Aby úklid chutnal

08.11.2020

Vím, že nás bláznů do úklidu není mnoho, ale věřte, že zlepšit vztah s touto prací si může každý. Stačí pár drobností. I přes všechna varování a skutečnost, že se uklízením živím, uklízím čím dál raději. Často si gruntování vyloženě vychutnávám. Díky čemu? Jak je to možné? Dala jsem pro Vás dohromady pár tipů, jak z uklízení udělat radostnou událost.

  • Neodkládejte! Čím déle na Vás práce čeká, tím menší elán do ní máte.  Tak třeba nádobí. Brr, nemám mytí nádobí vůbec v lásce, ale vím, že se samo neomyje. Proto ho myji už v průběhu vaření nebo co nejdřív po jídle. Výjimkou jsou jen neděle, kdy obědváme s dědečkem, povídáme si, dopřejeme si kávu a pohodu. V tu chvíli nádobí opravdu počká.
  • Načerpejte síly! Plánujete velký úklid? Nezanedbejte přípravu a v předvečer akce si dopřejte relaxaci. Třeba v podobě koupele. Ideálně se solí s hořčíkem. Věřte mi, že ta Vás spolehlivě ,,nakopne".
  • Zbořte mantinely! Dlouho jsem to neuměla. Měla jsem svůj rozpis a plán, který jsem MUSELA dodržet. Teď už konečně vím, že změna je život a improvizace může být naprosto báječná a zábavná. Když mám chuť vycídit koupelnu, nebráním se. Když mě popadne třídící a organizační mánie, škatulata se hýbou!
  • Hledejte inspiraci v knihách! Kdykoli si přečtu knížku o uklízení a domově, chce se mi běsnit :-) Marie Kondo nám doma pravidelně způsobuje průvan. Nejvíc mě ale ovlivnila a překvapila knížka Zamilujte si svůj domov ( celý článek o ní zde).  Přestože jsem uklízela ráda celý život, díky ,,holkám z Mámami" jsem své uklízení a zvelebování domova začala brát jako úžasný rituál. Jsem vděčná za každou drobnost, kterou můžu udělat, aby nám DOMA bylo lépe.
  • Dopřejte si luxus! Už jsem se několikrát zmiňovala o čistících prostředcích značky Chistee. Jsou trochu nad můj rozpočet, a tak si je šetřím na výjimečné chvíle. Sahám po nich ze dvou důvodů. Pokud si chci užít sváteční úklid s dokonalým a voňavým výsledkem, nebo se mi naopak do úklidu zrovna moc nechce. Fungují jako dobrá motivace. ,,Veru, dnes můžeš použít Chistee." To je jako výstřel ze startovní pistole.
  • Na plný pecky! Muzika je součástí mého života, a tak patří i k uklízení. Někdy potřebuji pořádné vypalovačky, jindy slaďáky a ráda si vychutnám i vážnou hudbu. Řídím se svou náladou i prací, kterou mám zrovna v plánu.

Čím si zpříjemňujete uklízení Vy? Napište mi, ráda se inspiruji.

Vaše Veronika