Změny

16.08.2020

Mám ráda své rituály, rutiny, řád a pořádek. Každá změna, i ta k lepšímu, je pro mě náročná. Dřív jsem se změnám snažila bránit. Marně. A proto se teď učím je zvládat. Pokud možno s grácií. Jistě jste si už stačili všimnout, že ráda píšu a dlouho jsem si psala i úklidové manuály. Toužila jsem, aby se mi povedl vypracovat takový, který bude fungovat pořád. Už, už jsem měla pocit, že to klaplo a přišla změna práce a s ní i nový časový rozvrh. Manuál jsem musela přepisovat. Nový sešit a psaní byly snad jediné radosti ze změny. Domácnost nefungovala tak hladce a v zajetých kolejích a já jsem z toho byla rozhozená a protivná. Jsem taková konzerva, že jsem se i ze stěhování do našeho vymodleného domu radovala jen pramálo. Trvalo mi dlouho, než jsem si konečně uvědomila, že takhle je to špatně a že si chci užívat každý den se vším, co nového přinese.

Velkou zkoušku jsem si připravila vstupem do světa živnostníků. Můj pracovní rozvrh ztratil pravidelnost, takže mi nezbývá nic jiného než improvizovat. Kupodivu už mě nebudí ze sna myšlenka, že můj týdenní úklid neprobíhá vždy ve stejný den. Někdy vyjde na středu, jindy na pátek. Stává se, že si jej musím i rozdělit. A hurá! Netrápí mě to, začínám si tu pestrost vychutnávat. Manuál momentálně nemám, řídím se svým pocitem ( prací v oboru již krásně vybroušeným :-) a často se snažím držet krok s mými kurzistkami.

V posledním týdnu mi přibyla další zkouška odolnosti vůči změnám. Štěně, které hlídáme švagrovi. Je to dokonale roztomilé stvoření, oproti našemu Faustovi v jejím věku odpočívá mnohem víc, ale i tak se náš rytmus pozměnil. A já si to užívám a hledám i poučení. Jak nezabřednout do nepořádku a přitom si najít čas na legraci s mrňavým tvorečkem, který potřebuje každou chvilku venčit, mazlit, hrát si, krmit? Jak vůbec zvládnout tyto větší změny bez ztráty (úklidové) kytičky?

Zlaté pravidlo VRACET VĚCI HNED NA SVÁ MÍSTA mi zachraňuje duševní zdraví neustále. A šetří čas. Nemusím nic dlouze hledat a ani uklízet po domě různé hromádky nepořádku.

Dodržuji svoje ZÁKLADNÍ RUTINY, abych se doma cítila dobře. Protože je mám opravdu zažrané pod kůží, nezaberou mnoho času a domácnost stále vypadá solidně. Máme ustláno, umyté nádobí i dřez, uklizenou linku, vysáto (denně) a čistou koupelnu i toalety.

NEPOUŠTÍM SE DO VELKÝCH AKCÍ, které bych v časové tísni nedokončila nebo odflákla. To by nebyla žádná radost a vznikl by tak spíš nepořádek a splín. Když člověk dlouhodobě nezanedbává údržbu pořádku, velký úklid počká na vhodnější chvíli.

NIC NETRVÁ VĚČNĚ. Tato slova mi vrací klid v perných dnech. Všechno si zase ,,sedne" a poplyne normálně. Miminka i štěňata vyrostou (my Frídu vrátíme) a sžijí se s naším režimem, v nové práci si také uděláme systém a najdeme si čas i na domácnost. Po každém stěhování přijde chvíle, kdy vybalíme poslední krabici a poslední věc uložíme na své místo.

Pokud teď také žijete v rychlíku a vše je najednou jinak, vydržte, nevzdávejte to a hledejte na všem to dobré.

Vaše Veronika