Záškodnící

23.02.2019

Nebudeme mluvit o nepořádnících v našich domácnostech, ať už jde o děti, partnery či zvířata. Co jiného nám tedy brání v tom, abychom měli čisto a uklizeno? Musíme si přiznat, že nejčastěji my sami.

Velký podíl na neúspěchu má náš přístup k úklidu jako k protivné povinnosti. Nelíbí se Vám, když máte doma uklizeno? Věřím, že líbí. Už těšení se na pěkný stav domova po úklidu by mělo být motivací a zpříjemnění celého procesu. ;-) Při práci se těšte na výsledek a uvidíte, jak Vám půjde od ruky!

Já úklid beru jako péči a službu pro dům, který nám stále poskytuje tolik luxusu. Péčí o všechny naše věci jim oplácíme to, jak nám dobře slouží. Je otravné mýt nádobí? A byl by nedělní oběd stejně lahodný a příjemný, kdybychom ho spořádali z papírových tácků? Nesnášíte mytí toalety? A chodit na dvorek na suchý záchod by se Vám líbilo? Úklidem projevujeme vděčnost za všechny tyto vymoženosti.

Nerada poslouchám stížnosti na nepořádné ,,spolubydlící". Ano, děti roznosí hračky úplně všude, drobí, opatlají i neopatlatelné a ještě si u toho stihnou zacintat čisté oblečení. Pánové (vím, že ne všichni!) doma rozhazují svršky jako Večerníček své pohádkové listy, nemyjí nádobí, kolikrát ho po sobě ani neodnesou! a nesklápí prkýnko. Zvířata schválně pouští chlupy a peří, se škodolibou radostí zaťapou čistou podlahu a po napití si nikdy neutírají tlamu do připraveného servítku! Ale uklizeno chceme mít především my, tak se k tomu postavme čelem a pojďme příkladem! Veřte, že lidští parťáci si toho všimnou a docela často se nechají strhnout. Ještě častěji alespoň omezí výrobu nepořádku. Nekřičme na ně, ale s úsměvem je naučme, že věci mají svá místa a je moc fajn je tam vždy najít. Není to vždy snadné, ale za pokus to stojí.

Dost nám také překáží dvě téměř protikladné vlastnosti. Jsou to nedůslednost a puntičkářství. Většinou obojí najednou.

Je jasné, že rutiny nejde dodržovat vždy na 100%. Pokud s nimi ale teprve začínáte, doporučuji důslednost! Dokud je nemáte vžité a neděláte je bez velkého přemlouvání se, vynechání hrozí návratem do starých kolejí. Později, když už nad rutinami ani nepřemýšlíte,  Vás drobné vynechání nerozhodí. Být důsledný je těžké v začátcích, ale později se Vám to mnohonásobně vrátí.

Překvapivě u puntičkářů je velké nebezpečí, že se na úklid vykašlou. Když nemají čas nebo sílu udělat to celé a dokonale, neudělají raději nic. A přitom se každý malý pokrok počítá. Proč neporovnat jednu skříňku a radovat se i z dílčího úspěchu, když nejde uklidit zrovna všechno? Navíc, těmito postupnými kroky dojdete k cíli mnohem jistěji než jednou hurá akcí.

Pokud máte pocit, že to sami nemůžete zvládnout, ale uklizeno mít chcete, máte ještě poslední možnost se na facebooku připojit k našemu kurzu. Sejdeme se tam všechny (všichni?) se stejným cílem a společně se k němu s radostí dopracujeme. Začínáme 1. března a hlásit se mi můžete na facebookových stránkách Uklízejte s grácií nebo na mailu uklizejtesgracii@gmail.com.

Kdy jindy začít, než právě teď?!!

Těším se na Vás

                             Veronika