Vzhlížení

17.10.2021

Čerpat inspiraci, nechat si poradit, prodiskutovat. To vše může být pro náš domov přínosem, ale sama na sobě si všímám, že hranice mezi přínosnou inspirací a slepým hnaním se za nedostižným vzorem je docela tenká. V internetovém prostředí jsem ještě schopná si říct, že vidím jen malinkou špičku ledovce a vůbec netuším, co se za krásnou fotkou naklizené domácnosti skrývá. V reálném životě mě ale občas zachvátí panika, že oproti ostatním nic nezvládám. Jak s tím bojovat a nepřijít o rozum? 

JÁ! Na světě existuje jen jedna taková osoba. Každé já je jiné a žije úplně jiný život. Neprošla jsem se v lodičkách překrásné a dokonalé super ženy, netuším, jak dosáhla své nablýskané domácnosti. Každá máme jiné podmínky, jiné výhody i záškodníky. Proto se snažme nesrovnávat. Je to moc těžké! Sama to moc neumím a popadají mě záchvaty, kdy chci mít napečeno, naklizeno, navařeno, odsportováno a být u toho vysmátá, protože to přeci zvládají i jiné ženy. Pojďme na to úplně jinak! Nehleďme tolik na to, co zvládají ostatní, ale važme si toho, co dokážeme my! Nic není samozřejmost a drobnost. Omyté nádobí je výborný počin hodný pochvaly. Čistá koupelna je radost, i když je o dekádu starší než sousedčina. Hadr na podlahu za nás nikdo z Instagramu nevezme, tak s chutí do toho. Chopte se toho nebo si zjednejte paní na úklid. To jsou řešení, která fungují, ne vzdechy nad obrazovkou. Žádné řešení není špatné, pokud je pro vás vyhovující.

BOHYNĚ! Mám pocit, že jsem dvě získala do rodiny. Cítím se vedle nich jako lenochod na neschopence, i když ony samy k tomu nikdy nezavdaly příčinu. Mám je moc ráda, jsou mi inspirací, ale ve slabších chvilkách si zoufám. Nemám na ně. Učím se ale nadhledu a klidu. Ony se také nestaly královnami domovů přes noc a během návštěv samozřejmě nevidím, že i takové dámy určitě občas sedí na gauči, občas se jim něco nepodaří a umí se i trochu vztekat. Určitě! Snažím se vidět to, jak ke svým nedokonalostem přistupují a inspirovat se. ,,Bohyně" totiž u vynikajícího zákusku dokáže se smíchem přiznat, že záměr byl úplně jiný a díky své nepozornosti musela improvizovat, nebo dokonce desert dopadnul až na druhý pokus. Přiznat si chybu, zasmát se a jít dál, to je recept, který si zapíšu raději než ten na dort. Takhle se chyby napravují a my se zlepšujeme. Neměla si u vás návštěva kam pověsit kabát? Trapas! To už ale nevrátíte. Pro příště ale víte, že už stejnou chybu opakovat nebudete. 

MARATON! Nenechte se vykolejit úklidovými matadory a držte se svého tempa a svých možností. Běžec začátečník se taky hned nevydá na maratónskou trať, ale pokorně polyká své první kilometry. A věřte, raduje se z každého! Pojďme se taky radovat z každého vysátého koberce, každého zameteného drobku a utřeného stolu. Každým sebemenším počinem se totiž o kousek přibližujete k cíli. Trénujte, buďte trpěliví a věřte si. Jednou ten maraton zdoláte!

INSPIRACE NEBO KOPÍRKA? Nebudu dlouho kroužit kolem horké kaše. Kopírka nefunguje. I proto se nepokouším kurzistkám vštěpovat jeden univerzální návod na to,  jak uklízet. Nevymýšlím ani další unikátní světovou metodu úklidu. Pečlivě hledám úplný základ úklidu, který by mohl fungovat (téměř) všude a snažím se pomáhat vymýšlet individuální řešení, která pomohou přesně tam, kde mají. Když se ptáte na čistící prostředky, vždycky píšu: ,,Mně funguje toto..." Znamená to, že sice věřím, že i vám tento čistič může zabrat, ale jistotu vám slíbit nemůžu.  Když čerpáte inspiraci, nezapomínejte zapnout hlavu a popřemýšlet, jak daný systém, metoda, prostředek... může posloužit u vás. U Bláži může být úchvatný, ale u vás třeba nadělá víc škody, než užitku.

Proto dnes radím. Zapnout hlavy, úsměv na tvář a s radostí se pusťte do prvního krůčku VAŠEHO maratonu. Držím pěsti!

vaše Veronika