Zapadnete do škatulek?

24.10.2021

Dokážete o sobě a své domácnosti říct, že patříte k nějakému stylu? ,,Ahoj, já jsem Veronika, mám scandi domácnost a uklízím výhradně podle KonMari." To je přesně věta, kterou asi nikdy nebudu schopná říct. A jsem za to čím dál víc ráda.

V jakém stylu máte dům? Umíte pojmenovat, kam by zapadl váš styl? Já o sobě můžu říct, že se mi líbí čistý severský styl, inspiruje mě, ale nedržím se ho za každou cenu. Stále u mě přetrvává i obdiv k venkovskému a provance stylu, jehož prvky u nás taky můžete objevit. Jasně, bez levandule bych to nebyla já a otlučený plecháček, i když je porcelánový a patinovaný, na čaj jsem si zamilovala. Poslední dobou mě oslovuje i boho styl, který mi připadá ležérní a útulný. Jak z toho ven? Jak to pojmenovat? Budu tomu koktejlu říkat u Čechů doma. Designéři by si možná škubali vlasy, ale já jsem spokojená a doma je mi dobře.

Savo nebo bio žena? Celkově se vyhýbám extrémům. Neodsuzuji ani jeden přístup, ale sama nepatřím ani k jednomu z těchto odlišných táborů. Savo používám v práci tam, kde si to zákazníci výslovně přejí a na toaletách společných pro více lidí. Moje domácnost Savo nepoznala. Ve starém domě bylo mým pomocníkem, ale po přestěhování do nového jsem si řekla, že je vše nové, čisté, tak budu důsledná v údržbě čistoty a agresivním prostředkům se spíš vyhnu. RinGO (můj oblíbený octový čistič) mi připadá dostatečně antibakteriální. Nedržím se ale 100% ani přírodních čističů, to přiznávám. Třeba jedlá soda mě nenadchla a vůbec mi nevoní. Používám stále klasický prací prášek, běžný Jar, občas tekutý písek Cif. Z druhého břehu ale nedám dopustit na Frosch a Chistee. Myslím, že je to zlatá střední cesta.

Zorganizováno! Zásadou číslo jedna je pro mě jednoduché pravidlo. Vše má svoje místo. Na tom si hodně zakládám. Proč to u nás ale nevypadá jako na mnohých fotkách na Instagramu? Krásné boxy, košíky, krabičky a organizéry, všechno barevně sladěné. Buď dělám někde zásadní chybu, nebo jsem prostě atyp! Neumím nakoupit boxy do lednice a popsat je JOGURTY, SÝRY, OVOCE,... Co když koupím víc jogurtů, než se mi vejde do škatulky, ale jablko ani jedno? Jak tohle řešit? A podobně se u mě mění spousta věcí, přesunuji, vyhazuji, přikupuji... Proto dám často přednost papírové krabici zdarma, která sice není fotogenická, ale když mi přestane vyhovovat, bez výčitek ji vyhodím. Bez legrace, jak to děláte vy, které máte všechno v krásných (a často nelaciných) boxech? Skladujete někde  aktuálně se nehodící a dokupujete další a další? Opravdu mě to zajímá, protože bych klidně i zkrášlovala, ale tohle je pro mě nepřekonatelný otazník. 

Úklid podle... Tady bych snad měla mít jasno, že jo? A vidíte, vůbec ne! Moc ráda čtu knihy o uklízení. I téma domova můj uklízecí repertoár umí rozšířit. Ráda čerpám inspiraci, ale nikdy jsem se žádného stylu nedokázala chytit úplně. Fly lady má spoustu chytrých nápadů, ale třeba velký úklid v pondělí je pro mě, a předpokládám i další spoustu pracujících, utopie. Marie Kondo mě velmi oslovila, myslím, že její metoda je hodně nedoceněná a je chápána jen jako vyhazování a vertikální skládání. A to podle mě není. Navíc zrovna skládání ,,na stojáka" mě neuchvátilo. Možná si šlapu po štěstí a nevydělám hromady peněz, ale univerzální metodu na úklid ode mě nečekejte. Moc ráda nahlédnu na konkrétní situaci a poradím, ale každému trochu jinak, individuálně. A z toho revoluční metodu nevykřešu, i když prazáklad je všude stejný. 

Dál s vámi budu moc ráda sdílet svoje postřehy a zkušenosti a radovat se z toho, když někomu pomůžou.

vaše Veronika