Zjednodušujeme

22.07.2023

V poslední epizodě podcastu Uklízejte s grácií jsem povídala o tom, jak si zjednodušuji uklízení. Slíbila jsem vám, že celý díl shrnu i ve článku. Zjednodušování není nikdy dost, proto se pohodlně usaďte a přečtěte si, jak na to vyzrávám já.

  • Letos žiju minimalismem a minimalizováním. Tuším, že se na této vlně povezu ještě hodně dlouho. Ohromně mi totiž vyhovuje, že doma nejsme zavaleni hromadami věcí. Nepotřebných věcí. Nikdy jsem nebyla vyloženě sysel a už spoustu let nemám problém se věcí zbavovat. Velkým nakopnutím byl v tomhle směru ,,náš" požár. Se zbavováním mi pomohl velmi výrazně. Je pravda, že jsem potom chvilku měla pocit, jak jsem ochuzená, obraná o jakési jistoty a měla jsem pocit, že bych si věcí měla ,,víc vážit". Je ale skladování harampadí vyjádřením úcty a vděčnosti ke svému majetku? Nemyslím si. Vděčnost vyjadřujeme péčí. A perfektní servis nemůžeme poskytnout milionům serepetiček. Mít málo je tak jednoduché! Ať jste v jakékoli fázi zbavování nebo ponechávání si věcí, můžete jednoduše nehromadit dál. Přemýšlet nad čímkoli, co si domů chcete pořídit, ať to stojí kolik chce. Vždy mějte předem promyšleno, kam nový předmět uložíte. Dřív nic nekupujte! Chcete si zkusit, jak jednoduchý je úklid nezahlceného domova? Skliďte třeba půlku dekorací. Dejte je do krabice a uvidíte, jak jednoduché bude otírání prachu. Možná už nebudete chtít dekorace ani vracet zpět. Nemějte rozdělaných X šamponů, sprchových gelů, mýdel... najednou. Pokud je pokládáte na vanu, zjednodušíte si její mytí. A úplně nejlepší (nejjednodušší) je, když na vaně není nic. Mytí je hračka.
  • S péčí o věci a jednoduchým úklidem souvisí jedno z nejzásadnějších pravidel uspořádaného a pohodového domova. VĚCI JSOU NA SVÝCH MÍSTECH! Trocha úsilí při hledání těch správných míst pro jednotlivé předměty se vám stokrát vrátí. Snadno se naučíte věci na místo vracet a údržba pořádku se zjednoduší snad o 90%. 
  • Věnujte trochu času i plánování a vytváření svého systému úklidu. Když nebudete po domě lítat jako splašená Saxana, budete nejen víc v klidu, ale úklid zvládnete mnohem snáz.
  • Špína, která nepřischne a nezažere se, se myje mnohem líp. Proto si stanovte svůj rytmus uklízení. Vytížená místa omývejte co nejčastěji. Nemusí to být dokonalé drhnutí. Každé otření se počítá a pomůže. Jednoduchý příklad je nádobí. Omýt po sobě ráno hrnek od kávy a misku od kaše? To je chvilka! Nechat nádobí zasychat a hromadit tři dny? To si můžete na pomoc volat všechny svaté a stejně to bude otravná a nemilá práce.
  • Chtěla bych omýt koupelnu. Musím ale pro čistič zaběhnout o patro výš. chce se mi? Nechce! I když to není úplně minimalisticky laděná rada, funguje mi. Mít čističe při ruce tam, kde je používám. A plýtvání to není. I když mám dva wc gely, oba využívám a přesně vím, kde se který nachází. Přesně taky vím, že nikde jinde další nemám. Tekutý písek mám jeden v kuchyni, jeden v koupelně. Používám oba a neběhám patra navíc. 
  • Neopičme se a nepodléhejme příliš reklamám. Úklidové pomocníky i čističe používejte přesně takové, které vám vyhovují. Ať je pro vás jejich používání radost a zjednodušení úklidu. Vybírejte pečlivě a přemýšlejte, co je pro vás priorita, výhoda, bonus, nutnost. Jak vypadá vaše domácnost? Jaké v ní jsou materiály a vybavení, o které se potřebujete postarat? Kolik vás doma je? Kolik z toho jsou zvířata? Jak patlavé jsou děti a partner? Na tom všem při výběru záleží.
  • Zásadní bod na závěr. Uklízejte s chutí a radostí. Nezošklivujte si práci předem. Vždyť je to krásné! Děláte svůj domov lepším místem! Už jen to, jak k úklidu přistoupíte, obrovsky ovlivní to, jak vám práce půjde od ruky. Když si ( i trochu křečovitě a neupřímně) řeknete (vsugerujete), jak to bude fajn, jak si protáhnete záda a provoníte dům, půjde vám to jako po másle. Když nafouknete pusu a pomyslíte si něco o zbytečné dřině, budete funět jako stoletá rezavá lokomotiva, budete protivná sobě i okolí a úklid vás bude stát mnohem víc sil i času. Zkuste to!
  • A co mě zaujalo z vašich tipů? Jeden, který jsem už někde určitě zmiňovala, ale nepřišlo mi to jako něco neobvyklého a objevného. Vysávejte si plochy před otíráním prachu. To je opravdové zjednodušení. Hlavně tam, kde se hodně práší nebo i v domácnostech s mnoha květinami, kde každou chvilku upadne nějaký lísteček nebo i  hlína.  Trocha samochvály na úplný konec. Poslouchejte k úklidu můj podcast. Prý to opravdu pomáhá a nakopává. DĚKUJI! 

vaše Veronika