Čistící arzenál

16.02.2020

Protože dotazů a reakcí na čistící prostředky přibývá, pokusím se Vám dnes představit svou ověřenou výzbroj. Snažím se jít zlatou střední cestou. Nejsem 100% eko, ale nejhorším zabijákům se vyhýbám. Výjimky dělám v případech, kdy je chemická síla nevyhnutelná. Použiji ji na vydrhnutí a na údržbu se vracím k šetrnější variantě.

Celkem oříšek na čištění je KOUPELNA, pojďme jej spolu rozlousknout. Největším problémem je vodní kámen. Co je na něj nejlepší? Prevence! Každodenní rychlé otření a jste bez starostí. Vynikající je pro tento účel hadřík Vileda actifibre. Já sama ještě přidávám octový čistič, protože opláchnutí čistou vodou a vytření mi nestačí. Ocet mi dodá pocit čistoty a šetrné dezinfekce. V koupelně střídám Frosch octový čistič - namíchám si sama do rozprašovače, Frosch na koupelny s malinovým octem - tady je důležité dobře otřít. Na světlém povrchu může zanechat růžové skvrny. Sympatický je také Jelen octový čistič. V případě už velmi zanesených povrchů použiji jednorázově Pulirapid extra.

Podobný problém trápí i TOALETY. I zde je základem prevence. Pomocí rozprašovače bleskově čistím ob den a nikde se nic nezanáší. V rozpašovači si míchám univerzální čistič a trochu Ringa. Občas mísu vydrbu tekutým pískem Cif a pro pocit vyhubení bakterií i koncentrovaným Ringem v rozprašovači. Pokud objevím nános kamene, vyvařím Ringem konvici, nechám trochu vychladnout, aby mísa nepraskla a teplé vliji do wc. Nechám působit a kámen potom odstraním mechanicky. Třeba plastovou škrabkou. Rozhodně nepoužívejte nic kovového! Jednou nebo dvakrát týdně používám i wc čistič. Mám ráda Frosch, Real green clean a Euronu. Je pravda, že bych je asi nepotřebovala a wc by bylo čisté, ale tu vůni si neodpustím. Po debatách v adventním kalendáři jsem přestala používat wc závěsy a nestalo se vůbec nic.

Nelehký úkol nás občas může čekat v KUCHYNI. I tam prevence funguje báječně. Jak je jednoduché vše po sobě otřít dřív, než to stihne zaschnout! Na každodenní údržbu mi opět slouží rozprašovač s univerzálním prostředkem a trochou Ringa. Octový Jelen se také osvědčil. Na indukční desku používám sprej Frosch, který je vhodný i na sklokeramiku. Baví mě na něm, že se smývá mnohem snadněji než krémy a hezky voní. Pokud se stane, že je prevence poněkud zanedbaná, beru do ruky Frosch na kuchyně se sodou a ten si s mastnotou skvěle poradí. Podržel mě už v mnoha bojích s opravdu ošklivou špínou. Můj jediný osobní problém je mírný odér sody, ten mi nelahodí, ale odpouštím, protože tento modrý zázrak je jinak k nezaplacení. Už není tajemství, že troubu nedrhnu, ale každou chvilku vytírám. Ne každý to tak má a třeba venkovní gril tak snadný na údržbu taky není. V těchto chvílích mi pomáhá čistič na trouby Eurona a skvělé výsledky má i Odmašťovač za studena.

DŘEVĚNÝ NÁBYTEK.  Mezi mými kamarádkami se dobře ujal výraz ,,prontovat" pro ošetřování nábytku. Leštěnky ve spreji už nějaký čas nepoužívám. Oblíbila jsem si Alex renovátor nábytku. Osvěžil i naše knihovny po pradědečkovi.

PODLAHY. Doma mám tři materiály: vinyl, dlažbu a dřevěné schody. Pouze schody řeším extra prostředky na dřevo. Vítězí Frosch, ale chybu neuděláte ani Alexem a Euronou. Na zbylé povrchy používám univerzální prostředky. Nejčastěji a nejraději Frosch (levandule, malina) a Real green clean na podlahy. Do kbelíku ještě občas přidám trochu Ringa pro lesk a dezinfekci.

OKNA. Nebudu se opakovat. ZDE máte celý článek.

Pro dnešek máte informací možná až příliš. Pokud jsem na něco zapomněla, ptejte se :-)

Vaše Veronika