastní domácnost mi byla málo, začala jsem občas zasahovat (vyžádaně) u kamarádek, až z toho vzniknul perfektní podnikatelský záměr. Podnikám už tři a půl roku a musím říct, že mě to bavit nepřestalo. Kupodivu to není vůbec jednotvárná práce. S úklidem doma to mám snadné. Jednak pro svou pohodu potřebuji mít doma hezky, a když se mi do úklidu výjimečně nechce, zabere nesmrtelná teta závist. Vzpomenu si, jak jsem vypulírovala u zákaznic, a že nechci být za kovářovu kobylu. V tu chvíli začnu bez reptání kmitat.
- Uklízíte sama nebo máte nějaké ,,zaměstnance"? Jsem zatím sama, ale nestíhám zdaleka tolik, kolik mám poptávek. Od dubna hlásím stop stav a bohužel musím odmítat nové zákazníky. Hodně mě láká začít svou ,,firmu" trochu rozšiřovat. Mám ale jasnou představu. Nebudu se ,,podepisovat" pod práci někoho, kdo do ní nedá všechno. Musela jsem hodně pohnout zadkem, abych se dostala tam, kde jsem. Neplatím si žádnou reklamu, zákazníci se mi ozývají na základě doporučení a na to jsem nesmírně pyšná. Ano, ani já nejsem bezchybná, ale ke svým chybám se vždy přiznám a snažím se poučit a nechybovat znovu. Zaměstnancům bych chyby odpustit uměla, ale odfláknutou práci bych nepřenesla přes srdce. Asi tušíte, jak se mi zaměstnanci hrnou. :-) Rozhodně ale nemám v plánu, stát se jen ,,šéfovou", která rozdává úkoly a kontroluje. Hadr z ruky si jen tak vyrvat nenechám.
- Jak jsou staří pejsci, jaká rasa je ten černý? Bez otázky na smečku by to pro mě nebylo ono. Děkuji. Černý je nejstarší, je mu osm a půl roku. Je to čistokrevné vesnické tajemství (vestaj). V té době jsem o množení a rodokmenech nevěděla vůbec nic a nutně jsem potřebovala vyplnit díru po svém prvním pejskovi, který mi umřel v téměř šestnácti letech. O pár vesnic dál jsem objevila štěňata za úsměv a ,,jeli jsme se podívat". Jako na potvoru už zbýval jen jeden pejsek. Byla to rozkošná kulička, kterou jsem prostě musela mít. A tak se k nám nastěhoval Arnošt. Vyrostl z něj docela lump, a tak jsme začali chodit na cvičák, díky kterému jsme se naučili, jak vychovávat psa. Byli jsem úplně nepolíbení, ale chytlo nás to. Na cvičáku jsme taky poznali belgické ovčáky. Když jsme přišli o druhého pejska, bylo jasné, že další bude ,,maliňák". Netrvalo dlouho a přibyl nám Faust. Je to takový dobrosrdečný zlobr, který potřebuje spoustu mazlení, ale do domu by nikoho cizího nepustil. Ideální kombinace. Faust v září oslavil šesté narozeniny. Přiznávám, omotal si mě kolem prstu! Do roka mi bylo jasné, že další pes bude belgický ovčák, ale třetí kousek? To ne!! ,,Bohužel" jsem dostala příležitost hodně zblízka poznat i belgickou slečnu. A bylo vymalováno. Díky, Aki! Povaha fenky je opravdu jiná než psa a já v tom lítala až po uši. Dobře, ale pár let počkáme. Díky pandemii jsem čekala o pár let míň. Lockdowny se na mě podepsaly, bylo mi smutno, měla jsem i pocit, že mám víc času. Hlavně jsem ale viděla, že smečka je pro mě nejlepší terapie. Dobře, začnu vyhlížet štěně. Když jsem se dozvěděla o tom, že v chovatelské stanici, odkud je Faust (Hronovský pramen), čekají štěňátka, zaplesala jsem. Když jsem ale zjistila, kdo jsou rodiče, upadla jsem na znak. Musím mít štěně! A vidíte, už přes dva roky máme komediantku Joplin.
Tím bych dnešní otázky a odpovědi uzavřela. Nevidíte svoji otázku? Ano, dvě jsem si nechala do podcastu, abych se mohla trochu víc rozpovídat. Jestli jste se ještě zeptat nestihli a otázka dnes nepadla, klidně mi na Facebooku nebo Instagramu napište. Zařadím vás do epizody.
vaše Veronika