Velký špatný

29.10.2023

Dostala jsem malinko vyhubováno, že o udržování pořádku píšu skoro pořád, už to asi všichni umíme, ale co když je naše domácnost ve fázi VELKÝ ŠPATNÝ? Někde a někdy se to zvrhlo, věci a špína nás přepraly a zavalily. Buďte si jistí, že průšvihy se nedějí jen v ,,Máte doma uklizeno". Jak z toho ven? Nečekejte článek o zázračných čističích. Jestli nejste velcí čtenáři, můžu článek shrnout do jedné věty. Vyhrňte si rukávy a hurá do toho!

Jak vyhrát a nezbláznit se?

  • Počítejte s tím, že v případě ,,velký špatný" už to bez práce a časové investice nepůjde. Vím, že všichni toho máme až na hlavu a čas je hodně vzácný. Chcete si ale uklidit? Budete si čas muset udělat. Na chvíli něco jiného omezit a věnovat se úklidu. Je jen na vás, jestli si vymezíte jeden velký časový úsek a všechno zdoláte na jeden zátah nebo si práci rozdělíte. Já jsem pro rozdělení na více úseků. V pauze si nejen odpočinete od drhnutí, ale vymyslíte i další strategii a stihnete si uvědomit, kolik jste toho už zvládli. A co omezit? I tady je víc variant. Zbývá vám pár dnů dovolené, nemáte vybrané přesčasy? To by mohlo být řešení. Seriály počkají. Pohyb venku bych nerušila, ale dočasně trochu zkrátit procházky nás taky nezabije. Jste rodina gurmánů? Než uklidíte, omezte svou kreativitu v kuchyni na rychlá jídla. Často jsou i dobrá. Dezerty můžete na čas oželet (tahle rada mi teda trhá srdce). Vášniví čtenáři sníží počet přečtených knih (au!). Jo, některá doporučení mě bolí i při psaní. Udržme si ale v hlavě, že nepříjemná opatření jsou dočasná a po generálním úklidu se ke svým zálibám vrátíme. Navíc se nám po velkém úklidu bude pořádek mnohem snadněji udržovat, a tak získáme zpět víc času.
  • Varování! Nechtějte hned dokonalost. Váš domov nedostal dostatečnou péči nejspíš dost dlouhou dobu, když se dostal do kritické situace. Nečekejte proto hned zázraky. Vydrhněte vše tak, jak to nejlépe půjde, ale neobětujte drbání život a dlouhé hodiny času. V dalších kolech úklidu a údržby budou pouštět i nečistoty, které vám na první pokus odolávají. V první vlně úklidu ze zoufalého stavu potřebujete domácnost dostat do provozu a života schopného stavu, ne do stavu ,,jako nové". Něco se vám třeba už dokonale vyčistit nepodaří, ale i tak to bude mnohem lepší než bez zásahu.
  • Čím začít? Odpadky. Dnes nebudu horovat pro minimalismus, i když bych ráda. Budu milá i na sběratele, křečky, sysly a jiné shromažďovatele. K odpadu budu ale nekompromisní. Na co máte v komoře hromadu krabic? Nechte si jen ty, které v nejbližší době (týden) využijete. Zbytek vytřiďte do odpadu, případně vraťte do oběhu. Sbírka PET lahví nikdy hodnotná nebude, přidejte k ní i tu obrovskou hromadu igelitových sáčků a tašek a utíkejte ke žlutému kontejneru. Nekřičte, jak jsem neeko! Já sáčky nehromadím, ale moc dobře vím, v kolika domácnostech jsou jich stovky. Zbavte se jich a už je nekupujte ani neberte zdarma. Taškám se dá vyhnout skoro úplně, spotřeba sáčků se dá snížit taky hodně. Nebalte do igeliťáku ovoce, které to nepotřebujete, na zbylé používejte sáčky na více použití. Pejskaři sáčky umí využít docela chvályhodně, když jsou té dobroty a sbírají miny po svých miláčcích. 
  • Uvolněte si prostor. Ukliďte všechno prádlo tam, kam patří, ukliďte vytahané hračky, knihy, časopisy, srovnejte botník, ukliďte v kuchyni vše, co nepatří na pracovní plochu. Teprve, když máte plochy, které může mýt, můžete se pustit do očisty.
  • Neberte si servítky! Na pořádnou špínu si pozvěte pořádné pomocníky. Nespoléhejte jen na chemii. Spoustu práce zvládnete spíš mechanicky, čističe použijete a závěrečné doladění. Škrabky na sporák umí na hladkých plochách kouzlit. Pokud máte něco olepené vrstvou čehosi, může to být skvělý pomocník. Nezapomeňte na kartáče. U houbiček na nádobí pozor, jejich hrubá strana umí citlivé povrchy poškrábat. Můžete si ale koupit houbičku, která sice drhne, ale neškrábe (třeba Vileda Pur active, Scrub daddy - budu ji muset otestovat). Drátěnky jsou taky dobré pomocnice a zase existují i ve variantě, která nepoškrábe. Nebraňte se drsnějším pomůckám, ale čtěte a zjišťujte, na co jsou vhodné.
  • Víte, že nejsem velký chemik. Spoléhám opravdu spíš na ruce. Pár prostředků ale i mně k srdci přirostlo. Multifunkční je tekutý písek (Cif, Jelen). Kolik trub už zachránil Odmašťovač za studena? Nevím, ale funguje. Kuchyň jako z noční můry? Olepená černou mastnotou? Frosch ( modrý, grepový) zabírá spolehlivě! Už několik let se ví, že na plísně nejsou chlorové prostředky ideální. Mně se osvědčil Detastop. Prevít vodní kámen se sice nemá rád s octem, ale když je kámen letitý, pomůže kromě mechanických pomůcek třeba růžová Fixinela nebo Pulirapid extra. Nejsem nevětší znalec čističů, ale práce v drogerii mě ledacos naučila, získávala jsem i zpětné vazby od zákazníků. Můžu všemi deseti doporučit : Najděte si opravdovou drogerii, ne řetězec, kde je to zaměstnancům fuk. Police nad Metují má na náměstí poklad! Vávrovi, kde vám poradí to, co opravdu funguje, ne to, co vidíte v reklamách.  Na prvotní zbavení se špíny použijte třeba i prostředek na nádobí (jasně, že ne na choulostivé povrchy). Ono se pro jednou svět nezhroutí a věci trpí mnohem víc nánosem hnusu než ne zrovna specializovaným čističem. Prostředek na nádobí odmašťuje a to vám fakt bodne!

A teď sedněte k plánování strategie, jak se s nepořádkem poperete a klidně můžete začít s fází uvolňování prostoru.

vaše Veronika