Vítání jara s grácií - pokoje

27.04.2024

Blížíme se ke konci jarního seriálu článků. Tentokrát se ocitáme v pokojích. Kterých? Dětských, pro hosty, pracovnách a ložnicích.

POKOJE PRO HOSTY Protože nejsem návštěvní typ, samostatný pokoj pro hosty nepotřebuji. Máte pokoj pro hosty? Jak často je využit? A má i jiné funkce? Pozor na to, aby se taková místnost nestala skladištěm, hodně to láká.

PRACOVNY Docela často je funkce pracovny propojena právě s pokojem pro hosty. Pojďme si tedy rychle proletět tímto ,,extra" prostorem. Čím ho osvěžit a pročistit? Otevřete okno a uklízejte hezky na čerstvém vzduchu. Odstraňte vše, co do místnosti nepatří. Krabice z e-shopů, prádlo na opravení, věci na reklamace, sezónní oblečení. Vše vraťte na místa a zbavte se těchto restů. Sice je máte za zavřenými dveřmi, ale v hlavě vás stejně straší. Už teď máte odlehčeno a určitě vidíte rozdíly. Ale pokračujeme. To, co do pracoven a pokojů pro hosty patří, hezky uklidíme na místa. Žádné rozvaliny peřin na gauči. Ustlat nebo schovat do úložného prostoru. Uklidíme pracovní stůl. A na hezký barevný papírek si uděláme výraznou poznámku, že stůl chceme udržovat uklizený a dát ho do pořádku vždycky, když od něj odcházíme. A je jedno, jestli u stolu píšete, šijete, malujete nebo rýsujete. Dopřejte si pořádek a přehled. Ušetříte spoustu času a u čistého stolu se vám bude mnohem lépe tvořit. Věci na místech, nikde žádný odpad nebo povaleč? Okno stále otevřené? Nádhera! Můžete otřít prach a vysát. Podlaha se taky určitě nebude zlobit za voňavý zásah mopem.

DĚTSKÉ POKOJE Kámen úrazu? Vyhrňte si rukávy, probojujte se k oknu, pusťte na sebe čerstvý vzduch a s chutí do toho! Prvním krokem je zase debordelizace. Obaly od brambůrků, sušenek, nádobí, nedojedené svačinky… V koutě možná najdete pohoří ze špinavého prádla. Nížina z něj je za minutu. Šup s tím do koše. Jo! A víte, že nemusíte makat sami? Stvořitelé kopečků a hromad se můžou krásně podílet. Jen na ně zkuste nebýt hnusní. Díky nadávání si k uklízení dobrý vztah nevybudují. Dýchejte, okno stále otevřené, kyslík proudí.Vysvětlujte, slušně žádejte. Ukazujte, jak je fajn žít v čistém. A jděte příkladem. Stelete si postel? Ne? A žádáte to po dítěti? Pleskněte si přes pusu, ustelte a můžete o to požádat i dítě. Kolik ponožek a triček máte pod postelí? Aha! Něco by se našlo? Tak se zastyďte a nepeskujte puberťáky. Místo toho jim zkuste ukázat, jak to má správně vypadat. Jsem dnes drsná? Možná, ale aspoň si natlakujete energii a vaše uklízení bude mít grády. A zpátky do dětského pokoje. Cizí a neidetifikovatelné předměty zmizely. Je pravá chvíle vrátit na patřičná místa patřičné věci. Určujete dětem, kam co patří? A snažíte se jim pokoj uspořádat tak, aby se jim dobře využíval? Aby na všechno dosáhly? Aby se jim věci snadno vracely na místo? Od větších si klidně nechte poradit. Navrhněte pauzu na svačinu. Než ji nachystáte, jeden z členů týmu stihne otřít prach. A je jen na vás, jak si úkoly rozdělíte. Po krátkém občerstvení se stele, vysává a vytírá. Pokoj je jako nový! Jste jedničky!

LOŽNICE Vzduch a prach se dnešním článkem vinou jako červená nit. Jak poetické! Větrejte, oprašujte. I když nestihnete omýt okna, vyperte záclony a závěsy. V těch bývá opravdu spousta prachu, kterou nechcete dýchat. Jak často vysáváte matrace? Neskladujete v ložnici poklady, které tam vůbec nepatří? Kolik knih vám leží na nočním stolku? Kolik jich opravdu čtete? Nejsou některé už přečtené? A ty, které čekají na přečtení, neměly by se líp v knihovně nebo uzavřeném šuplíku?Kabely od nabíječek si taky zaslouží trochu zkrotit. Ustlaná postel je snad jasná, ale raději připomínám. Tentokrát se snažte víc než obvykle, ať je jarně krásná! Vysavač a mop už se třesou, až je pozvete do uklizeného království a budou moci dokončit dnešní veledílo.

Sama nevím, kde se ve mně vzalo tolik výbušnosti. Možná je to tím, že mi energie naopak malinko dochází a mám pocit, že by mi řádný kopanec pomohl nastartovat líné tělo a připitomělou hlavu. Berte dnešní ostřejší formu článku taky jako pobídku a výzvu. A uklízejte s grácií!

Vaše Veronika