Odraz do roku 2O22

02.01.2022

Probrali jste se 1.1. do chaosu a nepořádku? Naštvalo vás to? Chcete to napravit a během roku se konečně naučit udržovat pořádek? Máte štěstí, že jdu zrovna kolem a mám pro vás pár nápadů, jak začít.

Nepřepalte start! Vím, o čem mluvím. Minulý rok jsem se do všeho vrhla po hlavě a několikrát mi došly baterky. Je skvělé, že jste namotivovaní, cítíte nový příliv energie, ale nesprintujte, rozdělte si síly. Neporadím vám, kolik přesně toho můžete za den zvládnout, aby to nebylo moc ani málo, to je na každém z vás.  Každý krůček se počítá, byť by to bylo občas jen ranní ustlání postele nebo bleskové přeleštění umyvadla.  Proto si následující tipy rozložte podle svých možností a buďte na sebe pyšní za splnění každého dílčího úkolu.

Systém? Sama potřebuji kolem sebe vidět pořádek, a proto se z krize hrabu vždy tak, abych se mohla kochat pohledem na svůj domov. Samozřejmě to neznamená, že všechno narvu bezhlavě do skříní a nevidím zlo. O odrazu ze dna jsem psala tady. SOS plán mi stále vyhovuje a držím se ho. Pokud ale potřebujete mít nejdřív komínky ve skříni, není to špatně, dopřejte si je a bude se vám lépe pokračovat ve zvelebování. 

KUCHYŇ se pro mě stává kamarádkou, ne strašidelnou komnatou. Píšu o důležitosti údržby pořádku v kuchyni tak často, až mi přijde úplně automatická a snadná. Pro začátek je fajn, naučit se nestřádat špinavé nádobí. Hned ho uklízet do myčky, případně průběžně mýt. Nemusíte mýt hned každý hrnek a každou skleničku, ale určete si své vlastní mantinely. Kolik času jste ochotni strávit u dřezu? 15 minut? Tak nedopusťte, aby hromada nádobí byla za tento čas neomytelná. Průběžně se zbavujte i nečistot na pracovní ploše. Vidím drobky, tak je v několika vteřinách otřu a je klid. Něco se vylilo, ukáplo? Otřu a nemusím za dvě hodiny řešit, že se mi přilepila ruka k lince tak, že ji musím odsekat dlátkem.  Tajný tip pro majitele granitových dřezů. Nemusíte je neustále drbat, ale pokud do nich vylijete zbytek čehosi barevného, aspoň to opláchněte, ať není potřeba řešit zažrané fleky. Nenáchylné dřezy doporučuji omýt aspoň jednou za den. Dodají kuchyni šmrnc. A je to. Úplný základ máte vyřešený a věřte, že kuchyň bude vypadat mnohem přívětivěji a může se snadno stát, že budete mít chuť do důkladnějšího úklidu.

KOUPELNA se udržuje čistá skoro sama, to už znáte. Nezapomínejte pravidelně větrat a vyměňovat ručníky. Vyčištění umyvadla a vany je úkol na chvilku a musím přiznat, už by se mi ani nechtělo jít se mýt do ,,špinavého".  Třeba se nepustíte hned do každodenního mytí, protože máte pocit, že je to přehnané. Zkuste to ale aspoň třikrát do týdne v rychlosti zvládnout a uvidíte, že těch pár minut se vám stokrát vrátí.

NA ZNAČKY! Dnešní článek uzavřu nejdůležitějším zvykem, o kterém jste u mě už také mnohokrát četli. Najít věcem jejich místa a důsledně je na ně vracet. Není to tak snadné, jak to zní, já vím, ale tady se kousek ,,dřiny" vyplatí. Buďte trpěliví a důslední a brzo zjistíte, že poházených věcí ubývá a že trávíte mnohem méně času hledáním.

JO! Dobře, ještě si neodpustím poslední moudro. Všímejte si každé maličkosti, kterou pro svou domácnost uděláte a buďte na sebe hrdí. Není ,,jen" omytí nádobí, ,,jen" odnesení prádla do špíny, ,,jen" omytí toalety. Každý splněný úkol je další krok k domovu uklizenému podle vašich představ. Chvalte sebe i své blízké za každou drobnost, kterou zvládnete.

vaše Veronika