Vítání jara s grácií - obývací (parádní) pokoj

11.05.2024

Parádní pokoj! Každý si ho umíme představit. Měla ho naše babička, možná spíš prababička. Uměli byste popsat parfém pojmenovaný Parádní pokoj? Já cítím levanduli, staré knížky, škrob, leštěnku na nábytek (bohužel, i Diava mi zapadá do vůní parádního pokoje), kávu (jasně, že turka) a vanilku nebo skořici. Podle toho, co je zrovna upečeno. Bábovka, štrúdl?

A jak takový pokoj vypadá? Vzorně srovnaný gauč s netknutými polštářky, na stole háčkovaná dečka (to je ten škrob). Horká káva v rozkošném šálku (pravděpodobně se zlatými prvky), talířek sotva pojme porci štrúdlu nebo bábovky. Knihovna zabírá celou jednu stěnu. Televize? Jestli ano, rozhodně přikrytá dečkou. Velkou část další stěny zabírá vitrína s broušeným sklem, které nebylo nikdy použito. Na okně sněhobílé záclony (pochopitelně naškrobené) a muškát. Nikde se nic nepovaluje, nic neruší až posvátnou atmosféru. Obrázek klidu!

Ale parádní pokoje se nevyužívaly, to je přece úplně proti minimalismu a všemu, co tady do nás celé roky cpeš, Veroniko! Slyším vás! Taky po vás nechci, abyste si v poslední části našeho společného jarního úklidu zbudovali parádní pokoj. Nebylo by ale příjemné, vnést trochu té staromilské atmosféry do svého obýváku? Třeba tak, že si po úklidu uvaříte kávu, vezmete knížku a pár minut budete jen číst a poslouchat tikání hodin? Mám v obýváku hodiny po prababičce a jejich tikání v sobě má kouzlo pomalu plynoucího času. Jakou drobnou připomínku parádních pokojů byste do svého obýváku chtěli pustit vy, aby se pro vás stal útulnějším?

Ale vraťme se k jarnímu úklidu.

Začínáme jako obvykle odnosem všeho, co do místnosti nepatří, a vracením věcí na správná místa. Bez tohoto kroku nemá žádný úklid smysl.

Pokračujte knihovnou. Je jaro, chceme být venku, ne se důkladně probírat knihami. Vysajte nejhorší prach a knížky porovnejte. Styl nechám na vás. Nejsem fanoušek řazení podle barev, i když na fotkách to vypadá velmi uspořádaně. Vyhovuje mi systém, kdy jsou knihy od jednoho autora vždy u sebe. Trochu se snažím mít i témata u sebe. Získala jsem tak celkem slušný přehled, kde co máme.

Vitrína? Lenivost mi nedovoluje nic takového vlastnit. Při rychlém zásahu bych ale minimálně vyleštila prosklená dvířka. Mytí muzejních sklenic si klidně naplánujte na dny, kdy bude pršet a hrozila by vám nuda.

Sedačky určitě vysajte. Nebylo by fajn je nechat vyčistit? Tuhle práci doporučuji nechat profíkům, pokud chcete krásný výsledek. Jestli se chcete nějak zbavit skvrn a nejste perfekcionisti, vystačíte s ručním čištěním. Vyperte povlaky polštářků a deky.

Otřete prach. Tentokrát poctivě. Osvoboďte od něj dekorace, jednotlivé věci zvedejte a otírejte i pod nimi.

Chvilku času věnujte i podlahám. Důkladně vysajte, odsuňte gauč nebo poproste silnější členy domácnosti o odsunutí. Tvrdé podlahy vytřete (metoda ,,na kolena" vítána). Dopřejte si příjemně voňavý prostředek, ať u oslavné kávy a čtení doslova cítíte čistotu.

Vaše Veronika