Z bláta do louže

13.11.2022

Letošní podzim nám zatím nepřinesl mnoho dnů, kdy má člověk chuť zůstat v posteli a vůbec nekoukat ven, protože prší, fouká, je zima a ani psa by nevyhnal. Díky za to! Pojďme se ale ponořit do louží a bláta, které si umíme sami způsobit často dobrým úmyslem. Chceme uklidit, ale vezmeme to ze špatného konce a natropíme víc škody než užitku.

Co je mokré, to je čisté. I bez vojny tohle pořekadlo znám, ale musím vás varovat. Není to pravda. Když na něco chrstnete kýbl vody, bude to mokré, ne omyté. Navíc spousta materiálů příliš mnoho vody nemá rádo. Ždímání někdo nevymyslel jen pro srandu králíkům. Zvlášť na podzim a v zimě je důkladné ždímání potřeba. V létě domů pustíte vzduch a podlahy schnou skoro samy, na podzim tento trik moc nefunguje. 

Last minute okna.  Chcete Ježíška uvítat dokonale nablýskanými okny? Bacha na to! Jakmile začne mrznout, nezkoušejte zachránit to, co jste nestihli dokud bylo nad nulou. Věřte mi, okna v mrazu neomyjete, i kdybyste byli sebevětší otužilci. Taky bych se asi dokázala hecnout, nabalit se a pustit se do mytí, to zase jo, ale ten výsledek! Okna budou vypadat hůř než před zásahem. Budete po nich totiž rozmazávat namrzlou kašičku z vody a čisticích prostředků. Leštění můžete předem vzdát.

Všechno, nebo nic! To je taky pravidlo, které nám k uklizenější domácnosti moc nepomůže. A trápí se jím hlavně perfekcionisté. Nestačí jim uklidit třeba jen kuchyňskou linku. Mají pocit, že když už, tak už, jinak to nemá cenu. A když není dostatek času na dokonalý úklid, radši se nepustí do ničeho. Nepořádek se hromadí, místo aby po částech ubýval.

Hurááá! Ano, někdy se to vydaří. Vrhneme se do úklidu po hlavě a uklidíme celý dům. Pak se ale taky často stane, že se nám na úklid nechce dlouho ani pomyslet. Není divu, po velké akci má člověk chuť na velký odpočinek. A výsledek je zase hromadící se nepořádek. Mám ráda spontánní uklízení. Je skvělé, když člověka políbí múza a vrhne se do úklidu s chutí. Zkuste se ale udržet trochu na uzdě a nechte se nějakou energii taky na údržbu pořádku do dalších dnů.

Předávkování. Jsem živoucím důkazem toho, že předávkovat se úklidem nelze. Co ale jde přehnat a natropit tak pěknou paseku, je dávkování čisticích prostředků. Myslíme to skoro dobře. Trochu tam přidám, ať je to čisté a voňavé. Obvykle to ale skončí podobně jako v pohádce Hrnečku vař. Vyrobíte spousty a spousty pěny a její smývání stojí hromadu času a mnoho litrů vody. Držte se doporučeného dávkování. Skrblík Veronika má ozkoušeno, že velmi často stačí i menší dávka, než je psáno v tabulkách.

Udělat si to pěkný! Je podzim, tak domů napráskáme dýně a bude to nádhera! Co na tom, že leží v závějích prachu! Tak tudy ne, prosím. Rozdělte svůj vzácný čas spravedlivě mezi zdobení a úklid. Jinak harmonické prostředí nevyčarujete. Nazdobená špína nevypadá pěkně. Uznávám ale i to, že ani sterilita není to pravé ořechové. Najděte si svou vlastní rovnováhu mezi dýněmi na hnoji a operačním sálem.

Co oči nevidí...A jsme zase u mého oblíbeného schovávání nepořádku. Obvykle ho rychle někam ukryjete před návštěvou, ale nakonec ukryt zůstane a na schovávanou si hrajete sami se sebou. A to vůči vám není ani trochu fér. Nespěchejte a postupně najděte místa všemu, co máte. Nesmírně se vám uleví! 

Čichám, čichám člověčinu! Sama mám vůně doma moc ráda. Jen musíme dát pozor, abychom to nepřehnali. V každé místnosti jiná, výrazná, vůně, prádlo plné aviváže a k tomu ještě vonná svíčka, osvěžovač vzduchu na wc a člověku se až zamotá hlava. Taky nedoporučuji používat vůně jako krytí. Udržujte wc v čistotě, pravidelně vynášejte odpadky, větrejte, perte bytové textilie a uvidíte, že bude stačit méně vonítek.

A nemyslete, spoustu těchto chyb jsem si vyzkoušela na vlastní kůži! Rozhodně nejsem dokonalá.

vaše Veronika