Vezmeme to od podlahy

31.12.2018

Chytáte se za hlavu a říkáte si, že od podlahy se při úklidu nezačíná? To je pravda, ale dle mého podlahám při úklidu věnujeme nejvíce času a naše úsilí je na nich nejvíce vidět. Alespoň já, se dvěma většími psy, to tak mám a odpozorovala jsem, že děti mají na podlahy docela podobný vliv.

Dnes to bude o podlahách tvrdých.

Nejdůležitějším úkonem je vysátí nebo zametení. Pokud se na toto vykašleme, či to odbydeme, můžeme mít sebelepší mop a vždycky to bude matlání špíny.  Na vysavač při údržbě tvrdých povrchů nejsou kladeny tak vysoké požadavky, koště můžu vřele doporučit gumové. Bývá běžně k sehnání v kadeřnických potřebách či e-shopech.  Nepořádek na podlahách skutečně zamete a nerozvíří.

Vysáto/zameteno? A jsme u hlavní ingredience dnešního článku a odrazového můstku celého blogu. U mopů!

Možná Vás zklamu poznatkem, že lépe, než vlastníma rukama a pěkně bolestivě na kolenou, nevytřete. Drobnou útěchou je, že ani puntičkáři tuto proceduru nemusí podstupovat pokaždé. Pro zrychlení a zjednodušení byly vynalezeny mopy, a pokud si vyberete ten pravý, výsledky budou pěkné a mnohem rychleji dosažené, než při ruční dřině.

Já se teď vznáším na obláčku radosti z nového mopu, který vidíte na fotce. Celé roky jsem byla fanynkou mopů plochých a najednou toto! Plochý mop ultramat mi sloužil dlouho a dobře, proto jsem ho chtěla nahradit modelem se šlapacím ždímacím mechanismem a nic neřešila. Až do té doby, než mi cestu zkřížil tento střapatý elegán. Po zkušenostech s obyčejnými třásňovými mopy jsem k němu neměla velkou důvěru a tím víc mě překvapil! Oproti ostatním má trojúhelníkový tvar a třásně výrazně kratší. Obojí vnímám jako výhody. Kolem trojúhelníkového středu se třásně pěkně rozprostřou a nevytíráte jen chuchvalečkem o ploše dva centimetry čtverečné. Kratší sestřih je nejen slušivý, ale i praktický. Lépe se vyždíme a umožňuje přesnější manipulaci.

A jaké pohnutky mě vedly k opuštění plochého mopu? V první řadě rychlejší a snažší ždímání. Není třeba ničím cvakat, nic sešlapovat a do ždímacího koše se trefíte snad i po tmě. U tohoto konkrétního typu mě nadchly i detaily v podobě vylévacího otvoru a madlo, které je po delší straně kbelíku. Drobnosti, ale poteší.

Po několika použitích jsem zjistila, že stačí méně čistícícho prostředku, lépe se napění. Na vinylové podlaze se lépe dostane do vroubků. Tenhle efekt asi podporuje to, že na starém mopu jsem už déle hadry jen prala a neobměňovala.

Také jsem přišla na to, že obavy z nevytřených rohů byly liché.  I strach z příliš mokrých podlah byl zbytečný. Jsou mokré jen o malinko více než s plochým mopem. Za tím může být i moje netrpělivost. Nevydržím šlapat na pedál nijak dlouho. Po pěti opakováních mám dost a prostě musím pokračovat v bohulibé činnosti. Bez problémů vytírám i dřevěné schody a parkety.

Báječnou vychytávkou je i úchytka na tyč v rukojeti. Už žádná padající košťata!

S čistým svědomím mohu tento vynález doporučit na většinu podlah. Obavy bych měla asi jen z hrubších dřevěných podlah, kde by se třásně mohly zachytávat, tam bych se držela spíš plochého kamaráda. Po smutných zkušenostech s konkurenční značkou, doporučuji Viledu. Při práci s mentolově zelenou konkurencí jsem paf ze skládání ploché hlavice, šlapání a trefování do koše. Jako bonus mám hrůzu při ždímání. Celý kbelík totiž hrozí odletem. Klepe se a je oproti Viledě hodně nestabilní.

Ať už vyberete jakkoli, přeji Vám vstup do nového roku nejen s čistou hlavou, ale i podlahou!

Těším se, že si zde užijeme legraci  a že Vám budu inspirací k dosažení vysněných nablýskaných domovů.

Vaše grácie Veronika