Velké kroky pro Grácii

18.10.2020

Pátek a sobota pro mě byly opravdu velkými dny. Zažila jsem opět úplně nové věci a spoustu se toho naučila. Poprvé jsem měla tu čest a byl mi svěřen úklid novostavby k nastěhování. Zatím jsem prováděla  ,,jen" úklidy k předání, tedy hrubé práce a majitelé si své nové domovy nablýskali sami. Někdy k mým úkolům patřila okna, někdy určitá část domu, ale komplet a do plného lesku jsem ještě dům neuklízela. Dalším poprvé byla spolupráce s ,,kolegou", a i když jím byl můj vlastní muž, zkušenost to pro mě je veledůležitá. Snažila jsem se ho úkolovat tak, abychom si neskákali pod nohy a nehatili si práci. Mám pocit, že se to povedlo a také si myslím, že vše krásně navazovalo a odsýpalo správným směrem. I manžel mi potvrdil (bez jakéhokoli nátlaku), že jsem nebyla chaotická, i když samozřejmě nastaly menší krize (únava, hlad, vybitá Zita..).

V první řadě musím mému manželovi ještě znovu poděkovat, protože bez něj bych asi leštila a otírala ještě teď. Velká poklona patří jeho pečlivosti a klobouk dolů za to, že ani jednou nevypěnil a opravdu se řídil mými pokyny. DĚKUJU!

Teď už k samotnému úklidu.

Uvítala nás nejčistší novostavba v mojí kariéře. Mám pocit, že jsem uklízela už jen po truhlářích, kteří ale v domě udělali velkou spoustu krásné práce, takže prachu málo nebylo. Můj systém, který jsem popsala ve článku zde, fungoval i tentokrát. Nejdřív vysát co nejvíc prachu, potom mokrý úklid. Díky parťákovi to tentokrát fungovalo jinak a lépe. Obvykle vysaju celý dům, abych si později neroznášela prach a v ještě nevysátém náhodou nenadělala mokré ťápoty. Tentokrát jsem si na rozehřátí vysála jenom koupelnu a vysavač jsem předala mému brigádníkovi :-) A protože jsem nebyla sama, byla jsem odvážnější a zvolila jsem trochu jiný postup i při dalších pracích. Běžně se po vysátí vrhám na okna a omyju je všechna. V pátek jsem se rozhodla, že sice začnu okny, ale v každé místnosti zvlášť. Omyla jsem tedy okno v koupelně a tu jsem potom vydrbala od hlavy až k patě a nablýskala do finální podoby. Stejně to pokračovalo v dalších místnostech. Nejdřív, následovalo vytírání nábytku, otírání vypínačů, zásuvek, dveří, podlahových lišt.  Na monitoru to vypadá jako kratochvíle na hodinku, ale dva dny jsme se opravdu nezastavili a kmitali.

Přidám sem trochu popisu a čísel pro představu, kolik jsme toho společně zvládli.

  • V domě jsou dvě koupelny s wc. Jedna s vanou a zástěnou, jedna se sprchovým koutem. Obě jsem myla dvakrát.
  • Tři pokoje, jeden s nábytkem - 2 skříně, stůl, postel
  • Ložnice s (impozantní) rohovou vestavěnou skříní a manželskou postelí.
  • Obývací pokoj spojený s kuchyní na míru (skvěle promyšlenou)
  • Prostorná předsíň s vestavnou skříní.
  • Interiérových dveří jsme napočítali sedm.
  • Okna mi přišla nepředimenzovaná a většinou bez komplikací dostupná. 6x balkónové dveře s fixní částí různých rozměrů ( od úzké po výlohu :-), dvoje samostatné balkónové dveře, dvě dvoukřídlá okna a jedny vchodové dveře.
  • Celý dům jsme vysáli a vytřeli dvakrát, někde i třikrát.
  • Úložných prostor si majitelé dopřáli dostatek a myslím, že jim budou sloužit naprosto skvěle. Ze všech, včetně kuchyňské linky, jsme vysáli a vytřeli piliny a prach.

Za dva dny jsem se naučila víc než za půl roku, ale hlavně jsem si úklid užívala a snažila se, aby byl proveden tak, že si majitelé doma opravdu už ,,jen" vybalí. To samotné je práce dost a dost, a tak doufám, že jim naše činění urychlí, zpříjemní a usnadní zabydlování. Celou dobu jsem si v hlavě opakovala čtvrtou dohodu (DĚLEJ VŠE TAK, JAK NEJLÉPE UMÍŠ.) a držela jsem se jí zuby nehty.

Ve fotogalerii se můžete podívat na ukázku naší spolupráce. Fotek před úklidem je samozřejmě málo, jako obvykle jsme se vrhli na práci a zapomněli fotit. Pokochejte se ale interiérem, který bude určitě sloužit k velké radosti domácích.

Vaše Veronika