Zdroje, vzory a inspirace

09.05.2021

Snažím se být originální a svá, nikde nekopírovat a ,,nekrást", ale témata úklid, domácnost a domov mě baví tak, že si o nich často i čtu. Jaké myšlenky a autoři mě ovlivnili a ovlivňují? Mnozí, které dnes zmíním, nebudou na blogu poprvé, ale chtěla jsem je mít všechny v jednom článku.

Tady jsou: 

Betty MacDonaldová mě provází už od dětství. Určitě Vás nepřekvapí, že moje oblíbená kapitola v Paní Láryfáry byla o léčení nemoci zvané bordelína. Hltala jsem řádky o uklízení pořád znova a znova. V dospělosti si už neužívám roztomilou kouzelnici, ale knížky této autorky čtu a poslouchám moc ráda. Od Betty MacDonaldové se učím brát i ,,tragédie" s nadhledem a humorem. Její samozřejmý a v mnohém statečný přístup k práci v domácnosti (i na statku) mě motivuje a zlepšuje mi náladu.

Marie Kondo je u mě na blogu skoro jako doma. Nemůžu říct, že bych se s její metodou úplně ztotožnila, ale dala mi mnoho. Pochopila jsem, jak hezké je žít obklopena pořádkem a věcmi, které mám ráda. Mnohem víc přemýšlím, co za ,,blbost" si zase pustím domů a je pravda, že často z nákupu sejde. Zjistím, že to není to pravé ořechové, že nemám úložný prostor nebo využití a ušetřím se pozdějšího zbavování se další zbytečnosti.

Uklizeno jednou pro vždy je knížka, se kterou v některých pasážích nemůžu souhlasit, ale v mnoha nápadech a tipech se shoduji s její autorkou. Po této knížce sahám vždy, když potřebuji nakopnout k většímu úklidu. Kapitola o koupelně mi při prvním přečtení málem vyrazila dech. Podepsala bych ji slovo od slova!

Zamilujte si svůj domov. Ano, jsou tu zase! Sestry Míša a Markéta v mnohém pozměnily můj přístup k péči o domácnost. Proto v dnešním výčtu nesmí chybět. Uklízela jsem vždycky ráda, ale díky nim si svůj domov užívám i v jiných oblastech a z otravných povinností si umím udělat příjemný zážitek. A to je k nezaplacení!

Madame Chic už ode mě taky znáte. Revolucí pro mou domácnost je její styl skládání ručníků. Z toho jsem na větvi už několik měsíců a div nestojím u sušičky a nepopoháním ji, abych už se mohla pustit do skládání. Knížky mě ale taky donutily zamyslet se nad tím, jak se jako paní domu prezentuji já. Řeknu vám, byla to bída, ale postupně se učím hezky stolovat, nenosit odrbané oblečení se slovy ,,na doma dobrý", používám parfém a líčím se i ve dnech, kdy mě nikdo nevidí... A baví mě to! 

Abych nekřivdila mužům. I ti ovlivňují můj styl tvoření domova. Dnes vám představím dva. Pan Čech ještě nic nepublikoval a jednou o něm napíšu celý pochvalný článek.

Meik Wiking, autor krásné knihy Hygge, mě přesvědčil, že hygge opravdu není jen designový trend. Je to hotová životní filozofie, která je mi moc milá. Uvědomila jsem si, že DOMA není jen materiální zázemí, ale celá atmosféra. Nejde jen o krásu, ale i ,,pohodu", která z celého našeho domova sálá a ,,nutí" nás žít v dobrém rozmaru a hřejivém pocitu, že máme svůj bezpečný přístav.

Karla Čapka samozřejmě představovat nemusím, ale mě překvapilo, jak krásně umí muž psát o věcech kolem nás. Přečtěte si stejnojmennou knížku ( Věci kolem nás). Vyjadřuje úplně všechno. Uvědomila jsem si, jak není nic samozřejmé a zadarmo a taky to, že téma domova není jen současným hitem. Knížka je pro mě pohlazením po duši.

Objev Ameriky! Nejde o název knihy, ale o to, jak jsem před lety objevila zázrak! O mém stylu čištění trouby píšu taky několikrát do týdne, ale chci, aby tenhle fígl znalo co nejvíce lidí a nemuseli se drbat s připečenou špínou. A víte, kde jsem k tomu triku přišla já? Bohužel není dílem mého geniálního mozku, ale nalezla jsem ho v NÁVODU K POUŽITÍ naší elektrické trouby! Jako autorka tohoto báječného nápadu jsem občas označována jen proto, že nikdo nečte návody :-)

Máte taky knížky, které vám obohacují život?

Vaše Veronika