Test na hladinu úklidové mánie v krvi

14.06.2020

Myslíte si, že jste vůči vášni k uklízení imunní? Máte pocit, že Vaše tělo vytváří dostatek protilátek? Zkuste si odpovědět na následující otázky a hned budete vědět, jak na tom skutečně jste.

  1.  Uklízíte rádi? Pokud odpovíte ano pouze zde, i to stačí. Diagnóza potvrzena. Odpověď ne ale neznamená, že ve Vás nedoutná ani malá uklízecí jiskřička.
  2. Žijete rádi v čistém a uklizeném domově, všímáte si, jestli je kolem Vás pořádek? To je nejčastější příznak této mánie. Není podmínkou, aby bylo uklízení Vaším koníčkem. Pokud ale chcete mít kolem sebe uklizeno a jste pro to ochotni překonat i nechuť k uklízení, lítáte v tom až po uši.
  3. Na sociálních sítích a internetu často zabrousíte k tématům úklid a organizace domácnosti a občas se i zapojíte do diskuzí? Jsem v tom s Vámi. Najdete mě na Facebooku i Instagramu jako Uklízejte s grácií, kde se s Vámi s radostí dělím o své zážitky a zkušenosti.
  4. Není Vám fuk, čím uklízíte? Tento symptom se dělí ještě na: a) Čistící prostředky, které lze vybírat podle mnoha kritérií. Já se snažím jít cestou funkčnosti, ale pokud je možnost, beru výrobek šetrnější k přírodě.  O prostředcích jsem podrobně psala ZDE. b) Úklidové pomůcky.  U dražších pomocníků koukám v první řadě na kvalitu a funkci. O svém vysavači chci vědět víc, než že je v barvě lila :-) U hadříků a podobných drobností si ale ráda udělám radost i jejich vzhledem.
  5. Máte svoje rituály a rutiny? Sice je to jasný příznak úklidové mánie, ale sama vím, kolik času a starostí umí dobře zažité zvyky ušetřit.
  6. Evokují Vám vůně některých čističů dětství? Tento bod dokazuje, že genetika hraje u uklízecí choroby důležitou roli. Třeba láska k Diavě se dědí velice specificky :-)
  7. Dalším důkazem, že se jedná o ,,rodinné prokletí" je mnoho podobností v organizaci domácností např. u sester. Kolikrát jsem u svojí ségry šla a naprosto suverénně na první dobrou otevřela skříňku a v sektoru C9 popadla požadovaný hrneček! Stává se Vám to v rodině taky? Jste sice na návštěvě, ale máte přehled skoro jako doma, aniž byste někde před tím šmejdili, viďte?                                                                                   A teď pozor! V posledním bodě Vás seznámím s příznaky, které vypadají jako 100% úklidová mánie, ale s touto nemocí nemají nic společného.
  8. Přepadne Vás občas neodolatelné nutkání uklidit celou domácnost? A stává se to především, když před sebou máte nějaký nezáživný úkol, měli byste se učit a velmi často před očekávanou návštěvou? Mohlo by se zdát, že se o chorobu jedná, ale v těchto případech je diagnóza poněkud jinde, než u uklízecí vášně :-)

Co dělat, pokud jste se právě dozvěděli, že patříte mezi nemocné? Je to úplně jednoduché! Uklízejte s grácií a radostí.

Vaše Veronika