Zázračný úklid X Uklízejte s grácií

26.04.2020

Původně jsem neměla v plánu této ikonické a profláknuté knížce věnovat celý článek, ale nedávno jsem četla, jak pojala Marii Kondo redaktorka známého časopisu a překvapilo mě, jak moc odlišně jsme si tuto metodu vyložily. Dnes tedy o tom, jak si KonMari vysvětluji já a co jsem si z knížky odnesla.

  • Jiný vztah k věcem. Začala jsem se na předměty dívat s větší úctou. Každá věc, kterou máme, nám slouží, zjednodušuje nebo zpříjemňuje život, a tak si zaslouží péči a vděk. Naopak se snadněji zbavuji věcí, které svůj účel už neplní.
  • Nákupy. Naučila jsem se jinak přemýšlet už při nákupu. Abych si něco zamilovala a s radostí se o to starala, snažím se, aby věc nejen fungovala podle mých představ, ale aby se mi i líbila. I pomůcky do kuchyně můžou být praktické a zároveň hezké.
  • Kreativita. Při třídění jsem narazila třeba na hrnky, které mám moc ráda, a právě proto je nepoužívám. Abych je nerozbila, nepoškozovala stálým mytím ... Mrzelo by mě, kdybych si rozkřápla hrníček od babičky,  ale když byl jen uložený ve skříňce, mnoho radosti nenadělal. Naštěstí jsem takových srdcových hrnků neměla moc, a tak jsem pro ně našla alternativní využití. Třeba tužkám a vatovým tyčinkám to v nich docela sluší.
  • Nežijeme v holobytě. Nevyložila jsem si metodu KonMari jako výzvu ,,Vyhoď všechno". Myslím, že Marie Kondo se nás snaží naučit spíš opaku. Ponechávání si věcí, které v nás vyvolávají radost. S klidným svědomím dál vlastním pár stovek knih, protože mě těší a líbí se mi. Ani nemám pocit, že by to bylo v rozporu s radami KonMari.

Úplně ve všem mi ale Zázračný úklid nesedl.

  • Skládání. Stále se držím svých komínků, i když vertikální skládání je velmi trendy.
  • Všechno na jednu hromadu. Já bych se z pohledu na horu oblečení, bot, knih, dokumentů, ... asi zhroutila. Spíš by mě to demotivovalo, než povzbudilo k roztřídění a pěknému uložení.
  • Úklid na jeden zátah. Jsem si jistá, že to je skutečně účinné a často i nutné. Já se do této akce ale nehrnu hned ze dvou důvodů. Uklízení mě baví a užívám si ho. Proto ho nepotřebuji mít jednou pro vždy z krku. Asi jsem se nedostala do takového stavu, abych si řekla ,,Dost, v takovém binci už nemůžu žít!" Teprve to by mě asi donutilo k tak velkému zásahu.

A jak jste si přebrali rady od slavné japonské úklidové guru Vy, Inspirovala Vás k něčemu? Jestli patříte k menšině, která Zázračný úklid ještě nečetla, napravte to! Stojí to za to!

Vaše Veronika