Zimní radovánky

06.12.2020

Už mnohokrát jsem psala, že zima není moje oblíbené období. Nízké teploty a málo světla mi berou energii i náladu. Pobyt venku se snažím omezovat na nejnutnější vyřádění psů a už se zase hrnu do tepla. I proto mám v zimě (myšleno po předvánočním pracovním maratonu) trochu víc času na domácnost. Obvykle doháním resty, které se mi nasbíraly během zbytku roku. Prací si trochu zlepším náladu a na jaře pak nemám pocit, že jsem zimní čas úplně promarnila. Chcete taky zahnat chmury? Přečtěte si, co všechno můžete doma vylepšit.

Papíry - Domácí papírování umí pěkně postrašit. Když ho ale jednou dostanete pod kontrolu a nastolíte řád, stane se z něj hračka. Zimní podvečer je na posezení nad hodnotnou literaturou jako stvořený. Zbavte se všech faktur a záručních listů, které už Vám nejsou k ničemu. U nás dobře funguje systém dvou plastových obálek. Do jedné patří faktury, do druhé klasické účtenky. Potom stačí občas zkontrolovat, jestli nějaký doklad není starší dvou let nebo danou věc už třeba ani nemáte. Zůstává tak jen pár kousků. Spousta papírů se dnes už ani tisknout nemusí a máme je pohodlně v elektronické verzi. Proto myslím, že první zimní hra není vůbec složitá.

Zašívárny - Uhodli jste, nemám extra místnost k vykonávání ručních prací. Na přišití knoflíku dvakrát ročně mi stačí kapesní šitíčko a ,,spíchnu" to kdekoli. Zašívárny jsou různé komory, šatny, půdičky, skládky, technické místnosti...A tam nám nepořádek pěkně bují. I já jsem schopná tam věci odkládat s tím, že POTOM jim najdu místo. Brrr! A POTOM nastává právě v zimě. Žádné výmluvy, proberme se trochu svými poklady, umístěme je na vhodná místa a přebytečných věcí se zbavme. Uznávám, není to žádná velká zábava, ale ten pocit po úklidu je pro mě hotové pohlazení po duši.

Srdce domova - nejsem vzorná kuchařka, ale kuchyň je i pro mě velmi důležitou součástí domácnosti. Když v ní vládne chaos, rozhodně nemám do vaření větší chuť. Když ale vše omyju, zorganizuji a zbavím se zbytečností, najednou cítím, jak kuchyň tepe jasnějším tónem a práce v ní pro mě není tak otravná. Dlouho jsem bojovala s ,,plastovým peklem".(Díky kurzistkám za geniální název.) Zjistila jsem ale, že válka se dá vyhrát pouze masovou likvidací nepřítele. Vyhodila jsem mnoho plastových dóziček, krabiček, mističek a jiných vychytávek a nic se nestalo. Některé jsem nahradila nádobami z lepších materiálů, jiné nepostrádám vůbec. Zbytek pekla je celkem zvladatelný a udržitelný.

Dekorace - Až dozní ozvěna Ježíškova zvonečku a přijde čas na odstrojení stromku a uklizení vánoční výzdoby, dejte si letos tu práci a proberte rovnou všechny dekorace, které máte. Vánoční uložte a popište tak, abyste za rok nemuseli volat kriminální ústřednu k pátrání po nich, ostatní si poctivě prohlédněte a zhodnoťte, jestli opravdu Váš domov zdobí a přináší do něj radost. A ať bude venku jakkoli pošmourno, sami ucítíte, jak se u Vás doma vzduch osvěží.

Pustíte se do toho nebo si raději zahrajete na medvěda?

Vaše Veronika

PS. Já momentálně hlasuji pro medvěda, ale po Vánocích se proberu a s chutí se do všeho pustím, slibuju!