Zásobování

10.07.2022

Kolik mít v zásobě mouky, cukru, toaletního papíru, rezervního spodního prádla? Jestli čekáte odpovědi v číslech, dnešní článek pro vás bude zklamáním. Jestli si ale chcete udělat jasno ve svých zásobách, čtěte s chutí dál. Zamýšlela jsem se totiž, kolik je moc a co je málo a přišla jsem na pár nápadů, jak udržet zásoby pod kontrolou. Sama jsem dost minimalistka a náš domek není nafukovací, ale snažila jsem se myslet i na ty, kteří potřebují nebo chtějí mít větší zásoby.

Výhody a nevýhody Jste-li na tom podobně jako já, dáte mi určitě za pravdu, že se zásobami máte doma málo starostí. Vše se vejde na svá místa, nic nepřetéká a máte o všem přehled. Ale všechno není samozřejmě jenom růžové. S malými zásobami se snadněji stane, že něco dojde. U nás může být potíž i nečekaná návštěva. Peču sice skoro každý týden, ale když se napečené sní, míváme v zásobě jen čokoládu. Sušenky a různé křupky u nás moc často nenajdete a kvůli náhodným návštěvám je nenakupuji. Nechci totiž kvůli nim jíst něco, co bych si obvykle sama nedala, jen kvůli tomu, aby se to nezkazilo. Když jsme s hosty domluvení, tyhle nezdravosti ve zdravé míře koupím a návštěvě i pomůžu s konzumací. Větší zásoby můžou být nekomplikované v domácnostech s dostatečným prostorem a někým, kdo je schopen udržet v pořádku větší množství věcí. Pojďme se podívat na různé kategorie zásob.

Jídlo je velkou zásobovací výzvou. A jako ve všech kategoriích bude množství velmi individuální. Jste-li velká rodina velkých jedlíků, potřebujete mít zásoby poměrně rozsáhlé. Jste-li single muž, který si ale doma rád vaří, i u vás nějaké zásoby ingrediencí budou. Single žena, která si dopřává krabičkovou stravu (dietu) zase nepotřebuje skladovat kila mouky a droždí. Záleží taky na dostupnosti obchodů. Zkuste si odpovědět na tyto otázky: Jak často chci chodit nakupovat? Jaká jídla doma nejčastěji jíme? Jaká a z čeho vaříme? Kolik máme prostoru na zásobu potravin? Díky tomuto zamyšlení si celkem snadno uvědomíte, kolik čeho potřebujete. A ještě jeden tip, jak si udržet přehled a pořádek v potravinách. Pokuste se být důslední a pečliví v hlídání otevřených balení. Mně se jako ideální osvědčuje oddělit celá balení a výrobky už načaté. Nestane se mi tak, že bych měla tři otevřené cukry, pět polovičních balíčků těstovin a zároveň nakoupená další balení do zásoby. Předejdete vysypávání otevřených sáčků do skříněk a šuplíků a taky nebudete plýtvat jídlem. Jednoduše spotřebujete a teprve potom otevřete další.

Kosmetika a čistící prostředky umí taky způsobit hezký chaos. A zbytečně velké zásoby nás můžou vyjít i docela draho, pokud je nestihneme spotřebovat, než projdou. Stanovte si zase, jak často chcete chodit toto zboží nakupovat a přizpůsobte množství tak, aby vám vydrželo do příští návštěvy obchodu. Čistící prostředky a pomocníky nakupuji pravidelně jednou měsíčně a už mám v oku, kolik čeho na měsíc potřebuji. Většinu kosmetiky kupuji na Borůvkovém kopečku a zásoby si moc netvořím, nakupuji chvilku před tím, než mi některé nezbytnosti začnou docházet. Krásným českým nešvarem jsou obří zásoby toaletního papíru. I tady jsem se naučila chladnokrevně kalkulovat a kupuji zásobu zhruba na měsíc. S úplavicí tedy nepočítám, ale v případě velkého průšvihu spoléhám na to, že budu schopná pár roliček sehnat i mimo plánovanou návštěvu drogerie.

Oblečení Letos jsem si uvědomila, že i oblečení máme ,,do zásoby". Kolikatery ponožky potřebuje jeden člověk? Já spotřebuji i troje ponožky za den, ale taky asi dvakrát do týdne peru. A tomu je přizpůsoben počet fuseklí ( i dalšího spodního prádla) v mém košíku. Vášniví cestovatelé, kteří odjíždí i na několik týdnů budou potřebovat oblečení mnohem víc než já, zápecník. 

Zdá se vám zásobování jako hotová vědecká disciplína? Úplně jednoduché to není, ale stačí trochu pozorněji sledovat životní styl a potřeby své rodiny a dá se to vychytat tak, že věci ve vašem domově správně kolují, nechybí ani nepřebývají.

vaše Veronika